Potencjał dla polskiej cybersuwerenności

Czy mówienie o cyfrowej suwerenności w dobie globalizacji, międzynarodowych korporacji i wszechobecnego Internetu to nie puste słowa?Nikodem_Bończa_Tomaszewski-Exatel_1
Obecnie motorem rozwoju technologicznego jest cyfryzacja. Dla biznesu i państwa, jako organizacji, sięgnięcie po narzędzia ICT to po prostu konieczność, jeśli chcą prawidłowo funkcjonować w realiach XXI wieku. Niestety, dyskusja na temat gospodarczych i politycznych aspektów cyfryzacji jest spłycana przez buzzwords, takie jak „interoperacyjność”, „chmura obliczeniowa”, „Big Data” i „cyberbezpieczeństwo”. W informacyjnym szumie zapominamy o tym, że technologie cyfrowe głęboko uzależniają nas od innych. Firmy zarządzają własną niezależnością jak jednym z rodzajów ryzyka biznesowego. Dla państwa problem jest jednak głębszy. Zastosowanie jakiegoś rozwiązania informatycznego może oznaczać de facto ograniczenie suwerenności.

Jak państwo może sobie w takiej sytuacji radzić?
Konieczna jest budowa dwubiegunowego ładu cyfryzacji. Z jednej strony państwo musi zbudować własne kompetencje i aparat IT. W kluczowych obszarach musi dysponować kadrami, własną infrastrukturą, danymi publicznymi, dostarczać publiczne e-usługi oraz zapewnić cyberbezpieczeństwo. Z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że państwo nigdy nie zbuduje cybersuwerenności bez silnego kapitałowo i innowacyjnego prywatnego sektora informatycznego. W warunkach polskich oznacza to konieczność wsparcia przedsiębiorców ze strony państwa, szczególnie start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Firma Exatel pasuje do tej układanki?
Podstawą naszej działalności są usługi z zakresu telekomunikacji oraz bezpieczeństwa IT. Mamy rozległą i nowoczesną sieć transmisyjną. Dodatkowo korzystamy z bezpośredniego połączenia z największymi operatorami krajowymi i zagranicznymi. Unikalną cechą Exatela jest wieloletnie doświadczenie w obsłudze biznesu oraz administracji publicznej. Doskonale rozumiemy potrzeby i oczekiwania tych światów. Dlatego Exatel powinien stać się technologicznym pomostem między szeroko rozumianym sektorem publicznym i prywatnym, współtworząc ład nowoczesnej cybersuwerenności.