75 lat zespołu Mazowsze

Mazowsze

5 grudnia 2023 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się koncert jubileuszowy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze z okazji 75 lat istnienia. Oprócz najładniejszych utworów tanecznych i wokalnych z jego repertuaru pokazano też firmy archiwalne prezentujące historię zespołu. W trakcie koncertu kierownictwu zespołu wręczono odznaczenia resortowe „Gloria Artis”, „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz medale za długoletnią służbę. 

W rozmowie z PAP Jacek Boniecki, który jest dyrektorem zespołu od 10 lat, powiedział, że Mazowsze jest od zawsze wizytówką i prawdziwym ambasadorem kultury polskiej. Przede wszystkim z powodu samego genialnego pomysłu i jego niesamowitej realizacji, ale także z powodu niepowtarzalnej i jedynej formuły oraz komunikatywności dzieła na świecie. To właśnie dzięki temu zespół odwiedził 51 krajów, koncertował na wszystkich kontynentach, a jego występy obejrzało ponad 30 mln ludzi na całym świecie.

Mazowsze to rodzaj specyficznego teatru muzycznego, opartego na innym gatunku muzyki niż operetka czy musical. Pokazanie na scenie programu artystycznego o tak dużym stopniu trudności wymaga kunsztu. Mazowsze to zawodowy zespół artystyczny, który cały ten pomysł na zespół, począwszy od muzyki przez taniec, choreografię i śpiew, przekazuje na scenie w postaci widowiska muzycznego. Zespół dzisiaj to około 170 artystów chóru, baletu i orkiestry oraz ok. 140 pracowników obsługi i administracji. Rocznie daje 150-180 koncertów w Polsce i na świecie.

Trochę historii

Mazowsze zostało powołane do życia dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8 listopada 1948 r., a zorganizowanie zespołu zlecono Tadeuszowi Sygietyńskiemu. Jednak jego idea powstała dużo wcześniej. Sygietyński, wybitny kompozytor i miłośnik folkloru, oraz Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka przedwojennej sceny, przyrzekli sobie w ruinach bombardowanej Warszawy, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół.

Repertuar zespołu nie ogranicza się do stylizowanych utworów ludowych. Podczas koncertów „Mazowsze” prezentuje również polskie kolędy, pieśni patriotyczne oraz muzykę sakralną, sięgając po dzieła najwybitniejszych kompozytorów światowej literatury muzycznej. Wykonuje także muzykę liturgiczną i pieśni kościelne.

Wojciech Gryciuk