W nawiązaniu do raportu poświęconego medycynie estetycznej prezentujemy wypowiedzi ekspertów i praktyków, którym zadaliśmy dwa pytania:
1. Jakie są oczekiwania pacjentów medycyny estetycznej?
2. Czy i jak zmiany prawne z początku roku 2023 wpłynęły na branżę medycyny estetycznej?
Skuteczne i bezpieczne rozwiązania medyczne
Kamila Stachura, lek. dermatolog, właściciel Kliniki Dr Stachura w Szczecinie
1. Oczekiwania nie zmieniły się radykalnie. Pacjent chce skutecznych, bezpiecznych rozwiązań medycznych odpowiadających na jego bardzo indywidualne potrzeby. Nie ma dwóch takich samych osób, a więc nie ma też dwóch identycznych potrzeb z zakresu medycyny estetycznej. Pacjent w gabinecie potrzebuje pewności, że oddaje się w najlepsze ręce, a rolą nas, lekarzy i właścicieli klinik, jest dostarczenie mu właśnie takich doświadczeń gabinetowych. Customer experience, czyli wszystko, co spotyka naszych pacjentów od chwili przekroczenia progu kliniki aż po jej opuszczenie, staje się jeszcze ważniejsze niż do tej pory. Dobrze, że pacjent chce jakości na każdym etapie. Ta jakość bierze się z pasji i profesjonalizmu oraz z dbałości o każdy szczegół doświadczenia, jakie wynosi z naszej kliniki.
2. To zmiany na lepsze. Rośnie rola edukacji, a przez to świadomości pacjentów. W gabinecie czas przeznaczony na rozmowę z pacjentem jest równie ważny, jak ten zabiegowy. Teraz jeszcze więcej uwagi warto poświęcać na informacje, których znacznej części nie możemy już podawać publicznie. Rodzaj relacji lekarz – pacjent jest niezwykle istotny w każdym procesie leczenia, także w medycynie estetycznej.
Pacjent oczekuje naturalności
Anna Tarkiewicz, współwłaścicielka i manager Tarkiewicz Clinic w Lublinie
1. Coraz więcej pacjentów chce się ładnie starzeć – bez zmarszczek, wyglądając pięknie i naturalnie. Jest to możliwe, jeśli klinika, z której usług chcą skorzystać, spełnia pewne warunki. Są to: doświadczony lekarz, bezpieczne i sprawdzone preparaty, technologie na światowym poziomie i pełny zakres usług w gabinecie. Pacjenci oczekują pomocy w zakresie całego ciała – chcą czuć się dobrze i naturalnie ze sobą. Bo medycyna estetyczna powinna zachwycać naturalnością.
2. W Tarkiewicz Clinic dostosowaliśmy się do wytycznych już kilka miesięcy temu – m.in. zmieniliśmy naszą stronę internetową (www.tarkiewicz.pl) na nową, usunęliśmy posty z mediów społecznościowych, które zawierały reklamę produktów medycznych. Obecnie publikujemy głównie posty, których celem jest budowanie i podtrzymywanie relacji z pacjentami. Nie udostępniamy ulotek ani informatorów, które, zgodnie z wytycznymi, są przeznaczone jedynie dla profesjonalistów, a nie dla pacjentów. Podsumowując, nowa ustawa tylko w niewielkim stopniu zmieniła funkcjonowanie naszej kliniki, która istnieje na lubelskim rynku od lat i ma ugruntowaną pozycję wśród pacjentów. Z pewnością większy wpływ ta ustawa ma na nowe gabinety, które muszą przekonać do siebie nowych pacjentów.
Efektywne technologie zabiegowe
Lek. Ewa Rybicka, założyciel Kliniki Estetica Nova w Warszawie
1. Pacjent zgłaszający się do kliniki medycyny estetycznej oczekuje przede wszystkim bezpieczeństwa i skuteczności. W mojej opinii te dwa ważne czynniki są nierozłączne i powinny być wyróżnikiem placówek medycznych spośród ogromnej liczby istniejących na rynku beauty podmiotów.
2. Zmiany prawne z początku roku 2023 stworzyły pewne wyzwania komunikacyjne, ale również nowe możliwości dla naszej kliniki w praktyce.
