MANAGER AWARD 2022

    Gala MANAGER AWARD, organizowana tradycyjnie co roku przez magazyn „Manager”, odbyła się 22 czerwca 2022 r. w warszawskim Cambridge Innovation Center.

    W spotkaniu wzięło udział ponad stu znakomitych przedstawicieli świata biznesu. Można więc powiedzieć, że gala miała charakter ekskluzywny. Jak stwierdził redaktor naczelny magazynu Piotr Cegłowski, „Manager” pełni dziś podobną funkcję jak LinkedIn – łączy managerów, przedsiębiorców i przedstawicieli wolnych zawodów oraz informuje o ich dokonaniach i przedsięwzięciach. A także nagradza ich za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zarządzania. Nie ma takich ambicji, jak konkurencyjne media, by stać się czymś w rodzaju biznesowego Facebooka i organizować konkursy z dziesiątkami nagród, których laureaci nierzadko nie są w stanie zmieścić się razem na scenie. Zgodnie z misją naszego miesięcznika zależy nam na prezentacji pozytywnych przykładów działania w biznesie, innowacyjności, nowych idei ekonomicznych i ekologicznych, a przede wszystkim managerów oraz firm należących do europejskiej ekstraklasy. Wielu z nich mieliśmy okazję gościć na łamach naszego magazynu. Dziś chcemy im podziękować za to, że mimo trudności, których los ostatnio nie szczędzi naszej części świata, trwają na zawodowych posterunkach, starając się nam wszystkim ułatwiać życie. Jako pierwsza MANAGER AWARD odebrała Iwona Duda, prezes Zarządu PKO BP.

    Pani prezes od ponad 20 lat związana jest z rynkiem finansowym. Jej aktywność oraz rozwiązania wdrażane przez zarządzane przez nią instytucje przyczyniają się do rozwoju sektora bankowego, krajowej gospodarki i szerokiego spektrum życia społecznego. Była zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, jako pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów tworzyła Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Pełniła również funkcję doradcy prezesa Narodowego Banku Polskiego. Została wyróżniona odznaką honorową „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”. Pełniła funkcję prezesa Zarządu Alior Banku. Jest członkiem Rady Związku Banków Polskich. Od października ubiegłego roku jako wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego kierowała pracami Zarządu spółki, a od 26 stycznia tego roku jest prezesem Zarządu banku. Pod jej kierownictwem PKO Bank Polski realizuje projekty wspierające obywateli, sprzyjające tworzeniu klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości, inwestycji oraz przynoszące szczególne korzyści polskiej gospodarce. Bank z sukcesem realizuje transformację cyfrową, rozwija ofertę innowacyjnych produktów finansowych, a także rozszerza ekosystem usług, stawiając na pierwszym miejscu klienta. Pozycja i potencjał banku kierowane są na wspieranie przedsięwzięć służących rozwojowi gospodarczemu naszego kraju. Dowodem tego jest ćwierć biliona złotych (250 mld zł) wartości finansowania, jakie PKO Bank Polski udzielił klientom.

    Zarządzany przez Iwonę Dudę bank trafnie identyfikuje wyzwania sektora bankowego, zarówno odpowiada na potrzeby klientów, jak i przyczynia się do poprawy parametrów finansowych w ramach całego państwa. Jego najnowsza oferta lokat (np.: 5,75 proc. na lokacie mobilnej) to nie tylko wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, lecz także jeden z czynników wpływających na zmniejszenie presji inflacyjnej.

    Warto podkreślić, że pani prezes kieruje bankiem zgodnie z zasadą odpowiedzialności społecznej. W związku z agresją Rosji na Ukrainę PKO Bank Polski wsparł uchodźców wojennych, zarówno przez liczne inicjatywy w zakresie pomocy humanitarnej, jak i wprowadzając adekwatne rozwiązania w obszarze oferty produktowej, wskazując tym samym kierunek dla innych organizacji. Ponadto bank jako jedyny w Polsce umożliwił wymianę hrywny na złote po kursie ustalonym przez Narodowy Bank Ukrainy i – pod kierownictwem Iwony Dudy – po raz kolejny udowodnił, że w tak dynamicznych warunkach potrafi sprostać nawet najbardziej wymagającym wyzwaniom.

    Kolejnym laureatem MANAGER AWARD 2022 został Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej. Absolwenci, ale też studenci SGH wiedzą, na czym polega biznes w praktyce. Studiują na uczelni, która zapewnia im łatwy start zawodowy. Niewiele szkół wyższych w naszym kraju ma tak bliskie związki z biznesem, jak SGH. Duża w tym zasługa rektora prof. Piotra Wachowiaka, który rozumie funkcjonowanie gospodarki jak mało kto. Prowadzi badania naukowe na temat polityki personalnej w polskich firmach, pomiaru kapitału intelektualnego przedsiębiorstw, zarządzania wiedzą, negocjacji oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Jest autorem i współautorem wielu publikacji w tej dziedzinie. Jest też nauczycielem i autorytetem dla wielu młodych ludzi, którzy przez dziesiątki lat będą kształtować polski biznes.

    Następnie na scenie pojawił się Paweł Strączyński, wiceprezes Zarządu Banku Pekao SA. Jest on wybitnym finansistą i managerem z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw i korporacji, także o zasięgu międzynarodowym, ale też znawcą i praktykiem zarządzania przedsiębiorstwami i projektami z branży energetycznej. W swojej działalności zawodowej doskonale łączy ugruntowaną ekonomiczną wiedzę teoretyczną z ogromnym doświadczeniem managerskim w firmach polskich i zagranicznych, co przekłada się na sukcesy biznesowe zarządzanych przez niego podmiotów. Jest profesjonalistą wymagającym bardzo dużo od współpracowników, a jeszcze więcej od samego siebie.

