XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy Wyzwania dla Europy

XXV Forum Ekonomiczne_Sesja Inauguracyjna_Jak zbudować silną Europę Strategie dla przyszłości

Właśnie tu toczy się dialog o przyszłości Europy i świata, odbywają się nieformalne rozmowy europejskich przywódców, padają ważne deklaracje polityczne, sprawdzany jest – tak niezbędny w biznesie – poziom zaufania do krajów oraz tworzą się fundamenty międzynarodowej współpracy gospodarczej. Misją krynickich spotkań jest tworzenie korzystnego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej na naszym kontynencie. Od prawie ćwierćwiecza na Forum Ekonomiczne w Krynicy przyjeżdżają prezydenci oraz premierzy, ministrowie i urzędnicy państwowi, liderzy najważniejszych instytucji oraz organizacji międzynarodowych, prezesi największych firm i biznesmeni, ekonomiści oraz naukowcy, a także działacze organizacji pozarządowych i twórcy. Ze względu na udział elit politycznych, gospodarczych i intelektualnych z całego świata oraz szerokie zainteresowanie ze strony mediów Forum w Krynicy od początku istnienia jest porównywane do Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos oraz nieformalnie nazywa się je Davos Europy Środkowo-Wschodniej.

Dzieje krynickiego Forum
Swoją historią Forum Ekonomiczne w Krynicy sięga początku lat 90., uważane jest więc za rówieśnika przemian politycznych i gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz początku integracji europejskiej krajów naszego regionu. Co więcej, konferencja nie tylko omawia przemiany w naszym regionie, lecz także te przemiany kształtuje. Od samego początku organizatorem krynickiego Forum jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Właśnie z inicjatywy jej przewodniczącego, działacza Solidarności, ówczesnego posła na Sejm RP, sądeczanina Zygmunta Berdychowskiego w 1992 roku w Krynicy odbyła się pierwsza konferencja, która stała się początkiem tradycyjnych jesiennych Forów Ekonomicznych. Na pierwsze spotkanie przyjechało około 100 uczestników: przedstawicieli świata polityki i biznesu, głównie z Polski. To wydarzenie zasadniczo różniło się od tych, których świadkami jesteśmy obecnie. Tematyka pierwszego Forum skupiała się przede wszystkim na współpracy Polski z jej nowo powstałymi sąsiadami na wschodzie: Litwą, Ukrainą i Białorusią, które niedawno uzyskały niepodległość, a także Rosją, która próbowała otrząsnąć się po upadku imperium radzieckiego. Jednakże z roku na rok Forum w Krynicy poszerzało zarówno zasięg terytorialny, zapraszając wielu zagranicznych gości, jak i obszar tematyczny, stając się na przełomie XX i XXI wieku istotną platformą wymiany doświadczeń między krajami Europy Środkow-Wschodniej.

NX2A8858W kolejnych latach formuła krynickich spotkań wielokrotnie się zmieniała, a pole tematyczne zostało uzupełnione o nowe wyzwania, z którymi musiały się zmierzyć Polska i jej sąsiedzi, takie jak kwestie dotyczące członkostwa w UE oraz NATO, solidarność europejska, współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa państw Europy, w tym zagrożenia terrorystyczne, globalizacja gospodarki światowej oraz kryzysy ekonomiczne, transparentność i walka z korupcją, innowacje i nowe technologie, problemy ekologii, demografia i kwestie różnorodności społecznej etc. Równolegle z rozwojem aktywności polityki zagranicznej Polski zmieniała się także geografia tematyczna Forum, wychodząc poza granice krajów Europy Środkowej oraz Wschodniej i sięgając państw Europy Zachodniej, Północnej i Południowej, Bałkanów, USA i Kanady, państw Bliskiego Wschodu oraz Azji Centralnej, Indii i Chin, dalekowschodnich tygrysów oraz Ameryki Południowej.

Goście Forum Ekonomicznego
Rosnący z roku na rok prestiż krynickiego Forum potwierdza udział wysokiej rangi osobistości życia politycznego i ekonomicznego z Polski i zagranicy. Warto podkreślić, że uczestnictwo w Forum Ekonomicznym stało się tradycyjną pozycją we wrześniowych terminarzach prezydentów i premierów Polski. Na przestrzeni lat Krynicę także odwiedzili: przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, prezydent Niemiec Horst Köhler, premierzy Włoch Mario Monti i Massimo D’Alema oraz Hiszpanii José Maria Aznar i José Luis Zapatero.