Jedną z najważniejszych szans, jaką zauważyliśmy, było podkreślanie w komunikacji z pacjentami faktu, że jesteśmy kliniką wyposażoną w nowoczesny sprzęt, śledzimy rozwój technologii i nowoczesnych urządzeń medycyny estetycznej, na bieżąco wprowadzając je do naszej oferty. Wprowadzenie nowych procedur i narzędzi może teraz wymagać podjęcia nieco innych działań mających na celu zarówno przeszkolenie personelu, jak i informowanie pacjentów o dostępności technologii (nie konkretnego sprzętu) w naszym portfolio zabiegowym. Stanowi to duże wyzwanie edukacyjne, ale także szansę na zwiększenie konkurencyjności i poszerzenie oferty zabiegów dla pacjentów.
Kolejną ważną zmianą jest rosnące zapotrzebowanie na wysokiej klasy usługi medycyny estetycznej. Coraz więcej osób, także bardzo zaangażowanych w swoje życie zawodowe, zwraca uwagę na swoją aparycję i widzi korzyści wynikające z zadbanego, a jednocześnie nieprzerysowanego wyglądu. Dla nas to wyzwanie i konieczność, ale jednocześnie przyjemność oferowania technologii zabiegowych, które są wysoce efektywne i nie wyłączają z codziennej aktywności.
Od lat regulacyjne otoczenie wpływa na naszą praktykę. Prawo i przepisy branżowe mogą się zmieniać, a my musimy dostosować nasze procedury, tym razem głównie komunikacyjne, do nowych wymogów. Z mojego punktu widzenia treści informacyjne są bliższe filozofii przekazu, która jest mi bliska. Moim zdaniem są też bardziej wartościowe dla pacjentów. Zmiany z początku roku 2023 mają pozytywny i wymagający charakter.
Edukacja jest istotą naszej pracy
Dr n. med. Mariusz Borkowski, właściciel MB Clinic w Warszawie
1. Na wprowadzone zmiany patrzę z dwóch perspektyw: z jednej strony jako manager w branży farmaceutycznej, z drugiej – lekarz medycyny estetycznej. Z punktu widzenia lekarza zmiany w prawie reklamowym oceniam pozytywnie, ponieważ lekarz nie będzie już banerem reklamowym dla producentów, ale ekspertem od zabiegów. I to jest rola, która bardzo mi odpowiada. Edukacja jest przecież istotą naszej pracy i nabiera teraz szczególnego znaczenia. W każdej branży od specjalistów mamy prawo oczekiwać fachowych porad, a nie usilnego namawiania do zakupu zabiegu z użyciem konkretnego preparatu. Funkcję edukacyjną w swoim zawodzie spełniam od lat m.in. przez podcast „Medycznie estetycznie”. Cieszy się on popularnością wśród pacjentów jako źródło wiedzy eksperckiej. Pacjenci chcą wiedzy na temat procedur i tego, czego mogą się spodziewać po danym działaniu.
2. Jako manager oceniam za to, że jednym z najważniejszych trendów w 2023 r. jest profesjonalizacja zarządzania placówką medycyny estetycznej. Dobrych managerów zarządzających nadal brakuje. Sam zabieg to tylko jeden z etapów – jeśli pacjent ma do nas wrócić, bardzo ważna jest jakość usług, komunikacja, możliwość kontaktu z lekarzem po zabiegu. Cały obszar customer experience jest bardzo istotny. Gabinetów jest coraz więcej, ale ilość nie zawsze przekłada się na poziom relacji z pacjentem. Co z tego, że zabieg został wykonany w pełni profesjonalnie, skoro po wykonanej procedurze w klinice nikt nie odbiera telefonów, a pacjenci zostają sami ze swoimi wątpliwościami. Czasem również powikłaniami… Widzę w tym szanse na rozwój dla wszystkich tych, którzy dostrzegają rolę profesjonalizacji usług nie tylko na etapie zabiegowym, lecz także w całym procesie obsługi pacjenta.
