Wirtualne bliźniaki, cyfrowe bliźniaki i Metaverse wg Dassault Systèmes

3DS Lab

Cyfrowe bliźniaki to po prostu cyfrowa forma dowolnego obiektu – jego wirtualna wersja. Dassault Systèmes ma jednak w swojej ofercie coś znacznie potężniejszego – wirtualne bliźniaki. Dają one możliwość modelowania 3D wszystkiego wokół siebie, a następnie tak długo testowania i przeprowadzania symulacji, by model był perfekcyjny.

Wirtualne bliźniaki w produkcji

Żeby zrozumieć, czym się różnią cyfrowe bliźniaki od wirtualnych, odwołajmy się do przykładu z przemysłu automotive. Technologia wirtualnych bliźniaków idealnie sprawdza się bowiem przy projektowaniu nowych modeli samochodów, szczególnie tych elektrycznych i hybrydowych. Za jej pomocą można przykładowo przeprowadzić symulacje ich odporności na różnego rodzaju elementy zewnętrzne. Jednym z ważniejszych jest przetestowanie, jak zachowają się one podczas zderzenia na śniegu i czy w związku z tym nie potrzebują lepszej jakości mechanizmów hamowania, spełniających podwyższone normy bezpieczeństwa.

Gdy nowy model jest gotowy do skierowania go do produkcji, wirtualnego bliźniaka można użyć do zbadania, jaki wpływ będą mieć różni poddostawcy na ogólny poziom emisji dwutlenku węgla końcowego produktu i jaki wpływ będzie to miało na łańcuch dostaw. I w konsekwencji wybrać do współpracy tych partnerów, których rozwiązania będą najbardziej ekologiczne.

Wreszcie na koniec można upewnić się, czy źródła danych z różnych fabryk produkujących ten sam model są zgodne na każdym etapie procesu. Jest to możliwe dzięki temu, że wszystko to odbywa się za pośrednictwem jednej, zintegrowanej platformy 3DEXPERIENCE. Platformy, która nie wymaga zmiany systemu projektowania, systemu zarządzania danymi i systemu symulacji podczas wdrażania nowych procesów rozwoju i produkcji.

Jeszcze innym ważnym wyróżnikiem wirtualnego bliźniaka jest to, że ustanawia on sprzężenie zwrotne z danymi pochodzącymi z danego produktu lub procesu w jego rzeczywistym użyciu. Zespoły mogą te dane analizować, przeprowadzać dodatkowe testy i wprowadzać zmiany w celu ciągłego doskonalenia i zapobiegania nieoczekiwanym przestojom.

Wirtualne bliźniaki w ochronie zdrowia

Już niespełna dwa lata temu podczas targów CES 2022 w Las Vegas Dassault Systèmes umożliwił publiczności „poznanie” swojego wirtualnego bliźniaka. Miało to pokazać ludziom, że ich dokładne repliki mogą być tworzone cyfrowo w oparciu o naukowe podejście do danych. Po co? No chociażby po to, by korzystając z wirtualnego bliźniaka ludzkiego ciała, lekarz mógł symulować wpływ leków na mózg, na przykład w przypadku choroby Alzheimera.

Na tych samych targach Dassault Systèmes pokazał też, że może stworzyć spersonalizowany widok serca każdej osoby i jak połączenie rzeczywistych danych z podobnych serc innych osób i technologii wirtualnego bliźniaka może pomóc przewidzieć prawdopodobieństwo rozwoju choroby serca. Możliwe jest również symulowanie wpływu niektórych leków na komórki w sercu danej osoby przy użyciu jej wirtualnego bliźniaka – coś, czego znacznie prostsza technologia cyfrowych bliźniaków nigdy nie byłaby w stanie zrobić! A przecież tego typu wsparcie medycyny jest już możliwe nie tylko w przypadku serca, ale także i mózgu.

Transformacja dzięki wirtualnym bliźniakom

Ktoś mógłby powiedzieć, że serce i mózg to tylko dwa organy ludzkiego ciała. To prawda, ale to dlatego, gdyż prace w zakresie ludzkiego ciała dopiero się zaczęły. Nie ulega jednak wątpliwości, że możliwości przekształcania zarówno świata organicznego, jak i nieorganicznego są nieograniczone. Zdolność do symulowania i testowania przy użyciu ciągłego strumienia danych ze świata rzeczywistego to wyjątkowa moc technologii wirtualnych bliźniaków, coś, do czego cyfrowy bliźniak po prostu nie jest zdolny.

Cyfrowy bliźniak to po prostu atrakcyjny obraz tego, nad czym się pracuje. A wirtualny ma odwzorowany każdy aspekt projektu na jednej platformie. Nie widzi się więc tylko cyfrowej reprezentacji, ale można też podejmować różnego rodzaju działania, śledząc i reagując na wszystkie wymagania projektu w jednej przestrzeni. Całkiem nieźle, co?

