W środę 22 lipca wieczorem można było tam spotkać wielu znakomitych managerów, których osiągnięcia przekładają się na dobre wyniki polskiej gospodarki. Do prowadzenia gali zaprosiliśmy Karolinę Szostak, dziennikarkę Polsatu, której na scenie towarzyszyła Żaneta Dotka, prezes Wydawnictwa Business Magazine Manager i piszący te słowa.
Grand Prix Manager Award wyróżniony został Zygmunt Berdychowski, prezes Instytutu Studiów Wschodnich, pomysłodawca i główny organizator, przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy – najważniejszej imprezy biznesowej Europy Środkowo-Wschodniej. Co roku we wrześniu w Krynicy można spotkać prezydentów, premierów, ministrów, przedstawicieli władzy i opozycji, szefów największych firm. Nie tylko z Polski, ale też z krajów ościennych. Zygmunt Berdychowski jest założycielem Instytutu Studiów Wschodnich, który od 1993 r. organizuje krynickie Forum. Nie sposób też przecenić roli Zygmunta Berdychowskiego dla popularyzacji regionu nowosądeckiego i Krynicy. W latach 2006-2010 był radnym Gminy Chełmiec, a 2010-2014 radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego z listy PO. Kolejna aktywność laureata Grand Prix to popularyzacja zdrowego stylu życia. Jest inicjatorem festiwalu biegowego w Krynicy, ale też aktywnym alpinistą, zdobywcą Mount Everestu.
Jako druga na podium pojawiła się Krystyna Boczkowska prezes Zarządu Robert Bosch Sp. z o.o. Wielokrotnie wymieniana w gronie najbardziej wpływowych i przedsiębiorczych kobiet w Polsce. Od ponad 20 lat współodpowiedzialna za sukces firmy Robert Bosch w Polsce. Marcin Słomkowski, prezes Inchcape Motor Polska Adam Wysokiński, wiceprezes Zarządu A.B. Berren-Handlowy Sp. z o.o. Marian Kmita, dyrektor do spraw sportu w Telewizji Polsat, Karolina Szostak i Tomik Grewiński, współwłaściciel firmy Kayax Współpracę z koncernem rozpoczęła w styczniu 1992 roku. Po 6 latach objęła funkcję członka zarządu, od 2006 roku jest prezesem zarządu. Aktywnie działa w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo- Handlowej, w której pełni funkcję wiceprezydenta Zarządu. Od 2011 roku działa w Kongresie Kobiet jako członkini Rady Programowej, a od 2014 roku angażuje się w działalność Fundacji Liderek Biznesu. Szczególnie cenna jest praca Krystyny Boczkowskiej na rzecz szkolnictwa zawodowego w naszym kraju.
Kolejna nagroda przypadła dwóm osobom: Kayah i Tomikowi Grewińskiemu z Kayax Production & Publishing Sp. z o.o. Wybitna wokalistka i świetny perkusista stworzyli spółkę, która nie tylko osiąga doskonałe wyniki, ale też prowadzi działalność o charakterze CSR, wspierając utalentowanych młodych artystów. Kayax to pierwsza w Polsce firma w branży muzycznej pracująca w modelu 360 stopni, która zajmuje się artystami na wszystkich poziomach ich działalności, od reprezentowania ich interesów na zasadach managementu, przez promocję, marketing, PR, booking koncerty, reprezentowanie praw autorskich, aż po wydawanie ich płyt. Założycielami wytwórni płytowej są Kayah oraz jej wieloletni manager – Tomik Grewiński. Wśród artystów reprezentowanych przez Kayax są m.in. takie znakomitości, jak Artur Rojek, Maria Peszek, Monika Brodka, Urszula Dudziak, Zakopower, Marek Dyjak, Skubas.
