Bezpieczeństwo i komfort

ManagerOnline

Jacek Szul, prezes firmy 3Logic, o nowoczesnych instalacjach domowych i komercyjnych oraz telewizorach Loewe i bezkonkurencyjnych ekranach OLED.

Kieruje pan firmą, która od wielu lat specjalizuje się w dziedzinie inteligentnych domów, ze szczególnym uwzględnieniem wideo i audio.

Zaczynaliśmy od instalacji multimedialnych. Przez 18 lat wzbogacaliśmy jednak naszą ofertę i dziś wykonujemy wszystko, co kojarzy się z prądem: instalacje słabo i silnoprądowe, m.in. systemy AV, systemy sterowania oświetleniem, systemy automatyki i integracji; zarówno w domach prywatnych, jak i w obiektach komercyjnych. Jesteśmy dziś jednym z liderów branży, zatrudniamy 64 specjalistów na stałych etatach, korzystamy też z usług sprawdzonych podwykonawców. Nasza centrala ulokowana jest w Krakowie, gdzie dysponujemy budynkiem pokazowym przy ul. Zakopiańskiej 153; mamy też oddział i luksusowy salon „Art Cinema” przy ul. Brackiej 11/13 w Warszawie – obok DH Vitkac. Rzecz jasna, zlecenia realizujemy na terenie całej Polski, ale nierzadko zdarza się nam też pracować za granicą, najczęściej we Włoszech. Kończymy duży projekt w Abudży, stolicy Nigerii. To ostatnie zlecenie uzyskaliśmy dzięki członkostwu w CEDIA, organizacji zrzeszającej najlepsze firmy instalacyjne z całego świata. Na marginesie – wcześniej przyznano nam wiele branżowych nagród i wyróżnień za realizacje, dzięki czemu to właśnie my otrzymaliśmy ten kontrakt.

A propos, jaka była wasza najbardziej prestiżowa realizacja?

W dziedzinie inwestycji komercyjnych – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie wykonaliśmy wszystkie instalacje multimedialne. Dodałbym do tego dwie komory muzeum Kopalni Soli w Wieliczce i Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Obecnie realizujemy zlecenie nowego muzeum, które powstaje w Warszawie. Szczególnie dumny jestem z paru spektakularnych realizacji w prywatnych rezydencjach. Chętnie podejmuję współpracę z wymagającymi klientami, służąc im radą i doświadczeniem. Nie jest bowiem sztuką naszpikowanie domu elektroniką, która w wielu przypadkach nie tylko niczemu nie służy, ale wręcz przeszkadza. Chodzi o to, jak połączyć niezbędne elementy wszystkich systemów, żeby korzystanie z nich było proste i wygodne. Chciałbym podkreślić, że w tej dziedzinie kontakt już na etapie projektowania z doświadczonym specjalistą to klucz do sukcesu.


Co powinno cechować inteligentny dom?

W naszej firmie unikamy tego określenia, ponieważ się ono zdewaluowało. Wolałbym mówić o nowoczesnych instalacjach domowych. Należy zacząć od poczucia bezpieczeństwa i komfortu, które zapewniają nie tylko automatyka, ale i wszystkie niezbędne czujniki obecności, przeciwpożarowe, gazu czy system alarmowy. Chodzi o to, by dom był bezpieczny, a jednocześnie funkcjonalny. Powinniśmy mieć możliwość podglądu z zewnątrz tego, co dzieje się w domu , ważna jest też kontrola funkcjonowania wszystkich mediów – łącznie z kosztami ich użytkowania. Na dobre samopoczucie mieszkańców ma niewątpliwie wpływ muzyka towarzysząca nam w różnych miejscach. Coraz częściej udaje nam się przekonywać klientów, by nagłaśniać ogrody i tarasy. W ten sposób można zbudować akustyczną barierę oddzielającą od zewnętrznego hałasu. Dodatkowo zapewniamy solidny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, i to nie w kontekście ewentualnych awarii, ale przede wszystkim koniecznego upgrade’owania wielu urządzeń. Robimy też wiele rzeczy, których nie widać, ale są ważne dla funkcjonowania domu: podczas projektowania tak dobieramy systemy i urządzenia, by perfekcyjnie ze sobą współdziałały. Prawdziwym wyzwaniem dla projektantów i automatyków jest stworzenie globalnego systemu, który uwzględnia sposób funkcjonowania mieszkańców. Nowoczesne rozwiązania mają pomagać w życiu, a nie – jak to, niestety, czasem bywa – je utrudniać. Znacznie ważniejsze od tego, czy można sterować systemem za pomocą smartfona, jest to by manipulatory – czyli klawiatury lub panele dotykowe – na ścianach pozwalały w prosty sposób realizować podstawowe funkcje. Naprawdę nie ma sensu przenoszenie wszystkich funkcji z pilotów obsługujących sprzęt audio i wideo do automatyki domowej, bo powoduje to chaos.