Subtelność i młodszy wygląd
Dr Marta Nowak, właściciel Nowak Clinic
1. Oczekiwania pacjentów podlegają ciągłym zmianom i jest to efekt rosnącej świadomości i dostępu do informacji oraz chęci uzyskania naturalnego efektu. Dane z raportu „Rynku estetycznego 2023” ukazują, że pacjenci stawiają na subtelność i młodszy wygląd. Pokrywa się to także z moją obserwacją. Obawa przed nienaturalnym efektem jest jedną z głównych obaw. Dziś pacjenci poszukują rezultatów, które subtelnie podkreślą urodę, nie zmieniając przy tym radykalnie ich wyglądu. W erze social mediów i nacisku na estetykę chęć zachowania młodości stała się nie tylko trendem, lecz wręcz normą. Chcą wyglądać młodziej, ale w sposób, który będzie wydawać się naturalny i harmonijny z ich cechami twarzy. Głównym motywatorem wizyty w gabinecie medycyny estetycznej jest dążenie do młodszego wyglądu. Dobry wygląd jest ważny niezależnie od grupy wiekowej. Coraz więcej osób widzi medycynę estetyczną jako narzędzie służące poprawie samopoczucia i pewności siebie.
2. Przez rosnącą inflację i tym samym wyższe ceny zabiegów pacjenci wybierają bardziej selektywnie zabiegi, które są sprawdzone i dają im pożądany efekt. Powiększanie ust, wolumetria i usuwanie zmarszczek to zabiegi dominujące u pacjentów 30+w moim gabinecie. Oczekiwania sprowadzają się także do jasnych informacji o zabiegach, prostego cennika usług i dokładnego opisania efektów oraz ewentualnych skutków ubocznych. Pacjent chce przestrzegania najwyższych standardów i stosowania wyłącznie sprawdzonych preparatów medycznych oraz urządzeń. Dodatkowym aspektem zmian w funkcjonowaniu kliniki stała się „dostępność”. Pacjent oczekuje wszystkich możliwości umówienia się na wizytę: od komunikatorów internetowych do portali rezerwacji online i szybkiej obsługi telefonicznej. Pisząc np. o godz. 20 w komunikatorze typu Messenger, oczekuje szybkiej odpowiedzi i potwierdzenia terminu. Dzisiaj pacjent nie chce też czekać np. dwa miesiące na zabieg usuwania zmarszczek. Konkurencja na rynku jest tak duża, że kliniki muszą umiejętnie zarządzać procesami i dbać o wszelkie potrzeby pacjentów.
Pacjent nie kieruje się ceną
Karolina Wodzisławska-Pióro, właściciel i manager Pióro Clinic – Centrum Medycyny i Estetyki w Kielcach
1. Pacjenci oczekują wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego. Lekarz powinien mieć wysokie kwalifikacje, szereg odbytych szkoleń i odpowiednie umiejętności. Jest coraz więcej osób, które wykonują pacjentom zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, ale nasze doświadczenie jasno pokazuje, że pacjent przy wyborze kliniki nie kieruje się ceną. Na etapie podejmowania decyzji ważne są przede wszystkim doświadczenie lekarza i jego wiedza. Istotnym aspektem jest również to, aby w klinice było wielu specjalistów, np. z zakresu medycyny estetycznej, chirurgii, laseroterapii, kosmetologii. Daje to możliwość odpowiedniego przekierowania pacjenta i kompleksowych rozwiązań, kiedy w grę wchodzą najważniejsze aspekty, czyli zdrowie i wygląd.
Dodatkowo pacjent musi mieć poczucie poszanowania intymności i zaufanie do swojego specjalisty w gabinecie.
2. Zmiany prawne dotyczące zakazu reklamy wyrobów medycznych i urządzeń spowodowały korektę naszej komunikacji z pacjentami w kanałach social mediów. Nie pokazujemy już nazw preparatów, których używamy, zamiast tego pokazujemy efekty zabiegowe, jakie uzyskujemy. Nie używamy również nazw urządzeń laserowych, natomiast skupiamy się na opisach technologii, jakie posiadamy. O szczegółach zabiegów chętnie rozmawiamy w gabinecie i tam udzielamy wyczerpujących informacji.