    Laureatem MANAGER AWARD został Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.

    Posiada on nieocenioną wiedzę w zakresie pracowniczych planów kapitałowych. Jest współtwórcą ustawy o PPK. Ma też wieloletnie doświadczenie w sektorze ubezpieczeniowym. Od 2016 r. zaangażowany w prace międzyresortowego zespołu pracującego nad ustawą o pracowniczych planach kapitałowych, w strukturze grupy kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Obecnie kieruje spółką PFR Portal PPK i odpowiada za promowanie długoterminowego oszczędzania w ramach PPK. Poprzez szkolenia, warsztaty i konferencje dzieli się wiedzą i przekonuje do sensownego lokowania oszczędności. Aureliusz Górski, Co-founder of Cambridge Innovation Center Poland, laureat nagrody „Managera”, jest obecnie zaangażowany w tworzenie już nie kampusu, ale całej dzielnicy innowacji w Warszawie. Dzięki jego staraniom pojawiło się w Polsce Cambridge Innovation Center. Stanowi ono magnes przyciągający prawdziwych innowatorów, ludzi, którzy zmieniają świat, wprowadzając w życie nowatorskie idee i technologie. Sukces, jakim było otwarcie CIC, stanowił uwieńczenie pięciu lat wytężonej pracy koncepcyjnej i organizacyjnej. Bartosz Woźnicki Sales & Marketing Board Member Clovin Group otrzymał nagrodę za innowacyjne działania w dziedzinie szeroko pojętej ekologii.

    W świecie przyszłości, gdzie biznes nie jest tylko cyfrą, lecz także filozofią, systemem wartości, w którym zrównoważony wzrost jest ważny tak samo jak zysk, trzeba stawiać kroki odważnie, ale i mądrze. Właśnie za to, za postawienie konsumenta na pierwszym miejscu, za ochronę przyszłych pokoleń i zainteresowanie wizją środków czystości wolnych od składników czynnych hormonalnie nie tylko rodzimej branży, lecz także europosłów i światowych mediów przyznaliśmy MANAGER AWARD.

    Kolejne dwie nagrody „Managera” pokazują, jak ważny jest dziś sektor medycyny estetycznej. Pierwsza z nich to zasługa Beaty Krakowskiej, która w grupie Enel Med odpowiada za rozwój biznesu związanego z medycyną estetyczną. Zarządza dwiema Klinikami Estell, z których pierwsza powstała sześć lat temu. Kilka tygodni temu otwarto drugą, i nie jest to ostatnie słowo, bo wkrótce uruchomiona zostanie trzecia klinika. Klucz do sukcesu stanowi kompleksowość oferty, czyli połączenie medycyny estetycznej ze stomatologią. Z kolei marka grupy Enel-Med daje pacjentom poczucie bezpieczeństwa i pewność wysokiej jakości zabiegów. A wszystko to składa się na spektakularny sukces na silnie konkurencyjnym rynku. Nagrodę odebrała Karolina Karolczak, dr marketingu Enel-Med & Estell.

    Kolejny przedstawiciel tej branży to BTL Industries Limited. Firma posiada ponad 65 oddziałów na całym świecie. Wszędzie tam dostarcza najwyższej jakości aparaturę medyczną do klinik, szpitali, przychodni, sanatoriów, ośrodków rehabilitacji i gabinetów medycyny estetycznej. Jednak wizja firmy to coś więcej niż produkowanie coraz lepszych i jeszcze bardziej skutecznych urządzeń. Jej celem jest skuteczna pomoc pacjentom, którzy dzięki wykorzystaniu w leczeniu nowoczesnych technologii pokonują problemy, realizują marzenia i cieszą się pełnią życia. Potrzeby pacjentów leżą u podstaw każdej decyzji podejmowanej w firmie. BTL posiada znakomity zespół. Zatrudnia ponad 2,4 tys. pracowników i 370 inżynierów w centrach badań i rozwoju (R&D). Fabryki produkcyjne zlokalizowane w Europie mają ok. 11 tys. mkw. powierzchni. BTL jest silnym, rozpoznawalnym na świecie brandem, a firma od lat zaangażowana jest również w działalność edukacyjną, społeczną i charytatywną. Nagrodę odebrał Sławomir Sobusiak, dyrektor zarządzający BTL.

    Tradycyjnie „Manager” wyróżnił też przedstawiciela świata mediów. Nagrodę odebrał jeden z najbardziej znanych ukraińskich artystów Ivan Dorn, twórca Master Hub, promotor współpracy międzykulturowej. Laureat Nagrody Specjalnej ponad 10 lat jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych głosów w ukraińskim przemyśle muzycznym. Stworzył w Kijowie społeczność kulturalną o nazwie Masterskaya, która stara się łączyć oryginalnych i utalentowanych ludzi z Polski i Ukrainy. Warto dodać, że debiutował w wieku sześciu lat, ukończył klasę fortepianu, nagrał trzy albumy solowe, a w 2017 r. został laureatem Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego rosyjskiego wykonawcy. Jest znany nie tylko jako piosenkarz, lecz także jako DJ, prezenter telewizyjny i producent muzyczny.

    Uroczystość relacjonowała TVP, która zaprezentowała w programie informacyjnym reportaż z gali, jak również – w innych audycjach – wypowiedzi laureatów MANAGER AWARD. Oprawę muzyczną zapewnili skrzypaczka Aleksandra Markowicz i dj Adrian Śliwiński, a laureatów fotografował Jan Gierach.

    Piotr Cegłowski