Dassault Systèmes: polski przemysł 2024 potrzebuje zrównoważonych innowacji

Dassault Systèmes 2024
Year 2024 futuristic 3D render. Modern colours. WEB 3.0 colours.

Zmiany technologiczne, napięta sytuacja gospodarcza i regulacje związane ze zrównoważonym rozwojem sprawiają, że, zdaniem firmy Dassault Systèmes, 2024 rok będzie czasem pełnym wyzwań dla branży produkcyjnej. Dla firm, które odpowiednio przygotują się by odpowiedzieć na nadchodzące trendy, będzie to jednak rok, który otworzy nowe możliwości rozwoju.  

Rok 2023 był czasem bezprecedensowych wyzwań. Inflacja, rosnące koszty energii i nadwyrężone łańcuchy dostaw stały się źródłem problemów nie tylko dla konsumentów, ale także dla wielu firm w Polsce. Z rynku płynęły jednak także pozytywne sygnały. Dzięki stopniowej transformacji cyfrowej coraz więcej firm wykonało istotny, biznesowy krok ku przyszłości.

Jakie wyzwania i szanse stoją przed branżą produkcyjną w 2024 roku i jak firmy mogą się na nie przygotować?

Aby odpowiedzieć na te pytania, firma Dassault Systèmes przygotowała listę trendów, które będą miały kluczowe znaczenie w nadchodzących miesiącach 2024.

  • Zrównoważony rozwój jako priorytet biznesowy Zmiana nawyków konsumentów w kierunku bardziej zrównoważonych działań jest ważna. Największa odpowiedzialność spoczywa jednak dziś na biznesie, który odpowiada za emisję większości światowego zanieczyszczenia. Decyzje, jakie podejmują firmy w zakresie środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego (ESG) stają się coraz bardziej istotne także dla klientów i kontrahentów.

Obowiązek raportowania ESG zgodny z Corporate Sustainability Reporting Directive (dyrektywą CSRD) będzie wkrótce obowiązywał praktycznie każdą polską firmę. Zmiany są wprowadzane stopniowo i na początek dotyczyć będą tylko największych graczy. Firmy powinny jednak wiedzieć, że warto przygotować się już dziś.

  • Zaawansowane technologie zwiększają innowacyjność – Branża produkcyjna stoi u progu technologicznego przełomu spowodowanego pojawieniem się innowacji. Takich jak sztuczna inteligencja (AI), wirtualne bliźniaki czy rzeczywistość rozszerzona (AR). Technologie te umożliwiają wirtualizację całego cyklu życia produktu. A także wprowadzenie wysokiej jakości, efektywności i  innowacyjności w halach produkcyjnych. W 2024 roku odegrają one kluczową rolę w firmach, usprawniając modele działalności, metodologie szkoleniowe i paradygmaty projektowania.
  • Rozbijanie silosów organizacyjnych W tradycyjnym projektowaniu, tworzeniu architektur, inżynierii i produkcji jakiegokolwiek produktu pojawiało się wiele opóźnień. Powodem był fakt, że każda z tych funkcji związana była z osobnym działem lub oddziałem w obrębie firmy, określanym często „silosami informacyjnymi”. Zrównoważone innowacje wymagają jednak ciągłej współpracy nad definicją produktu. Zarówno współpracy technicznej, jak i między wszystkimi interesariuszami, wewnętrznymi i zewnętrznymi w sieci wartości. Zespoły te potrzebują dostępu do aktualnych informacji o produkcie. Tylko wtedy będą mogły wnieść swój wkład w proces jego rozwoju i zapewnić wykonalność na każdym etapie.

Cyfryzacja a obieg informacji

Cyfryzacja wspiera efektywny obieg informacji. Eliminuje uciążliwą wymianę plików, umożliwia interesariuszom natychmiastowy dostęp do najnowszych danych. Proces cyfryzacji rozszerza zatem korzyści płynące z PLM. Integruje bowiem całą sieć wartości i przyczynia się do ujednolicenia definicji produktu.

  • Od mass production do mass customization – Cyfrowe techniki wytwarzania stają się coraz ważniejsze dla firm. Szczególnie dla tych, które starają się różnicować produkty w dążeniu do zwiększenia stopnia ich personalizacji. Producenci często przechodzą na model „pull”, oparty na zapotrzebowaniu klientów na masową personalizację, zamiast po prostu „wypuścić” produkt na rynek. Wymaga to możliwości wizualizacji zarówno swoich produktów, jak i procesów produkcyjnych. Tylko wtedy będą mogli się upewnić, że wszystkie komponenty i surowce są dostępne. A także określić, która lokalizacja fizyczna najlepiej nadaje się do produkcji.

Czytaj też relację z konferencji Dassault Systèmes 3DExperience Summit 2023, która odbyła się pod hasłem „Dlaczego potrzebujemy innowacji”. 

A także o czeskim oddziale firmy Edwards, lidera na światowym rynku urządzeń próżniowych, który do zarządzania cyklem życia produktu wybrał platformę 3DEXPERIENCE.