Krzysztof Kalicki, prezes Zarządu Deutsche Banku Polska jest nie tylko niezwykle skutecznym managerem, ale może się też pochwalić wyjątkowo długim stażem na stanowisku prezesa Deutsche Banku Polska, w którym pracuje od 1998 roku, od 2003 roku jako prezes zarządu. Bez jego udziału nic nie może się wydarzyć w sektorze bankowym – jest aktywnym uczestnikiem wszystkich dyskusji dotyczących tej branży. Od lat godzi funkcje managerskie z pracą wykładowcy akademickiego, profesora w Akademii Leona Koźmińskiego, a jednocześnie autora niemal stu publikacji z dziedziny finansów i bankowości. Jest też wiceprezesem zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Grzegorz Zalewski, dyrektor generalny Terytorium East, prezes Renault Polska, związany jest z tą firmą od… 1991 roku. Ma – nie po raz pierwszy – powody do zadowolenia. W ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce 41 433 nowe samochody marek Renault i Dacia. Jest to wynik o 3633 aut lepszy w porównaniu z 2014 rokiem. Udział Grupy Renault w rynku samochodów osobowych i dostawczych wyniósł 10,13 proc. Sprzedaż Renault wzrosła o 14,9 proc., a Dacii o 1,3 proc.. Z kolei Alfred Watzl i Wojciech Trojanowski, członkowie Zarządu STRABAG Sp. z o.o., wspólnie zarządzają Strabag Sp. z o.o. Alfred Watzl odpowiedzialny jest za pion techniczny, wcześniej przez 9 lat zarządzał Budownictwem Ogólnym i Inżynieryjnym Strabag. Wojciech Trojanowski, odpowiadający za pion finansowy Spółki, przez 6 lat piastował stanowisko dyrektora finansowego i członka Zarządu Budownictwa Infrastruktury Strabag. Grupa Strabag w Polsce zatrudnia ponad 5 tysięcy pracowników, w tym wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynierów i specjalistów z zakresu nowych technologii budowlanych. Strabag słusznie kojarzony jest z prestiżowymi inwestycjami, jak na przykład autostrady A2 i A4, Galeria Katowicka na stacji PKP Katowice, Galeria Kaskada w Szczecinie, most przez Wisłę w Toruniu. Spółka osiąga bardzo dobre wyniki nawet wtedy, gdy inne przedsiębiorstwa branży budowlanej przeżywają poważne problemy. To efekt doskonałego planowania i znajomości rynku – czyli świetnego, w tym przpadku kolektywnego, zarządzania. Ten znakomity wynik to efekt długofalowej strategii, którą dodatkowo wzmacnia ofensywa modelowa Renault. W ciągu ostatnich miesięcy wprowadzono Talismana reprezentującego klasę D oraz nowe Mégane i Espace. Znakomicie sprzedają się też Kadjar i Captur.
Co więcej – Renault znalazło się w pierwszej piątce wśród producentów sprzedających auta do firm. Największy kontrakt, na blisko 800 samochodów, zrealizowany został dla Orange. W sprzedaży flotowej najbardziej popularnymi modelami okazały się Clio, Clio Grandtour oraz Mégane Grandtour. Piotr Sukiennik, General Manager FM Logistic Polska, zarządza polskim oddziałem międzynarodowej Grupy FM. Firma, którą zarządza, znajduje się obecnie na trzecim miejscu w rankingach spółek logistycznych pod względem wysokości obrotów i na pierwszym jeśli chodzi o logistykę kontraktową. W ub. roku firma otrzymała Nagrodę Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz tytuł „Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2015”, a także nagrodę „TESCO European Grocery Haulier Of The Year 2015”. FM Logistic zostało przyznane również jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży – Srebrne Godło w konkursie „Operator Logistyczny Roku 2015”. FM Logistic zatrudnia obecnie blisko 3 tysiące pracowników, posiada 9 platform logistycznych i 17 hubów przeładunkowych na terenie całej Polski. Michał Czeredys, prezes Zarządu Arcus SA, co warto podkreślić, syn założyciela Arcusa Marka Czeredysa, pokazał na czym polega udana sukcesja. Podjął zarządzanie spółką, którą przez kilka lat kierowali wynajęci managerowie. Przeprowadził firmę przez proces restrukturyzacji i optymalizacji, dzięki czemu w 2015 roku Arcus SA osiągnął zysk. Podjął też skuteczną rywalizację z międzynarodowymi koncernami na polskim rynku informatycznym. Należy też podkreślić upór i wytrwałość Michała Czeredysa w walce o prawa firm wykonawców na rynku zamówień publicznych. W związku z tym w 2014 roku Michał Czeredys został zaliczony przez Bloomberg BusinessWeek do grona 20 najlepszych prezesów zarządzających firmami działającymi w Polsce.