Dassault Systèmes zawsze dążył do doskonałości technicznej. Przekonany, że jedynym postępem jest człowiek, stawia na ludzi i ich doświadczenie w centrum swoich procesów badawczo-rozwojowych. Oznacza to, że kiedy aktualizuje swoje systemy, robi to we wszystkich, co nie jest typowe dla zwykłej firmy technologicznej.

Dzięki temu systemy CAD, symulacyjne i do zarządzania danymi nie muszą być weryfikowane pod kątem kompatybilności. Gdy klient decyduje się na współpracę z Dassault Systèmes, nie musi ponosić bieżących kosztów związanych z łączeniem systemów zarządzaniem danymi, CAD i symulacją.

Ponieważ cyfrowy bliźniak zawiera informacje pochodzące z różnych źródeł, nie jest jasne, które z nich jest poprawne i który cyfrowy „obraz” najdokładniejszy. Podczas korzystania z platformy 3DEXPERIENCE te pytania po prostu w ogóle się nie pojawiają.

Na ile Metaverse jest wirtualnym bliźniakiem?

To często zadawane pytanie kierowane do Dassault Systèmes. Metaverse tworzy drugą formę człowieka. Awatara, który może wchodzić w interakcje społeczne w równoległym, cyfrowym świecie. Jest to idealne rozwiązanie dostosowane do potrzeb branży gier, ponieważ wykorzystuje technologię AR/VR.

Na chwilę obecną wokół Metaverse jest dużo szumu informacyjnego w poszukiwaniu konkretnych podstaw. Nie jest też jeszcze jasne, do jakich celów lub zastosowań Metaverse będzie służyć, ani w jaki sposób będzie się można po nim poruszać. Co innego Dassault Systèmes, który ma ponad 40-letnie doświadczenie w tworzeniu wirtualnych światów i pomaganiu swoim klientom w pracy nad ulepszaniem produktów.

Osiągnięcia Dassault Systèmes w tworzeniu i stosowaniu wirtualnych bliźniaków dowodzą, że cele firmy daleko wykraczają poza proste cyfrowe reprezentacje obiektów, ludzi lub procesów. Każdego dnia pracuje ona nad tym, aby każdy, zarówno zawodowo, jak i prywatnie, miał dostęp do współpracujących przestrzeni wirtualnych. Niezależnie od tego, czy chodzi o producentów opracowujących inteligentniejsze produkty, które usprawniają codzienne życie, urbanistów przekształcających miasta, aby były bardziej ekologiczne, czy lekarzy ulepszających zabiegi medyczne, wirtualne bliźniaki Dassault Systèmes wspierają innowacje wokół każdego człowieka.

3DEXPERIENCE Lab

Żeby spopularyzować stosowanie nowych technologii typu platforma 3DEXPERIENCE czy wirtualne bliźniaki, Dassault Systèmes uruchomił w Paryżu w 2015 roku 3DEXPERIENCE Lab. To globalne, otwarte laboratorium innowacji, którego celem jest przyspieszenie realizacji przełomowych pomysłów, mających pozytywny wpływ na społeczeństwo. Trzy – cztery razy w roku odbywają się sesje, podczas których przedsiębiorcy i innowatorzy mogą ubiegać się o wsparcie w ramach sześciu tematów: City, Life, Lifestyle, Internet of Things, Ideation i Fablab. Ponieważ 3DEXPERIENCE Lab wspiera 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ, każdy projekt aplikujący do programu musi być zaangażowany w realizację co najmniej jednego z nich.

Startupy, które dołączają do programu, uzyskują dostęp do platformy 3DEXPERIENCE, aby cyfrowo opracowywać swoje projekty. Korzystają także z mentoringu i wiedzy specjalistycznej. Ponieważ program ten cieszy się ogromną popularnością, z czasem utworzone 3 kolejne jego filie: w Bostonie (USA) , Pune (Indie) i Monachium (Niemcy), w których zrealizowano już setki projektów.

bezlinowa pułapka na homary
Bezlinowa pułapka na homary firmy LiftLabs

67 najciekawszych spośród nich jest opisanych na stronie 3dexperiencelab.3ds.com. Jednym z nich jest bezlinowy system ściągania pułapek na homary z dna mórz i oceanów firmy LiftLabs, a wszystko po to, bo ratować rzadkie gatunki wielorybów, które często zaplątywały się w zakładane przez rybaków liny. Zdarzało się to zwłaszcza w przypadku wieloryba północnoatlantyckiego, którego zostało zaledwie 350 osobników, a który był szczególnie narażony na takie niebezpieczeństwo. Projekt ten dostał nagrodę na konkursie startupów ConservationXLabs w Malezji, a ostatecznie udało się go zrealizować dzięki wsparciu hinduskiego oddziału 3DS Lab, który udostępnił startupowi platformę 3DEXPERIENCE.

Wojciech Gryciuk