Różnorodność w życiu, jedność w kuchni

Rozmowa z Anną Pikułą, kierownikiem ds. sprzedaży, marketingu, PR i relacji zewnętrznych, liderem projektu Dr Irena Eris Tasty Stories.

Rozpoczęty w ubiegłym roku projekt Dr Irena Eris Tasty Stories został bardzo dobrze przyjęty przez gości Hoteli SPA, a w środowisku związanym z polskimi kulinariami ogłoszony wydarzeniem, które odmieniło polską gastronomię. Jaki cel przyświeca temu projektowi?

Anna Pikuła – Od początku działalności Hoteli SPA wszystko, co w nich się dzieje ma silny związek z miejscem, w którym powstały i działają. Te bliskie relacje przekładają się też na kuchnię. Nasi szefowie kuchni chętnie sięgają po produkty lokalne, charakterystyczne dla regionu, świeże, sezonowe, a przede wszystkim dobrej jakości. Każdy z nich wyszukuje sprawdzonych producentów i dostawców, nawiązuje bliskie relacje, by mieć pewność, że wybrał najlepszy produkt i może z pełna odpowiedzialnością podpisać się pod daniem, które stworzył. Dlatego w pierwszym „sezonie” zaprezentowaliśmy producentów i wytwórców z regionu, których produkty trafiają na stoły w naszych hotelach. Chcieliśmy gościom przybliżyć, kto stoi za kulinarnym dziełem na białym talerzu. Że powstało ono z pasji, czasem wyrzeczeń, ale i sumiennej, ciężkiej pracy oraz fantazji producentów i gotujących kucharzy. Ale także podkreślić szacunek do dziedzictwa kulinarnego.

Po ubiegłorocznym sukcesie Dr Irena Eris Tasty Stories z dużą niecierpliwością oczekiwane było rozpoczęcie nowej edycji w tym roku. Kim są teraz bohaterowie?

AP: – Mottem tegorocznej edycji jest „Różnorodność w życiu, jedność w kuchni”. To bardzo piękne hasło, gdyż pokazuje jaką moc ma w sobie kuchnia, która kojarzy się z ciepłem ogniska domowego, potrafi łączyć i niezależnie od płci, wieku, wykształcenia, czy pochodzenia, w magiczny sposób jednoczyć, w każdym zakątku ziemi.

W projekcie została zastosowana bardzo ciekawa formuła. Na portalu DrIrenaErisTastyStories.com są publikowane, sukcesywnie, filmy o bohaterach oraz wywiady z nimi.

AP: – Zdecydowaliśmy się na filmy, bo niosą w sobie największy ładunek emocji. Często oglądając film po raz pierwszy, uśmiechałam się lub czułam wzruszenie. Dodatkowo wywiady pozwalają bardziej poznać bohaterów, zaspokajają nasza ciekawość. Czytając wywiad, emocje są już nieco mniejsze. No może nie dla mnie, gdyż każdy wywiad słyszałam poznałam głosy rozmówców podczas realizacji. Nie mniej w dobie rozwoju mediów elektronicznych i social mediów, taka formuła pozwoliła nam dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców. Cieszymy się, że udało się nam wzbudzić szczere zainteresowanie osobami, dzięki którym czerpiemy radość z jedzenia.

Tę radość wzmacniają kolacje dla gości, które odbywają się na koniec każdego etapu. W dwóch Hotelach SPA Dr Irena Eris szefowie kuchni wydają ekskluzywne kolacje z menu degustacyjnym, do przygotowania których zapraszają innych szefów.

AP: – I to jest jeszcze jeden bardzo ciekawy aspekt – przyjaźni i bezinteresownej współpracy. Nasz szef kuchni zaprasza do udziału w wydarzeniu innych znanych, utalentowanych szefów kuchni. Taka zawodowa wymiana doświadczeń, praca z ciekawymi produktami i udział w tak niezwykle emocjonalnym wydarzeniu nie tylko wzbogaca zawodowo, inspiruje, ale też rodzi wspaniałe przyjaźnie.

W Krynicy Zdroju, podczas plenerowej kolacji „Oni” 15 września obok Janusza Myjaka szefa kuchni z Hotelu SPA Dr Irena Eris gotować będą szefowie Marcin Sołtys z krakowskiej restauracji Filipa 18 oraz Paweł Kras również a krakowskiej restauracji Bittigliera 1881. Natomiast w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie 20 października ekskluzywną kolację wydadzą „One” – szefowa kuchni Agnieszka Wilbrandt w tutejszym hotelu i zaproszone do współpracy dwie uczestniczki Top Chef 2018 – Sylwia Stachyra (zwyciężczyni tego prestiżowego konkursu) i Mariola Monczak z wrocławskiej restauracji Pod Papugami.

Czym się jeszcze wyróżnia tegoroczna edycja Dr Irena Eris Tasty Stories I jak będzie wyglądał finał każdej edycji?

AP – Po pierwsze pokazujemy w tym roku sylwetki nie tylko producentów, ale osób związanych z naszymi hotelami i regionem. Stąd w gronie tegorocznych bohaterów mamy barmana z hotelu i przewodniczkę beskidzką, która gościom hotelowym przybliża uroki i tajemnice Krynicy-Zdroju. Są to postaci nietuzinkowe, oddane swojej pracy i w życiu których kuchnia też jest ważna.

Po drugie wszyscy goście w obu naszych hotelach będą mogli dodatkowo obejrzeć niezwykle ciekawe dokumenty i uczestniczyć w dyskusji z udziałem szefów. W Krynicy-Zdroju będzie to znany z pokazów organizowanych przez Film For Foods dokument „W obronie jedzenia” dyskusje po filmie poprowadzi Jakub Gutek. Z uwagi na kobiecą tematykę na Wzgórzach Dylewskich, pokażemy dokument zrealizowany także przez kobietę „Boginie jedzenia”.

I po trzecie podczas finałowych kolacji gotować będą kompletnie dwa różne teamy szefów, o odmiennym spojrzeniu na kuchnię. Myślę, że porównanie męskiego i żeńskiego świata gastronomicznego okaże się dla uczestników niezwykle interesujące i mam nadzieję inspirujące.

Dodatkową atrakcją, będzie możliwość spróbowania lokalnych specjałów, które będą wystawione na śniadaniu w trakcie trwania weekendu z Dr Irena Eris Tasty Stories oraz zamówienia ze specjalnej wkładki dań przygotowanych na tę okazję.

Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić do odkrywania nowych smakowitych opowieści na portalu DrIrenaErisTastyStories.com i życzyć, by każdy mógł kiedyś doświadczyć osobiście tego rodzaju kulinarnych doznań.

Autorzy zdjęć: Jacek Poremba, Szymon Łaszewski