Marian Kmita, dyrektor do spraw sportu w Telewizji Polsat spółka z o.o od ponad 20 lat zaangażowany jest w rozwój polskiego sportu, najpierw jako szef redakcji sportowej Programu 1 TVP, a od roku 1999 w największej polskiej telewizji prywatnej Polsat. Przez 16 lat rywalizując z zagraniczną konkurencją stworzył grupę kanałów sportowych, które od 2008 roku są najchętniej oglądane przez kibiców w Polsce. Ma poważny udział w sukcesie polskich siatkarzy zwieńczonym Mistrzostwem Świata. Wsparcie polskiej piłki ręcznej czy rodzimych sportów walki również przyczyniło się do największych światowych sukcesów naszych reprezentantów. Jako szef redakcji sportowej w Polsacie obalił mit, że mundial nie może być z powodzeniem transmitowany przez stację prywatną. Relacja z Mistrzostw Europy w roku 2008 pozostaje do tej pory największą i niedoścignioną polska produkcją sportową. Jego pomysły na pokazywanie sportu w telewizji wykraczają poza europejskie normy, czego dowodem są relacje z meczów siatkówki i koszykówki uznanych za najlepsze i najbardziej profesjonalne przekazy. Podobnie było wcześniej z meczami żużlowymi, a ostatnio z eliminacjami do piłkarskich Mistrzostw Europy, które wyprodukowała Telewizja Polsat pod okiem dyrektora Mariana Kmity.
Marcin Słomkowski, prezes Inchcape Motor Polska, kieruje polskim oddziałem europejskiego potentata motoryzacyjnego – firmy Inchcape PLC, posiadającym ponad 250 salonów samochodowych w 26 krajach. Związany jest z branżą motoryzacyjną od ponad 12 lat. Był współtwórcą oraz wieloletnim wiceprezesem Stowarzyszenia Dealerów BMW w Polsce. Jest orędownikiem nowatorskich rozwiązań w biznesie. Zarządzana przez niego sieć Inchcape Motor jest laureatem szeregu nagród motoryzacyjnych – jak np. cztery tytuły Dealera Roku BMW w Polsce oraz tytuł najlepszego salonu samochodowego w Polsce w 2015 roku. Dzięki doskonałym wynikom sprzedażowym i finansowym w roku 2012 Marcin Słomkowski uhonorowany został przez BMW Polska tytułem Managera Roku. Łączy pracę z hobby – podróżuje po świecie na motocyklu marki BMW.
Loukas Notopoulos, prezes Vivus Finance Sp. z o.o., wprowadził spółkę na polski rynek w lipcu 2012 roku. W ciągu niecałych czterech lat przeprowadził rewolucję w consumer finance i stał się przykładem, jak w branży FinTech rozwinąć się od startupu do dochodowej organizacji. Vivus rewolucję zawdzięcza wykorzystywanej technologii – pożyczki udziela nawet w 3 minuty, a wykorzystuje do tego między innymi ocenę wiarygodności klienta opartą o Big Data. Efektywne zarządzanie sprawiło, że do dzisiaj z usług Vivusa skorzystało ponad 1,2 mln klientów, a łączna kwota pożyczek przekroczyła 3 miliardy złotych. Popularność rozwiązań Vivusa doprowadziła do uproszczenia oferty pożyczek gotówkowych w całej branży. Swoją pozycję na rynku Vivus zbudował inwestując w innowacje. To jedna z pierwszych firm, które zauważyły potrzebę wdrażania rozwiązań FinTechowych w codziennym funkcjonowaniu. Pozwoliło to przekroczyć kilka barier w dziedzinie konserwatywnie pojmowanych u nas finansów.
Adam Wysokiński, wiceprezes Zarządu A.B. Berren-Handlowy Sp. z o.o., związany jest tą spółką od 16 lat. Pełni funkcję wiceprezesa Zarządu i dyrektora zarządzającego. Jest odpowiedzialny za całokształt działań marketingowych firmy oraz pozyskiwanie i rozwijanie relacji ze strategicznymi partnerami handlowymi z kraju i zagranicy. Pracuje z partnerami biznesowymi z niemalże całego świata. Jest ekspertem rynku farmaceutycznego i kosmetycznego, lobbystą medialnym i znawcą marketingu, autorem kilkudziesięciu ogólnopolskich kampanii reklamowych, public speakerem, konsultantem biznesowym. Przemawiał na licznych konferencjach naukowych i seminariach. Jako certyfikowany trener specjalizuje się w dziedzinie programowania neurolingwistycznego. Był inicjatorem ponad 20 różnych konferencji poświęconych zagadnieniom sprzedaży, marketingu, wywierania wpływu i przywództwa.
