Bogaty jak Polak

Bogaty jak Polak – debata Manager. Idea

Dzień dobry. Po roku odpoczynku od dziennikarstwa, a raczej redagowania gazety, bogatszy o doświadczenie, że jest życie poza dziennikarstwem, znowu jestem. Dlaczego? Bo jest jeszcze wiele do zrobienia

I do razu zapraszam Państwa do debaty pod nieco przewrotnym tytułem: „Bogaty jak Polak…”. Dopiero rozwinięcie wyjaśnia o co chodzi: „… czyli dlaczego zarabiamy cztery razy mniej niż w bogatych krajach Europy Zachodniej”.

Z mniejszym lub większym natężeniem dyskusja na ten temat trwa już od kilkunastu miesięcy, kiedy to niektórzy ekonomiści, nie tyle pochylili się nad ciężkim losem polskiego pracownika, co dostrzegli, że niskie płace w Polsce mają negatywny wpływ na konsumpcję a za jej pośrednictwem na wzrost PKB.

Co bardziej dociekliwi zwrócili uwagę, że Polacy nie oszczędzają, a jeżeli nawet to za mało. A brak oszczędności to brak kapitału na inwestycje. I tak oto wszystkie kółka, a raczej składowe wzrostu PKB, zaczynają się zazębiać (eksport jest gdzieś po drodze).

Co uczynić, aby państwo było bogate bogactwem swoich obywateli, a nie obywatele bogaci bogactwem swojego państwa?

Pretekstem do zajęcia się poważnie tym tematem była publikacja  „Wspólnie budujemy naszą zamożność”, fundacji „Pomyśl o przyszłości”.

Poprosiliśmy o zabranie głosu w tej sprawie Ryszarda Florka, właściciela firmy Fakro, lidera fundacji „Pomyśl o przyszłości”, prof. Witolda Orłowskiego i innych. Poprosimy kolejnych, bo tę debatę dopiero rozpoczynamy na łamach Managera i poza nimi.

W kolejnych wydaniach zamierzamy bardziej szczegółowo zastanowić się co trzeba zrobić byśmy przynajmniej zaczęli zbliżać się do wielkości zarobków notowanych w rozwiniętej Europie.

Zamierzamy również w cyklu debat publicznych zyskać wpływowych sojuszników w szerzeniu poglądu, że polska powinna być bogata bogactwem swoich obywateli a nie odwrotnie. Zaczynamy!

 

Cykl czterech debat tematycznych

1/ Polskie prawo nie sprzyja rozwojowi gospodarczemu

2/ Jak polskie firmy rodzinne uczynić globalnymi

3/ Polska w UE. Jak wpływać na unijne prawo w zakresie kształtowania warunków konkurencji silnych koncernów z podmiotami z nowych krajów UE

4/ Zmiana nawyków zakupowych polskich konsumentów, czyli co zrobić, aby Polacy kupowali polskie produkty

       Pierwsza Debata publiczna odbędzie się 23 listopada 2015 r. w Warszawie, w godz. 18.00-22.00

       Debata będzie się składać z dwóch paneli dyskusyjnych

       Oba panele będą moderowane przez redaktora naczelnego Magazynu MANAGER, Kazimierza Krupę

       Kolejne debaty będą organizowane co miesiąc (styczeń, luty, marzec), tuż przed ukazaniem się wydań Magazynu MANAGER

Temat pierwszej Debaty: „Polskie prawo nie sprzyja rozwojowi gospodarczemu” – 23 listopada 2015 Warszawa

Tezy:

       Polskie prawo powinno być jasne, przejrzyste i zrozumiałe. Dlaczego tak nie jest?

       Polskie prawo jest stanowione w oderwaniu od patrzenia na ile nowe przepisy poprawiają efektywność gospodarczą

       Prawo podatkowe powinno mieć nie tylko charakter fiskalny, ale motywujący do rozwoju

       Czy nie powinniśmy wrócić do słynnej ustawy Wilczka o wolności gospodarczej, którą najbardziej cechowała prostota i klarowność.

Do dyskusji zostali zaproszeni wybitni eksperci, ludzie biznesu, naukowcy, m.in..:

  •     Andrzej Sadowski
  •     Prof. Witold Orłowski
  •     Adam Góral, prezes Asseco
  •     Adam Łącki, prezes KRD
  •     Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP
  •     Stanisław Kluza
  •     Prof. Marek Wierzbowski
  •     Prof. Tomasz Siemiątkowski
  •     Paweł Szewczyk, prezes Kredyt Inkaso
  •     Jean- Michel Kaleta, prezes SITA Polska
  •     Tomasz Misiak, szef rady nadzorczej Work Sevice

 

PARTNERZY DEBATY:

Bogaty jak Polak – debata Manager. Idea istnieje od 2003 roku. Jest największym i najbardziej rozpoznawalnym biurem informacji gospodarczej w Polsce. W 2014 roku udostępnił swoim klientom ponad 20 milionów raportów, dzięki którym mogli oni zweryfikować wiarygodność obecnych i potencjalnych kontrahentów. Jest też patronem programu Rzetelna Firma, który promuje uczciwość płatniczą i pomaga przedsiębiorcom w walce z zatorami płatniczymi. KRD BIG w tym zakresie współpracuje z firmą windykacyjną Kaczmarski Inkasso oraz kancelarią prawną ViaLex.

 
Kredyt Inkaso jest jednym z liderów branży windykacyjnej w Polsce. Obsługujemy portfele największych polskich banków, firm ubezpieczeniowych oraz telekomunikacyjnych. Oprócz Polski działamy na czterech innych rynkach europejskich. Podstawą naszego sukcesu jest rozumienie dłużników i windykacja oparta na filozofii współpracy oraz negocjacji.  Jesteśmy Polską firmą istniejącą na rynku już od 15 lat.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest zaangażowana w realizację krajowych i międzynarodowych przedsięwzięć, finansowanych ze środków funduszy strukturalnych, budżetu państwa oraz programów wieloletnich Komisji Europejskiej. PARP bierze aktywny udział w tworzeniu i efektywnym wdrażaniu polityki państwa w zakresie przedsiębiorczości, innowacyjności i adaptacyjności kadr, dążąc do przekształcenia się w kluczową instytucję odpowiedzialną za tworzenie otoczenia wspierającego przedsiębiorców. Zgodnie z zasadą „Think Small First” – „MSP przede wszystkim” wszystkie działania Agencji są realizowane ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb sektora MSP.
 

Fundacja Zaradni powstała w 2015 roku. Pierwotnie jej celem była realizacja programu bezpośredniego wsparcia dla osób nadmiernie zadłużonych „Zaradni”. Szybko okazało się, że program to tylko kropla w morzu potrzeb. Bo problem zadłużenia dotyka ponad 2 mln Polaków. Dlatego fundacja stawia przed sobą cele propagowania i promocji edukacji ekonomicznej. Nasi pracownicy kładą szczególny nacisk na promocję odpowiedzialności za własne decyzje finansowe i świadome zarządzanie budżetem domowym. Cele edukacyjne osiągamy poprzez realizowany w kolejnych miastach program Zaradni oraz skierowany do młodzieży szkolonej projekt edukacyjny w kilku odsłonach tj. Młody Manager – zarządzanie przyszłością oraz  „ja we współczesnym świecie. Finanse i inne wyzwania”.