Indywidualne podejście
i personalizacja zabiegów
Lek. Marek Pitucha, właściciel konceptu
Natural Beauty Doctor w Warszawie
1. Najważniejsze dla pacjentów jest indywidualne podejście i personalizacja zabiegów, to sprawia, że pacjent czuje się wyjątkowo, bo wszystkie procedury są dostosowane do potrzeb jego skóry, jak również jego oczekiwań. Dlatego bardzo dużą uwagę podczas pierwszej konsultacji poświęcam na ocenę skóry, jej potrzeb oraz stopinia zaawansowania procesu starzenia i rozmowę na temat oczekiwań. Na tej podstawie przygotowuję Indywidualny Plan Terapeutyczny.
2. Zmiany wprowadzone na początku roku wydawały się na wstępnym etapie bardzo restrykcyjne i uniemożliwiające wręcz kontakt z potencjalnymi pacjentami. W praktyce ograniczenia prawne okazały się regulacją, która w sposób wyraźny porządkuje przekaz do pacjentów. Obecnie kontakt przez social media jest merytoryczny, edukacyjny – oparty na rzetelnych informacjach i doniesieniach klinicznych.
Satysfakcja z efektu zabiegowego
Lek. Justyna Magdzińska, radiolog, właściciel Gabinetu dr Magdzińska w Łodzi
1. Portret pacjenta naszego gabinetu przedstawia osobę, która poza świetnym, naturalnym efektem naszych innowacyjnych zabiegów oczekuje przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa. Dowodem największego zaufania jest to, że wielu naszych pacjentów jest z nami lata. Każda wdrożona procedura zabiegowa czy sprzęt są przez nas dokładnie sprawdzone. Równolegle z estetyką rozwijamy od lat gałąź diagnostyczną, wprowadzając np. ultrasonografię tkanek miękkich twarzoczaszki. Dla mnie jako radiologa i lekarza medycyny estetycznej to szalenie istotny i ciekawy aspekt, który łączy dwie ukochane przeze mnie dziedziny medycyny. Z wykorzystaniem USG badamy pacjenta przed zabiegiem i w jego trakcie. Umożliwia nam to większą kontrolę i zwiększa bezpieczeństwo procedur szczególnie wolumetrycznych. To bardzo ważny element dający pełne poczucie bezpieczeństwa i pozwalający uniknąć powikłań. Dzięki ultrasonografii możemy podać również w sposób celowany leki do pozabiegowych zmian patologicznych czy leczyć np. niedokrwienie spowodowane zatorem z wypełniacza. Mam nadzieję, że wizja bezpieczeństwa medycyny estetycznej w Polsce będzie równie ważna, jak satysfakcja z efektu zabiegowego. Liczę tu na powszechne wprowadzenie badania USG twarzy, a także zmiany prawne zezwalające na wykonywanie procedur iniekcyjnych jedynie lekarzom.
2. Zmiany prawne nie zmieniły znacząco prowadzenia i funkcjonowania kliniki. Jedyne podjęte działania polegały na wycofaniu nielicznych zdjęć czy informacji z portali społecznościowych dotyczących używanych przez nas wyrobów i urządzeń medycznych. Od początku pozycjonujemy się w sieci jako profesjonaliści przybliżający aspekty możliwości medycyny estetycznej i regeneracyjnej na łamach social mediów. Nie uległo to zmianie. Z obserwacji rynku wynika jednak to, że pacjenci mają większą trudność w dotarciu do informacji o używanych w gabinetach medycyny estetycznej urządzeniach oraz wyrobach medycznych. Pozostaje nam szczegółowa informacja w gabinecie, na którą nasz pacjent zawsze może liczyć.
Niechęć do przerysowanych rezultatów
Dr n. med. Beata Dethloff, właściciel klinik Dr Beata Dethloff
w Warszawie i Konstancinie
1. Pacjenci oczekują przede wszystkim naturalnych i subtelnych efektów zabiegowych, spowolnienia procesu starzenia oraz zadbania o ich zdrowie. Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszym czynnikiem jest bezpieczeństwo i niechęć do przerysowanych i sztucznych rezultatów. Pacjenci coraz bardziej cenią sobie indywidualne podejście, a tym samym plany leczenia, w których są przedstawione optymalne dla danego pacjenta zabiegi, aby uzyskać jak najlepsze efekty w krótkim czasie. 95 proc. moich pacjentów przychodzi z polecenia i ufa od początku, oddając się w moje ręce. Dla mnie to najlepsza rekomendacja.