Piotr Ostaszewski, manager branży energetycznej, który osiągnął znakomite efekty jako prezes Energii dla Firm. Jest drugim w dziejach Manager Award managerem, który odebrał nagrodę w okresie, gdy zmieniał pracę. Godny podkreślenia jest fakt, że od kilkunastu lat rozwija z sukcesem powierzane mu przedsiębiorstwa. Znany jest z tego, że swoim entuzjazmem i energią zaraża współpracowników. Jak sam podkreśla, nie ma dla niego słowa „niemożliwe”. Najlepszym tego przykładem jest wspomniana Energia dla Firm. Zarządzana przez niego spółka z powodzeniem podjęła konkurencję z gigantami energetycznymi i stała się najszybciej rozwijającym się sprzedawcą prądu w Polsce.
Tomasz Boruc, właściciel Kliniki Rehabilitacji Funkcjonalnej Life Clinic, jest nie tylko przedsiębiorcą, ale też autorem badań naukowych z zakresu nadzoru i weryfikacji metod szkoleniowych wojska oraz służb specjalnych. Tworzył procedury m.in. dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Kancelarii Sejmu. Wykładowca przedmiotu: zapobieganie terroryzmowi. Jest czynnym zawodnikiem, zdobywcą wielu medali, wicemistrzem świata karate w formule full contact w Tokio w roku 2014. Ponad 20 lat doświadczeń wykorzystał do stworzenia systemu usług zdrowotnych dla osób aktywnych fizycznie oraz zawodowo związanych ze sportem. Jego Life Clinic – Klinika Rehabilitacji Funkcjonalnej – to platforma dla rozwoju Healthy Lifestyle Manager, który jest marką profesjonalistów zarządzających wielopłaszczyznowo zdrowiem nie tylko managerów.
Nagrodę Specjalną Manager Quality zdobyła Škoda Superb. „Drżyj konkurencjo“ – tak brzmiał tytuł jednego z pierwszych tekstów o nowej generacji Škody Superb, opublikowanego w połowie ub. roku. Był to tytuł proroczy, samochód w ciągu kilku miesięcy zmienił układ sił w segmencie D. Nowy Superb jest większy, przestronniejszy i co tu kryć – znacznie ładniejszy od poprzednika. Imponuje możliwościami technologicznymi. Projektantem auta był słowacki designer, Jozef Kabaň, twórca m.in. Bugatti Veyrona. Wprowadził stylistykę marki Škoda na nowy, nieosiągalny wcześniej poziom. Podobnie jak w poprzednich generacjach, czescy inżynierowie zadbali o to, by na tylnej kanapie było tyle miejsca, co w autach klasy Premium. To ważna sprawa, ponieważ Superb jest ulubionym pojazdem szefów firm oraz kościelnych dostojników. Zaledwie dwa miesiące od premiery rynkowej nowa Škoda Superb została autem z najlepszą i najbardziej stabilną wartością rezydualną wśród samochodów klasy średniej w Europie. Słowem – jest to kolejny niezwykle udany model Škody, utrwalający jej pozycję jako lidera sprzedaży w naszym kraju.
Po wspólnym zdjęciu laurealtów rozpoczęła się licytacja na rzecz Bartka – udziału w aukcji zachęcała Sylwia Za wymagającego specjalistycznej opieki ciężko chorego dziewięciolatka, którego „Manager” wspomaga od 4 lat. Do udziału w aukcji zachęcała Sylwia Zarzycka, założycielka Fundacji Między Niebem a Ziemią. Goście gali byli hojni – zebraliśmy 11,8 tys. zł. Nie sposób nie wspomnieć też o partnerach Manager Award. Byli to: Panek SA, Bazarnik, Wittchen, SaskaMed, Fundacja Marka dla Polski, Quadrilion, Dark Horse oraz nowa spółka w ramach naszej grupy, IBC Manager, specjalizująca się w ubezpieczeniach. Patronat Honorowy nad Galą objęło Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Odpowiednie na gorący letni wieczór menu przygotował Norbert Sokołowski.