Cyfrowa transformacja – co nas czeka w 2016 roku (wg Dimension Data)

ManagerOnline

Z najnowszych prognoz Dimension Data, globalnego dostawcy rozwiązań i usług IT, wynika, że cyfrowa transformacja zajmuje czołowe miejsce w planach przedsiębiorstw, które chcą być konkurencyjne na rynku.

Zdaniem Ettienne Reinecke, dyrektora ds. technologii w Dimension Data, media społecznościowe, mobilność, chmura, analityka, Internet Rzeczy oraz IT dwóch prędkości (bimodal IT) to najważniejsze trendy w branży informatycznej.
“Wszystkie te trendy i technologie służą większemu celowi, ponieważ umożliwiają firmom transformację do cyfrowych przedsiębiorstw. Innymi słowy, biznes wykorzystuje IT do szybszego reagowania na rynkowe szanse i zagrożenia oraz do wykorzystania doświadczeń ludzi, z którymi ma do czynienia, bez względu na to, czy są to klienci, pracownicy, czy partnerzy biznesowi.”

Ettienne Reinecke zauważa, że rozmowy o cyfrowej transformacji, jakie prowadzi zespół Dimension Data z przedsiębiorstwami, krążą wokół czterech tematów: danych jako podstawy transformacji, chmury hybrydowej jako sposobu na elastyczność, miejsc pracy nowego typu i cyberbezpieczeństwa.

·      Cyfrowa infrastruktura – istotą jest zrozumienie danych… i sposobu ich wykorzystania
Rola danych zmieniła się zasadniczo. Przez wiele lat specjaliści od centrów danych poświęcali większość swojego czasu i energii takim rzeczom, jak pamięć masowa i kopie zapasowe, oraz temu, jak najwydajniej wykonywać takie zadania, jak replikacja czy deduplikacja. Na pierwszym miejscu było ograniczanie kosztów zarządzania danymi. Teraz wszystko się zmieniło. Obecnie chodzi o doskonalenie sposobów eksplorowania danych i znajdowanie sposobów na przekształcanie ich w biznesową korzyść.

·      Chmura hybrydowa: wzrost wykorzystania chmury prywatnej w 2016 roku
W najbliższych 12 miesiącach nowa oferta prywatnych chmur opartych na komercyjnych modelach użycia zasobów będzie przyciągać uwagę tych decydentów IT, którzy strategię cloud stawiają na pierwszym miejscu. Nowe modele chmury prywatnej ułatwiają migrację krytycznych dla przedsiębiorstw aplikacji, które nie powstawały z myślą o chmurze.

·      Miejsca pracy nowego typu (mobilne, oparte o wiele urządzeń końcowych połączonych ze sobą w różnych konfiguracjach): większy wpływ mediów społecznościowych na aktywność zawodową w 2016 roku
Zdecydowana większość komunikacji w ramach mediów społecznościowych odbywa się przy użyciu narzędzi konsumenckich. Ale serwisom, takim jak Facebook, Twitter, LinkedIn, zaczęły towarzyszyć zaawansowane i przeznaczone dla biznesu rozwiązania, które integrują dźwięk i obraz, współdzielenie plików oraz przepływ pracy. Są wśród nich takie aplikacje, jak Spark firmy Cisco, Yammer i Skype for Business Microsoftu, Viber, WhatsApp, Slack i wiele innych. Wszystkie te technologie ułatwiają tworzenie społeczności – prywatnych, zawodowych, konsumenckich – w których można reagować „na gorąco”, dzielić się pomysłami, łatwo znajdować osoby i informacje oraz szybciej podejmować decyzje. Tego typu działania w najbliższych 12 miesiącach będą coraz bardziej dotyczyć zachowań korporacyjnych, umożliwiając bezproblemową komunikację między różnymi regionami geograficznymi, czy prowadzoną w różnych porach dnia.

·      Cyberbezpieczeństwo: w 2016 roku nadal będziemy mieli do czynienia z poważnymi włamaniami do sieci oraz jeszcze liczniejszymi atakami cyberprzestępców na wyższy management firm
W ubiegłym roku obserwowaliśmy wiele poważnych włamań do sieci, w roku 2016 to się nie zmieni. Nowy trend w działaniach cyberprzestępców polega na tym, że ich celem stają się „grube ryby”. Wyższy management firm staje się ofiarą ataków wykorzystujących oprogramowanie typu ransomware i prowadzących do wymuszania okupu lub przechwytywania wrażliwych danych. Dodatkowo w najbliższych 12 miesiącach coraz większą rolę pełnić będzie informatyka śledcza.