2. Zmiany w branży medycyny estetycznej wpływają na funkcjonowanie kliniki na wielu płaszczyznach. Wprowadzenie nowych przepisów i regulacji prawnych wymaga dostosowania do nich komunikacji oraz inwestycji w edukację personelu. Rynek medycyny estetycznej jest również coraz bardziej konkurencyjny, co zmusza nas do ciągłego doskonalenia usług i śledzenia nowych trendów. Wartością dodaną jest też rosnąca świadomość pacjentów, którzy oczekują wyższego standardu obsługi oraz zabiegów przynoszących wymierne efekty.
Pacjenci są coraz bardziej wymagający
Ireneusz Matuszczak, dyrektor generalny NEAUVIA Poland
1. Polscy pacjenci są coraz bardziej wymagający. I jest to dobry znak, gdyż sprawia, że producenci też muszą dostarczać jak najlepsze rozwiązania: innowacyjne, ale przede wszystkim o zwiększonej skuteczności i bezpieczeństwie. Nie ma tu miejsca na kompromisy.
Inwestujemy w badania, szkolenia dla naszych lekarzy z zakresu anatomii, nowoczesnych technik przeprowadzania zabiegów. Wspieramy lekarzy w przeprowadzaniu zabiegów dla pacjentów z każdej grupy wiekowej i w spełnianiu różnych oczekiwań.
Nasze działy badawcze, obserwując społeczeństwo i procesy starzenia, opracowały dedykowane protokoły, które łączą różne terapie regeneracyjne z potwierdzonymi klinicznie efektami. Filozofia Smart Combination Therapy, którą proponujemy, to połączenie wypełniaczy tkankowych, urządzeń oraz kosmeceutyków, a to wszystko w duchu medycyny opartej na faktach, czyli przebadanej klinicznie.
2. Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie wyrobów medycznych potocznie nazwane MDR również przyczyniło się do wielu zmian w komunikacji klinik z pacjentem. Była to potrzebna zmiana, która uporządkowała komunikację z końcowym klientem. Ważne jest, aby pacjent dostawał informacje, które są rzetelne i nie wprowadzają go w błąd.
Jako marka wspierająca i troszcząca się o swoich klientów przygotowaliśmy wraz z prawnikami e-booki, które nasi klienci mogli wykorzystywać jako gotowe manuale w zmianie swoich profili, stron, jak również komunikacji w gabinecie. Służyliśmy też wsparciem merytorycznym w okresie przejściowym. W specjalnie zorganizowanych spotkaniach live na naszych kanałach w social mediach klienci mogli zadawać pytania zarówno naszym przedstawicielom, jak i prawnikowi. Dla wielu podmiotów z branży medycyny estetycznej była to możliwość weryfikacji swojej komunikacji czy zasięgnięcia porady. Tak widzimy swoją rolę na tym rynku: dostawcy wysokojakościowych specjalistycznych rozwiązań, ale także wsparcia dla lekarzy prowadzących gabinety w zakresie bieżącej sytuacji rynkowej.
Zaczynamy ciekawy etap longevity
Lek. Katarzyna Grudzień, właściciel LiftMed Rybnik
1. Pacjent w klinice medycyny estetycznej oczekuje postępu technicznego. Chce, aby niemożliwe stało się możliwe przy zachowaniu profesjonalnego, medycznego podejścia. Pacjent oczekuje gotowych rozwiązań, najlepiej takich, które są doceniane w grupach społecznościowych kreujących trendy i mody w estetyce.
Początek 2023 r. to ogromny przewrót naszego postrzegania branży beauty poprzez social media, ich wykorzystania w potencjalnej reklamie i budowania naszego wizerunku. Wprowadzone regulacje prawne przypomniały nam m.in. o etycznych zasadach budowania społeczności i zobrazowały rolę, jaką powinniśmy odgrywać jako lekarze i właściciele klinik.