Jeżeli chodzi o Europę Środkową i Wschodnią, w krynickich spotkaniach uczestniczyli m.in.: prezydent Czech Václav Havel, prezydenci Litwy Dalia Grybauskaitė, Vytautas Landsbergis, Valdas Adamkus i Algirdas Brazauskas, prezydenci Chorwacji Stjepan Mesić, Ivo Josipović i Kolinda Grabar Kitarović, prezydent Słowenii Milan Kučan, prezydent Serbii Boris Tadić, prezydent Macedonii Ǵorge Iwanow, prezydenci Ukrainy Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko, prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, prezydent Łotwy Vaira Vīķe-Freiberga, prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili,
premierzy Czech Mirek Topolánek i Jan Fischer, premierzy Słowacji Mikuláš Dzurinda i Robert Fico, premierzy Węgier Viktor Orbán i Gordon Bajnai, premierzy Ukrainy Wiktor Janukowycz i Arsenij Jaceniuk, premier Łotwy Valdis Dombrovskis, premier Mołdawii Vladimir Filat. Krynickie Forum gościło także noblistów w dziedzinie ekonomii Edmunda Phelpsa i Reinharda Seltena oraz znanych ekonomistów, m.in. Petera Schiffa i Alessandro Profumo. Ostatnie, XXV Forum Ekonomiczn w 2015 roku zgromadziło w Krynicy ponad 3 tys. gości z około 60 krajów świata. Medialną obsługą wydarzenia zajmowało się ponad pół tysiąca dziennikarzy z kilkudziesięciu państw, a opinie forumowiczów były cytowane przez czołowe media światowe i szeroko omawiane przez środowiska eksperckie.

XXV Forum Ekonomiczne_Polska w następnej dekadzie.Głos liderów biznesu.
W ramach spotkań krynickich odbywa się prawie dwieście wydarzeń: sesji plenarnych, debat, dyskusji panelowych podzielonych na kilkanaście ścieżek tematycznych, prezentacji, spotkań z twórcami kultury oraz imprez rekreacyjnych. Od 1999 roku Forum wręcza prestiżowe nagrody, przede wszystkim w kategorii Człowieka Roku. Wyróżniano nią szczególne dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej osobistości. Laureatami tytułu Człowiek Roku uhonorowani zostali m.in. Jan Paweł II, José Manuel Barroso, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Valdas Adamkus, Micheil Saakaszwili, Donald Tusk, Julia Tymoszenko, Wiktor Juszczenko, Vladimir Filat, Mikuláš Dzurinda, Robert Fico. Z kolei tytuł Firma Roku w ciągu ostatnich kilkunastu lat został przyznany czołowym spółkom, takim jak PKN Orlen, węgierski koncern paliwowy MOL, czeskie przedsiębiorstwo energetyczne ČEZ, PERN Przyjaźń, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz PZU.

UE 2016 – zjednoczeni czy podzieleni?
Tegoroczne XXVI Forum Ekonomiczne odbędzie się w Krynicy-Zdroju w dniach 6 –8 września. Temat przewodni obrad „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?” odzwierciedla obecną sytuację na świecie. Goście tegorocznej konferencji wymienią swoje poglądy w dziedzinie aktualnej sytuacji politycznej, w tym podsumują efekty lipcowego szczytu NATO w Warszawie, omówią miejsce Polski w Unii Europejskiej, odpowiedzą na pytania związane z przyszłością UE po Brexicie, zastanowią się nad współpracą państw Europy Środkowej i Wschodniej w dziedzinie bezpieczeństwa, przyjrzą się nowym formom współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej, skomentują bieżącą sytuację na Ukrainie oraz rolę tego kraju w relacjach Wschodu i Zachodu, a także ocenią przyszłość stosunków Polski z Federacją Rosyjską. W ramach tegorocznego Forum zostaną poruszone tematy związane z gospodarkąi zarządzaniem. Goście konferencji będą poszukiwać skutecznych sposobów na pokonanie obecnych wyzwań dla gospodarki światowej, przedyskutują przyszłość strefy euro, ocenią politykę energetyczną państw Europy Środkowej, zastanowią się nad wpływem wizerunku kraju na jego rozwój ekonomiczny, omówią przyszłość firm państwowych w gospodarce rynkowej, zastanowią się nad skutecznością różnych modeli zarządzania, a także odpowiedzą na pytanie, jak nowe technologie zmieniają świat biznesu.Kwestie społeczne także są ważną częścią krynickich spotkań. W tym roku forumowicze szczególną uwagę poświęcą polityce prorodzinnej w naszym regionie, a także omówią szanse i zagrożenia dla UE związane z kryzysem imigracyjnym.

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, obrady zaś są przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami, wśród których znajdują się największe firmy z danych branż. Głównym partnerem Forum Ekonomicznego tradycyjnie jest województwo małopolskie.