Systemy robotyczne w chirurgii. Polska dołącza do światowej ligi

    Na świecie, z roku na rok, dynamicznie wzrasta liczba operacji przeprowadzanych przy wsparciu nowoczesnych technologii robotycznych. Szacuje się, że z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanego systemu robotycznego da Vinci, tylko w 2019 r. wykonanych zostanie 1,25 mln operacji. System jest wykorzystywany przy zabiegach chirurgicznych m.in. w obszarze urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Charakteryzuje się wyjątkową precyzją i małą inwazyjnością, co skutkuje wysoką efektywnością operacji i znacznym ograniczeniem ryzyka powikłań pooperacyjnych. Najbardziej dynamiczny rozwój zabiegów z wykorzystaniem systemu da Vinci można obserwować w chirurgii ogólnej.

    Jednym z pierwszych w Polsce ośrodków, który dysponuje systemem da Vinci, jest krakowski Szpital na Klinach. Właśnie w tym ośrodku oferta zabiegów robotycznych jest najszersza. W sierpniu do oferty szpitala zostały wprowadzone operacje przepukliny rozworu przełykowego, czyli schorzenia przewodu pokarmowego. Wynika ona z nieprawidłowego funkcjonowania przepony, czyli przegrody oddzielającej klatkę piersiową od jamy brzusznej. W wyniku osłabienia przepony dochodzi do przemieszczenia się części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy. Do najczęściej występujących objawów należą: zgaga, kłopoty z połykaniem lub uczucie zatrzymywania się pokarmu, bóle w nadbrzuszu i pod sercem (często utożsamiane z chorobą wieńcową), poranna chrypka, wynikająca z drażnienia strun głosowych przez treść żołądkową, suchy kaszel i świszczący oddech. Charakterystyczny dla tego schorzenia jest fakt, że nasilenie się objawów występuje w większości przypadków po obfitych posiłkach. W zaawansowanych przypadkach tego schorzenia jako metodę leczenia stosuje się zabieg operacyjny.

     – Robot da Vinci sprawdza się doskonale w skomplikowanych zabiegach wymagających wysokiej precyzji, np. takich, jak właśnie operacje przepukliny rozworu przełykowego. Zabieg ma głównie na celu złagodzenie objawów towarzyszących chorobie oraz zapobieganie ewentualnym powikłaniom. Operacja polega na stabilizacji żołądka w jamie brzusznej lub na wzmocnieniu pierścienia okalającego rozwór przełykowy przepony. Zabieg przynosi bardzo dobre rezultaty, szczególnie u osób z refluksem żołądkowym nie poddającym się leczeniu zachowawczemu – mówi prof. Tomasz Rogula.

    Robot daVinci to narzędzie wyjątkowe. Łączy w sobie zalety niskiej inwazyjności z niezrównaną precyzją działania, przewyższającą możliwości innych dostępnych współcześnie rozwiązań. Chirurg otrzymuje transmisję obrazu z wnętrza ciała, obszar operacji jest widoczny w znacznym powiększeniu, w jakości 3D, komputer przekłada ruchy rąk lekarza na ściśle określone ruchy narzędzi chirurgicznych zamocowanych do interaktywnych ramion urządzenia.

    Od niedawna zabiegi tego typu w krakowskim szpitalu na Klinach są wykonywane z użyciem robota da Vinci. Program zabiegów rozwija Profesor Tomasz Rogula, który jest specjalistą chirurgii metabolicznej, bariatrycznej, laparoskopowej, robotowej  i  ogólnej. Profesor budował swoje doświadczenia przez ponad 20 lat pracując w renomowanych ośrodkach klinicznych w USA, w tym Cleveland Clinic.

    Profesor Tomasz Rogula prowadzi również pierwsze w Polsce kursy szkoleniowe dla lekarzy w zakresie zabiegów wykonywanych z zastosowaniem systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci. Aktualne terminy kursów oraz program można znaleźć na stronach: https://www.szpitalnaklinach.pl/ oraz https://zabiegidavinci.pl/.