Funkcje edukacyjne i szkoleniowe oraz stałe pogłębianie wiedzy, czyli podnoszenie kwalifikacji – to nasza rola w komunikacji. Dla niektórych oczywista, dla innych wymagająca przypomnienia. Ta zmiana sprowokowała do rozwoju „self-care” na każdym etapie naszego życia. Zabiegi, produkty muszą być bardziej wydajne i skuteczne, aby pacjent dojrzał wartość wydanych pieniędzy. Rośnie świadomość funkcji suplementów, aktywności czy terapii genowych. Pacjent jest dociekliwy, dobrze wyedukowany i chętny poznania nowości związanych z tym, co oferujemy w gabinecie.
2. Najważniejszy aspekt zmian z 2023 r. to zauważalna tendencja w zachowaniach konsumenckich pacjentów; chcą nie tylko uczestniczyć w indywidualnych terapiach estetycznych, lecz także być wartością komunikacji społecznej branży beauty, brać w niej aktywny udział. Holistyczne zabiegi i produkty będą wiodły prym w gabinetach i będą stanowiły fundament dobrego wyglądu. Piękno to przecież kompleksowe łączenie snu ze zdrowiem psychicznym i z zabiegami. Zaczynamy ciekawy etap longevity.
Imperatyw jakościowego podejścia do pacjentów
Elżbieta Giżyńska, Brand Owner Medilâge
1. Pacjent oczekuje jakości. Wypowiadam się tu w imieniu marki, która oferuje wsparcie i dopełnienie zabiegów od środka, poprzez wykorzystanie najwyższej jakości składników z całego świata. Pracujemy z klinikami w całej Polsce. Dla pacjentów cały proces – od konsultacji przez zabiegi aż po opiekę między zabiegami – musi być najwyższej jakości. To właśnie kompleksowe podejście sprawia, że klinika wyróżnia się na rynku.
Wysoka jakość jest kluczowa dla zaufania i satysfakcji pacjentów. Obejmuje to zarówno efektywność i bezpieczeństwo zabiegów, jak i wsparcie między nimi, które Medilâge zapewnia przez wyselekcjonowane, najwyższej klasy składniki w swoich produktach. Dzięki takiemu podejściu pacjenci mają pewność, że są w dobrych rękach na każdym etapie swojej drogi do doskonałości estetycznej. A to jest kluczowy czynnik zadowolenia pacjenta. To na nim koncentrujemy nasze wysiłki, zarówno my, jak i lekarze.
2. Regulacje prawne wprowadzone z początkiem tego roku bez wątpienia wpłynęły na branżę pozytywnie, stanowiły bowiem imperatyw jakościowego podejścia do pacjentów. Wprowadzenie restrykcji reklamowych wymusza na branży konieczność skoncentrowania się na zapewnieniu rzetelnej informacji oraz uczciwego przedstawienia możliwości i ograniczeń dostępnych zabiegów i produktów. To z kolei sprzyja budowaniu zaufania i długotrwałych relacji między pacjentem a lekarzem.
Wprowadzone zmiany w prawie przysparzają wartości branży medycyny estetycznej, kładąc nacisk na jakość obsługi pacjenta i etyczne podejście do jego potrzeb. To również stwarza warunki do stałego doskonalenia usług i produktów, co przekłada się na podniesienie standardów w branży i zapewnienie pacjentom coraz lepszych rezultatów. To podejście jest tożsame z filozofią marki, którą reprezentuję, która powstała jako odpowiedź na potrzeby lekarzy medycyny estetycznej, poszukujących sposobu na bardzo jakościowe otoczenie pacjentów opieką także między zabiegami.
Wszystko, co oferujemy, wynika z naszego głębokiego przekonania, że pacjent zasługuje na pełne wsparcie, rzetelne informacje i opiekę na najwyższym poziomie.
Element stylu życia
Lek. Katarzyna Stencel, praktyk i wykładowca akademicki
1. Spowolnienia starzenia, utrzymania blasku, jędrności, zdrowego kolorytu skóry – tego szuka pacjent. Spełnienie tych oczekiwań wymaga działania na wielu płaszczyznach. Pacjenci coraz bardziej są tego świadomi.
