Volkswagen zwiększa swoje kompetencje w dziedzinie wysoko zautomatyzowanej jazdy

Koncern Volkswagen objął mniejszościowy udział w firmie FDTech GmbH z Saksonii zajmującej się rozwojem nowych technologii. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Chemnitz, założone w 2017 roku i zatrudniające dzisiaj 30 specjalistów, opracowuje algorytmy do systemów umożliwiających jazdę zautomatyzowaną oraz autonomiczną.

Friedrich Eichler, szef działu zawieszeń marki Volkswagen powiedział: „Intensywnie pracujemy nad tym, by modele Volkswagena nowej generacji mogły w dużym stopniu poruszać się automatycznie. Udział w FDTech zapewnia nam w tej dziedzinie dostęp do ważnej wiedzy eksperckiej. Ta firma jest doskonałym przykładem innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw. I tę innowacyjność zamierzamy połączyć z naszym potencjałem działającego globalnie koncernu samochodowego”. Karsten Schulze, dyrektor FDTech, stwierdził: „Jesteśmy młodym i dynamicznym przedsiębiorstwem, korzystającym z ponad 20-letniego doświadczenia w obszarze systemów asystujących oraz zautomatyzowanej jazdy. Dążymy do tego, by poruszanie się w sposób zautomatyzowany oraz w ramach sieci uczynić dostępnym dla każdego. Zaangażowanie Volkswagena wspiera ambitne plany dotyczące rozwoju naszej firmy. Chcemy tutaj w Saksonii stać się jednym z promotorów zautomatyzowanej jazdy”.

FDTech zajmuje się opracowywaniem algorytmów, na których opierają się systemy umożliwiające zautomatyzowaną jazdę, z mocnym naciskiem na ich seryjne wykorzystanie. Przedsiębiorstwo wnosi w ten sposób istotny wkład w rozbudowę aktualnych systemów i tworzenie nowego oblicza mobilności. Koncern Volkswagen jest gospodarczo obecny w Saksonii od ponad 25 lat. Znajdują się tutaj dwie ważne fabryki – Volkswagen Sachsen GmbH zatrudnia 10.000 pracowników w zakładach w Chemnitz (fabryka silników) oraz w Zwickau (produkcja samochodów: Golf i Golf Variant). Fabryka w Zwickau zostanie do 2020 roku rozbudowana do pozycji największego w Europie centrum elektrycznej mobilności. Pod koniec 2019 roku z jej taśm zacznie zjeżdżać pierwszy na świecie model skonstruowany w oparciu o modułową platformę MEB przeznaczoną do budowy aut z elektrycznym układam napędowym. Szklana Manufaktura w Dreźnie stanie się z kolei „Center of Future Mobility”, w którym będzie produkowany e-Golf i wydawane będą klientom wszystkie elektryczne samochody marki Volkswagen. W Saksonii działa również Porsche Leipzig GmbH, mające w Lipsku fabrykę, która zatrudnia 4.100 pracowników i produkuje modele Cayenne, Panamera oraz Macan.