Przyszłość zrównoważonych rozwiązań – Advantech ustala kurs na 2024

Advantech

Zmiany klimatu, zrównoważone zarządzanie zasobami oraz cyfryzacja sektorów gospodarki stanowią główne czynniki, kształtujące rzeczywistość biznesową’24. W odpowiedzi na nie Advantech zwiększa nakłady na działania R&D. A także inwestuje w zielone technologie, poszerzając współpracę z kluczowymi partnerami na arenie międzynarodowej.

Advantech kontynuuje dążenie do efektywności operacyjnej, jednocześnie przyjmując odpowiedzialność za wpływ swojej działalności na środowisko i społeczności lokalne. W latach 2020-2023 firma nie tylko odnotowała znaczący wzrost w segmencie IIoT, ale także zrealizowała szereg inicjatyw mających na celu minimalizację negatywnego wpływu na klimat. Jest to odzwierciedlenie globalnych aspiracji spółki do budowania bardziej zrównoważonej przyszłości.

– Jednym ze znaczących osiągnięć Advantech na rynku europejskim w latach 2020-2023 było utrzymanie skumulowanego wskaźnika wzrostu w sektorze IIoT na poziomie 12%, a w CEE – 14% – powiedziała Alicja Strzemieczna, IIoT Sales Director CEE w Advantech. – Jest to efekt zarówno głębokiego zrozumienia potrzeb rynku, jak i zdolności do dostarczania innowacyjnych rozwiązań, napędzających transformację cyfrową na szeroką skalę.

Znaczny wzrost w CEE pokazuje również, jak strategiczne podejście do lokalnych warunków rynkowych i skupienie na dostosowaniu oferty do specyficznych wymagań klientów przyczyniają się do sukcesu rynkowego.

Plany na 2024 i wizja przyszłości

Wspomniane wyniki pozwalają pozytywnie patrzeć w przyszłość. Według prognoz fundacji Bertelsmann Stiftung w 2024 r. realne PKB Polski wzrośnie o 2.7%. Będzie to drugi największy przyrost w regionie CEE, ustępujący jedynie Rumunii. Jako przyczynki do powrotu gospodarek na właściwe tory wskazywane są ponownie połączone łańcuchy dostaw oraz ułatwienia w procesach produkcyjnych. Takie jak reshoring, czy spadające ceny energii i towarów, ograniczające inflację.

Advantech będzie kontynuował rozwój AI w sektorze przemysłowym i mobilnym. Zamierza  postawić na innowacje pozwalające klientom na zwiększenie efektywności, poprawę bezpieczeństwa i optymalizację procesów operacyjnych. Wśród nich warto wspomnieć o planowanej inwestycji spółki w nowy HUB logistyczny, zlokalizowany na terenie Polski. Od 1 kwietnia 2024 roku filia w Polsce przekształci się w oddział europejskiej centrali, która na co dzień funkcjonuje w holenderskim Eindhoven. Zmiana ta ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju firmy, umożliwiając istotne usprawnienia w procesach logistycznych. Inwestycje w polską placówkę stanowią również dowód na silną pozycję Polski zarówno pod względem geograficznym, jak i biznesowym.

– Nowy HUB na terenie Polski stanowi dla nas kamień milowy w dalszym rozwoju firmy w CEE. Dzięki tej inwestycji znacznie przyspieszą wszelkie procesy, od operacji logistycznych, po inwestycje strategiczne. To sprawi, że nasz kraj stanowić będzie coraz większe znaczenie dla globalnych wyników firmy – powiedziała Alicja Strzemieczna.

Ochrona środowiska i Net-Zero do 2050

W dobie globalnych wyzwań środowiskowych, jak zmiana klimatu i nadmierne zużycie surowców naturalnych, Advantech podejmuje się strategicznych zobowiązań. Do 2030 spółka zobowiązuje się do ograniczenia śladu węglowego o 60%, pochodzącego z własnych zakładów oraz ze zużycia energii elektrycznej i cieplnej. A także do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii do 50% w swoich fabrykach na Taiwanie i chińskim Kunshan.

W szerszej perspektywie firma deklaruje całkowitą transformację na zieloną energię do 2040. Stanie się tak poprzez wybudowanie własnej elektrowni słonecznej, powszechnej instalacji paneli fotowoltaicznych na obiektach należących do spółki, jak również bezpośredni zakup odnawialnej energii oraz stosowną certyfikację.

Z kolei rok 2050 stanowi dla Advantech granicę do osiągnięcia statusu Net-Zero w zakresie emisji gazów cieplarnianych. Będzie on obejmował całą organizację, jej produkty, transport oraz emisje występujące poza organizacją na poziomie produkcji, jak i konsumpcji.

– Cel Net-Zero to nie tylko deklaracja; to kompleksowy plan działań. Obejmuje on inwestycje w odnawialne źródła energii, optymalizację efektywności energetycznej operacji i produktów oraz rozwój technologii wspierających zrównoważony rozwój – podkreśla Strzemieczna. – Korzyści płynące z tego zaangażowania są wielowymiarowe. Przede wszystkim przyczynia się ono do ochrony środowiska naturalnego i ograniczenia negatywnego wpływu działalności gospodarczej na klimat. Ponadto, inwestycje w ekologię i efektywność energetyczną przynoszą znaczące zmniejszenie kosztów operacyjnych w dłuższej perspektywie. A także otworzenie nowych możliwości rynkowych w szybko rosnącym sektorze zielonych technologii.

W 2024 rok Advantech wchodzi z ostrożnym optymizmem i nadzieją, pomimo niepewności otaczającej globalną gospodarkę. Spółka zamierza rozwijać inwestycje w zaawansowane technologie takie jak Sztuczna Inteligencja Rzeczy (AIoT) i przetwarzanie na krawędzi (Edge AI), będące kluczowymi obszarami dla osiągnięcia większej efektywności i zrównoważonego wzrostu.

Historia firmy

Advantech jest globalnym liderem rozwiązań Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT). Dostarcza inteligentne urządzenia oraz oprogramowanie umożliwiające automatyzację procesów w ochronie zdrowia, bankowości, telekomunikacji, energetyce, produkcji masowej, wydobyciu surowców i w rolnictwie. Spółka oferuje wykorzystanie AI wraz z AIoT oraz własny ekosystem. Firma powstała w 1983 roku na Tajwanie. Na przestrzeni lat ugruntowała pozycję wiodącego dostawcy i integratora rozwiązań do automatyzacji produkcji, wydobycia, transportu i usług. Polski oddział spółki powstał w Warszawie w 1998 roku.