Toyota Prius z nagrodą 2024 World Car Design of the Year

Toyota Prius po raz kolejny została doceniona za swoją wyróżniającą się stylistykę. Odważnie zaprojektowany model piątej generacji otrzymał nagrodę 2024 World Car Design of the Year. Wyróżnienie dla najlepszego designu wręczono podczas New York International Auto Show.

Prius został wybrany z grona aż 70 modeli. Panel sześciu uznanych postaci ze świata designu przedstawił swoje rekomendacje, a następnie grupa 100 jurorów z 29 krajów oddała swoje głosy. Najwięcej punktów zdobyła Toyota Prius i otrzymała tytuł 2024 World Car Design of The Year.

„Projektując nowego Priusa, zaczęliśmy od czystej kartki. Zastanawialiśmy się, czy chcemy stworzyć coś użytecznego w stylu taksówki, czy auto, które dla nikogo nie będzie obojętne. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie auta, które ludzie pokochają nie tylko z powodu zimnej kalkulacji, ale też ze względu na emocje, których dostarczy. To wielki zaszczyt, że Prius otrzymał nagrodę dla designu roku. To auto, które wygląda świetnie z zewnątrz i w środku, ale daje też mnóstwo przyjemności z jazdy” – powiedział Yasushi Ueda, główny inżynier modelu Prius.

To już drugie prestiżowe wyróżnienie dla projektantów Priusa piątej generacji. Stylistyka auta została doceniona już w chwili premiery auta w 2023 roku. W międzynarodowym konkursie Red Dot Design Award nowy Prius otrzymał najwyższe wyróżnienie Best of the Best. Jury złożone z ekspertów branży projektowej doceniło Priusa za nowoczesną, odważną interpretację charakterystycznego dla tego modelu nadwozia liftback, podkreśloną eleganckimi liniami i rozwiązaniami stylistycznymi.

Prius zbiera nagrody

Prius jest jednym z najważniejszych samochodów w historii Toyoty. Od 27 lat model ten jest liderem technologii hybrydowej, a obecnie auto napędza układ piątej generacji. Samochód za zelektryfikowanie sektora motoryzacji został nagrodzony w prestiżowym brytyjskim plebiscycie TopGear.com Electric Awards. Najnowsza odsłona auta została także doceniona za design, oszczędność paliwa i zasięg w trybie elektrycznym przez jurorów z USA i Kanady, którzy wyróżnili auto tytułem North American Car of the Year™ (NACTOY).

Z kolei Amerykańska Rada ds. Gospodarki Efektywnej Energetycznie (ACEEE) uznała Toyotę Prius Plug-in Hybrid za samochód najbardziej przyjazny środowisku, pokonując ponad 1200 modeli. Prius z hybrydą plug-in ma układ o łącznej mocy 223 KM, efektywną baterię o pojemności 13,6 kWh, która pozwala pokonać nawet do 86 km z wykorzystaniem prądu, aerodynamiczną sylwetkę ułatwiającą przepływ powietrza i technologie, które pozwalają jak najlepiej wykorzystać możliwości nowoczesnej hybrydy. Przekłada się to na najniższą emisyjność w historii modelu – w cyklu mieszanym WLTP wynosi ona 11 g CO2/km, a także niskie średnie zużycie paliwa od 0,5 l/100 km.

źródło: Toyota