Do aktywności fizycznej, zdrowej diety, rezygnacji z używek dochodzi również korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Oznacza to, że medycyna estetyczna staje się elementem stylu życia, a pacjent oczekuje od lekarza podejścia holistycznego. Nie mniej istotna jest również relacja pacjent – lekarz. Osoby korzystające z zabiegów medycyny estetycznej nierzadko oczekują zaopiekowania nie tylko na poziomie zdrowia czy urody, lecz także na poziomie psychiki. Skrupulatnie zebrany wywiad przez lekarza, w trakcie którego pacjent określa potrzeby i oczekiwania, a lekarz proponuje rodzaj terapii i przedstawia jej cele oraz wyklucza przeciwwskazania do zabiegu, jest kluczem do zdobycia zaufania pacjenta. Poświęcenie czasu na zebranie dokładnego wywiadu, dającego pacjentowi możliwość zadania pytań, pozwala na ustalenie planu zabiegowego rozłożonego na kilka bądź kilkanaście miesięcy i daje poczucie komfortu bezpieczeństwa obu stronom. Ten nieograniczony pośpiechem czas na rozmowę ułatwia wejście w świat zabiegów medycyny estetycznej i jest jednym z bardzo ważnych oczekiwań ze strony pacjentów.
Ograniczenia prawne w komunikacji i reklamie
Dr Agnieszka Zemke-Górecka, adwokat, adiunkt na wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Kancelaria Adwokacka Agnieszka Zemke-Górecka
Dlaczego właściciele klinik medycyny estetycznej nie powinni lekceważyć ograniczeń prawnych w komunikacji i reklamie?
Zakaz reklamy dla lekarzy istnieje od lat (art. 63 KEL, art. 14 ustawy o działalności leczniczej, uzupełniony uchwałą nr 29/11/VI Naczelnej Rady Lekarskiej ws. szczegółowych zasad podawania do publicznej wiadomości informacji o udzielaniu przez lekarzy i lekarzy dentystów świadczeń zdrowotnych). Kodeks wykroczeń w art. 147a § 2 przewiduje, że kto podaje do wiadomości publicznej informacje o zakresie i rodzajach udzielanych świadczeń zdrowotnych mające formę i treść reklamy, ten podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Komercjalizacja świadczeń z zakresu medycyny estetycznej miała wpływ na kształt ustawy o wyrobach medycznych, w szczególności w zakresie reklamy kierowanej do laików. Ustawodawca przyjął, że za reklamę uważane będzie nie tylko rekomendowanie samego wyrobu lub sprzętu medycznego, lecz także usług wykonywanych przy ich użyciu. Za naruszenie powyższego zakazu grozi kara do 2 000 000 zł (jeżeli dane naruszenie nie mogło skutkować zagrożeniem zdrowia lub życia beneficjentów, kara nie może przekroczyć 10 proc. tej kwoty).
Jak to wygląda w praktyce? Który aspekt zmian prawnych sprawia najwięcej problemów właścicielom klinik medycyny estetycznej?
Brak definicji legalnej pojęcia „reklama” powodował i będzie powodować poszukiwanie różnych form pozyskiwania klientów. Świadczeniodawcy medycyny estetycznej nie wystrzegają się określeń reklamowych na swoich stronach, blogach, social mediach, takich jak: „najskuteczniejsze metody”, „wybitni specjaliści”, „najodpowiedniejsze terapie” czy gwarantowanie efektu np. smukłego ciała. Trudności sprawia też usuwanie z przestrzeni publicznej licznych zdjęć metamorfoz „przed i po” czy korzystanie ze współpracy barterowej z influencerami.
W miejsce reklamy świadczeniodawcy powinni korzystać z różnych form edukacji, informacji, działalności naukowej czy prozdrowotnej, kierowanej do potencjalnych klientów – pacjentów. Warto zauważyć, że ustawa o wyrobach medycznych, zawężając komunikację marketingową, korzystnie wpłynęła na komunikację na linii lekarz -– pacjent. Beneficjent świadczeń z zakresu medycyny estetycznej otrzymuje zindywidualizowaną informację dotyczącą zarówno wykonywanego świadczenia, jak i wykorzystywanych wyrobów medycznych. Pozwolić to powinno pacjentowi na podjęcie świadomej decyzji o uzyskaniu świadczenia z zakresu medycyny estetycznej, w szczególności biorąc pod uwagę ryzyko ewentualnych powikłań.