Dzieło sztuki piwowarskiej

W wywiadzie Witold Franczak, właściciel Browaru Bóbr, ujawnia tajemnicę jedynego na świecie przepisu na pieniący się, choć bezalkoholowy GRUIT, napój zakorzeniony w XIII-wiecznej polskiej tradycji piwowarskiej. Warzonego w górskim browarze w Beskidach, z dodatkiem ziół takich jak piołun, melisa, ashwagandha, żeńszeń jest już dziś pity w Muzeum Sztuki w Amsterdamie.

Zaczniemy od początku, skąd pomysł na gruit, w czasach popularności piwa?

Bo gruit był pierwszy, jeszcze przed piwem i chcemy powrócić do jego historii, która sięga aż XIII wieku, czyli czasów, gdy w Europie w ogóle nie było chmielu, a piwo warzono z ziół. Składnikami tego piastowskiego napoju były m.in. święty drzewiec, goździki, imbir, gałka muszkatołowa, cynamon, kolendra, anyż i wiele innych ziół. Był jedynym piwem w Europie od czasów starożytnych aż do około XVI wieku, kiedy to sprowadzoną do Europy uprawę chmielu zaczęto wykorzystywać do jego produkcji i tak powstało piwo. Warzenie piwa z chmielu stało się dużo bardziej intratnym interesem dla Kościoła, bo uprawa chmielu została obciążona dziesięciną, a takiej dziesięciny nie można było pobierać od uprawy ziół. Wkrótce piwo chmielowe wyparło z rynku gruit. Jest to bardzo ciekawy punkt na mapie historii piwowarstwa. Dziś w związku z tym, że odrodza się zainteresowanie tradycyjnymi recepturami piwowarskimi, gruit ponownie staje się popularny. Zyskuje na znaczeniu szczególnie wśród miłośników produktów rzemieślniczych, zdrowej konsumpcji.

Co nowego wprowadza wasza receptura?

Absolutnie innowacyjną recepturę, nikt w Europie nie potrafił jak dotąd poradzić sobie z opracowaniem receptury gruitu bezalkoholowego, bo zioła inaczej fermentują niż chmiel i są trudne do pasteryzacji. Dlatego gruit był wyłącznie napojem alkoholowym. Dziś coraz więcej osób uważa, że równie dobrze jak przy alkoholu można się bawić przy piwie bezalkoholowym, co potwierdza obserwacja wzrostu segmentu piwa bezalkoholowego i  jednocześnie systematycznym spadku zawartości alkoholu w piwie. Konsumenci poszukują alternatyw, które zadbają połączenie zabawy z troską o zdrowie i relaks. Te obserwacje sprawiły, że uruchomiliśmy w naszym Browarze Bóbr, unikalną na skalę światowej produkcję bezalkoholowego gruitu. Absolutnie innowacyjną technologię warzenia bezalkoholowego gruitu opracowaliśmy wspólnie z Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia, które jest jednym z najbardziej dynamicznych jednostek naukowych w Polsce oraz firmą AGRO DRINK. Browar Bóbr jest browarem otwartym na innowacje i współpracę z naukowcami. Badania przemysłowe prowadzone przez CBI zostały zakończone w 2022 roku, a wdrożenie i pierwsza produkcja zaczęły się na początku roku 2023. Stworzyliśmy niepowtarzalny smak piwa bezalkoholowego według starodawnej receptury, bo łączymy tradycję z nowoczesnością. Nasza receptura bazuje na mieszance ziół i krystalicznie czystej wody Beskidu Wyspowego, a innowacyjna technologia w połączeniu z starymi recepturami dała efekt, jakiego jeszcze nikomu na świecie nie udało się osiągnąć. Mamy już zamówienia z zagranicy, ale nasze moce przerobowe obecnie są jedynie w stanie obsłużyć Polskę, więc na Polsce się skupiamy.

Marka waszego gruitu to Bo Beer, jakie inne cechy wyróżniają ten produkt?

Bo Beer cechuje wyższa zawartość witamin, wyjątkowe właściwości sensoryczne oraz stabilność smaku w całym okresie przechowywania. Podkreślam, że jest to piwo na bazie ziół, ziaren zbóż, słodu, drożdży i nadzwyczajnie czystej i smacznej górskiej wody z Beskidu gor. Dodaliśmy piołun, który ma dobroczynne działanie na żołądek, trzustkę, jelita i wątrobę Wykorzystujemy dodatkowo surowce adaptogenne, pozyskiwane z roślin leczniczych, które pozytywnie wpływają na działanie organizmu człowieka.! Gruit jest piwem mniej kalorycznym niż tradycyjne chmielowe bezalkoholowe – ma raptem 24kcal/ml. Stworzyliśmy też wersję gruita dla kobiet, która ma ich jeszcze mniej – tylko 23kcal, i jest z dodatkiem ashwagandhy, znanej jako remedium na emocje. Ma też właściwości wzmacniania odporności, redukowanie stanów lękowych i depresji, a dzięki zawartości witanolidów posiada dodatkowo właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Wersja gruitu dla mężczyzn zawiera żeńszeń, który wzmacnia siły witalne, poprawia sprawność umysłową i fizyczną oraz wspomaga proces rekonwalescencji. Zwiększa też zdolność koncentracji i zapamiętywania, chroni organizm przed osteoporozą, obniża poziom cholesterolu i jest skutecznym środkiem podnoszącym potencję.

Jakie są perspektywy rozwoju browaru?

Dziś Browar Bóbr, to niewielki, rzemieślniczy browar umiejscowiony w sercu Beskidu Wyspowego w Limanowej. Składa się na niego warzelnia, osiem fermentorów, a także automatyczna linia do rozlewu z pasteryzatorem tunelowym. Wiemy, że dobre piwo wymaga uwagi nawet dla najdrobniejszych szczegółów, ciągłej kontroli oraz odpowiedniego czasu dojrzewania. Dlatego nasze piwa bezalkoholowe leżakują przez co najmniej 7 dni , a alkoholowe min. 4 tygodnie, od dnia warzenia, a w procesie produkcyjnym nie stosujemy sztucznych enzymów czy aromatów przyspieszających cykl produkcji. Stosujemy składniki w 100% naturalne. Warto więc dodać, że technologia, o której wspominaliśmy wcześniej, wykorzystująca ultradźwięki, jest unikalna na skale świata a nie tylko Europy. Już dziś nasze piwo jest serwowane w samej Holandii w , która jak wiadomo jest stolicą piwa, w Muzeum Sztuki w Amsterdamie, co stanowi dla nas potwierdzenie, że stworzyliśmy coś prawdziwe dzieło sztuki piwowarskiej. Stopniowo, w miarę rozszerzania naszych możliwości produkcyjnych, nasza dystrybucja będzie obejmować cztery główne kanały: sektor HoReCa, sieci handlowe międzynarodowe, tradycyjny handel detaliczny oraz sprzedaż internetowa. Planujemy zastosować zróżnicowane strategie cenowe, opierając się na popycie i cenach konkurencyjnych produktów. Nasza kampania marketingowa będzie skupiała się na marketingu internetowym, działaniach BTL, punktach sprzedaży (Point-Of-Sale) oraz zaangażowaniu marki w projekty CSR, takie jak ochrona górskich zwierząt i ptaków.