Eleport postawi ładowarki do samochodów elektrycznych malowane przez młodych artystów.

Eleport-naładuj się sztuką to pierwszy projekt tego typu na świecie! Operator sieci ładowania nie tylko postawi infrastrukturę za darmo, ale jeszcze wesprze młodych artystów!

W Polsce latach 2018-2021 zanotowano ponad 600-krotny wzrost liczby samochodów elektrycznych. Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, czyli największa organizacja i opinio lider branży, po naszych drogach jeździ już ponad 40 000 aut „z wtyczką”. Według prognozy, do 2025 roku w Polsce będziemy mieli ponad pół miliona samochodów, które będziemy mogli naładować.

Już niedługo w Polsce pojawią się nowe, ogólnodostępne stacje ładowania. Ich budowy podjął się Eleport. Estoński startup technologiczny nie tylko wybuduje infrastrukturę, ale przede wszystkim dostarczy oprogramowanie do jej obsługi i zarządzania. Firma zadeklarowała, że w ciągu roku postawi setki stacji, które będą dostępne dla wszystkich, zostaną połączone z siecią ponad 100 000 ładowarek, które Eleport ma już w swojej aplikacji. Eleport wybuduje również huby dla samochodów ciężarowych w ramach prowadzonego przez PSPA programu eHDV.

Nie będą to jednak zwykłe ładowarki. Eleport jako jedyna na świecie firma postanowił podejść do budowy infrastruktury w nieszablonowy sposób. Ładowarki to element otaczającej nas przestrzeni miejskiej, nie muszą być nudne, nie powinny szpecić, dobrze, żeby przykuwały uwagę, ale mogą też skłonić do refleksji.

Zainspirował nas jeden z obecnie prowadzonych projektów, ze względu na miejsce postawienia ładowarki wymagane było nieszablonowe podejście do części wizualnej. Pomyśleliśmy sobie wtedy, że skoro mamy do czynienia z miejscem związanym ze sztuką, to i nasza ładowarka mogłaby być swego rodzaju dziełem. Oczywiście, mogliśmy okleić ładowarkę folią, zaprojektować coś, jednak poszliśmy o krok dalej, stację postanowiliśmy pomalować, najlepiej na żywo. -relacjonuje Katarzyna Panek, Dyrektor Marketingu Eleport.

Dzięki współpracy z galerią MAG powstała koncepcja tworzenia unikalnych stacji ładowania malowanych przez młodych artystów. Eleport- naładuj się sztuką to projekt, który ma na celu wyjściem ze sztuka do ludzi, skłonienie do refleksji, zatrzymanie się na chwilę i pokazanie, że sztuka ma wiele oblicz, barw, imion, pseudonimów i nazwisk.

Pierwsza, niepowtarzalna ładowarka została pomalowana na żywo 24 i 25 czerwca w Modlinie, podczas EV Experience- święta elektromobilności. Specjalnie na to wydarzenie przyleciał jeden z najbardziej znanych muralistów i graficiarzy- Paparazzi. Artysta malował stację ładowania, ale też wielkie płótno, na którym przedstawił świat, w którym nie ma już samochodów spalinowych. Paparazzi w swojej artystycznej wizji sięgnął aż do czasów starożytnej Grecji i umiłowania piękna. Na obrazie znajdziemy elementy futurystyczne, klasykę i graffiti oraz nawiązania do czystego środowiska, oraz dzieci, które są przyszłością i dla których z takim zaangażowaniem zmieniamy teraz świat.

„Eleport- naładuj się sztuką” również swojego rodzaju manifest artystyczny namawiający do tego, żeby się na chwilę zatrzymać. Podczas ładowania samochodu mimowolnie musimy stanąć a czas, który przeznaczamy na tę czynność, możemy spożytkować w różny sposób. Wiele przejrzy pewnie social media, wiadomości czy maile, ale znajdą się też tacy, którzy z zainteresowaniem popatrzą na stację ładowania, sprawdzą na tabliczce nazwisko artysty a w internecie jego twórczość.

Sztuka uwrażliwia, sztuka otwiera oczy, daje nam natchnienie i na chwilę odciąga od spraw życia codziennego. Czasem warto się zatrzymać, rozejrzeć, na chwilę pomyśleć o czymś innym, żeby potem spokojnie móc iść dalej – dodaje Anna Annomalia, właścicielka Galerii MAG.

Ładowanie samochodu elektrycznego może trwać kilka, a nawet kilkanaście minut, Eleport inwestuje w szybkie stacje ładowania, żeby podróż samochodem elektrycznym była wygodna. Firma obrała sobie za cel postawienie jak największej liczby stacji DC w miejscach, gdzie czas oczekiwania na napełnienie baterii będzie można dobrze spożytkować. Eleport rozmawia z dużymi sieciami sklepów, galeriami handlowymi, właścicielami i najemcami terenów, które chcą zwiększyć atrakcyjność swoich biznesów, dzięki posiadaniu stacji.

Obecnie inwestujemy w budowę publicznych stacji ładowania, szukamy najciekawszych lokalizacji. Spersonalizowane stacje, czyli nasze małe pomniki najchętniej stawiamy w miastach, miejscach związanych z kulturą i sztuką, ale nie wykluczamy rozszerzenia tego projektu. Jesteśmy otwarci na rozmowy, działamy szybko, mamy misję. Chcemy wybudować stacje ładowania, ponieważ wiemy, że są one niezbędne, żeby móc przesiąść się na samochody elektryczne. – dodaje Janusz Grądzki, CEO Eleport.

Coraz więcej osób myśli o zakupie samochodu elektrycznego, to wypadkowa ceny paliwa, ale też potrzeba zmiany świata. Koncerny motoryzacyjne już zapowiadają, że kolejny rok będzie rokiem elektryków. Zainteresowanie wprowadzeniem na rynek europejski samochodów elektrycznych deklarują również producenci z Azji. Na ulicy pojawi się też coraz więcej stacji ładowania, jeśli dzięki nim nie tylko naładujemy samochód, ale też naładujemy się sztuką i wesprzemy młodych artystów, będzie to podwójna korzyść.