Jak uchronić się przed hakerskim atakiem, który spowoduje, że domowe kamery będą nas śledziły.

To mało prawdopodobne, ponieważ systemy są doskonale zabezpieczone, ale coraz częściej – na wszelki wypadek i dla spokoju ducha mieszkańców – instalujemy kamery współzależne z systemem alarmowym. Kiedy alarm jest rozbrojony, kamery zostają fizycznie odłączone od internetu.

Nowoczesny dom jest uzależniony od prądu, jak się zabezpieczyć przed awarią?

Zwykle odpowiadam na to pytanie żartem: najlepiej kupić świeczki. Mówiąc poważnie: absolutne minimum stanowi UPS podtrzymujący podstawowe funkcje – jak np. system kamer, połączenie z internetem, jeden oszczędny obwód elektryczny, itp. Jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie często wyłączany jest prąd, należy oprócz UPS-ów zastosować agregaty prądotwórcze.

Wasza oferta nie ogranicza się do instalacji. 3Logic jest importerem sprzętu audio i video znanych marek i designerskich mebli.

Od wielu lat jesteśmy związani z firmą Loewe, która dziś pełni rolę europejskiego lidera w dziedzinie technologii OLED, stanowiącej przełomowy wynalazek w dziedzinie jakości wyświetlania. Współpracuje w tej dziedzinie z LG Display, dzięki czemu proponuje największy wybór dostępnych paneli, w dodatku w bardzo atrakcyjnych cenach. Podkreślam to, ponieważ parę lat temu produkty Loewe, które prezentowały bardzo wysoką jakość, były wyraźnie droższe od koreańskiej konkurencji. Obecnie ceny się zrównały, a poziom obrazu jaki oferuje OLED jest nieporównywalnie lepszy niż wszystko, z czym mieliśmy dotąd do czynienia. Konkurenci celowo nawiązują do nazwy OLED, tworząc wrażenie, że ich panele należą do tej samej grupy. Krótko mówiąc – OLED to przyszłość telewizji, eksperci prognozują kilkusetprocentowe wzrosty sprzedaży w ciągu najbliższych lat. Na marginesie, Loewe niezwykle dba o design swoich produktów, niektóre z nich to dzieła sztuki użytkowej, jak np. Loewe bild 9 zaprojektowany przez Bodo Sperleina.

A skąd w waszej ofercie wzięły się meble?

Specjalizujemy się w projektowaniu i budowie prywatnych sal kinowych. Przy okazji przypomnę, że w 2015 roku otrzymaliśmy nagrodę CEDIA za najlepsze kino domowe w Europie, Afryce, Bliskim Wchodzie, Indiach i Pakistanie. Konkurencja była spora, zgłoszono 120 projektów – nasz okazał się najlepszy. W związku z tym, że klienci oczekują, iż zaproponujemy im kompletny produkt – łącznie z fotelami, itp. – nawiązaliśmy kontakty z producentami mebli z Włoch i Niemiec. W efekcie zostaliśmy bezpośrednim importerem kilku marek, a w firmie powstał nowy dział.

Co lubi Jacek Szul?

Zegarki – „Firma Milus, której importerem jest mój wspólnik w 3Logic.”;
Pióra – Montblanc;
Ubrania – „W ciemno, zgodnie z rozmiarem mogę kupować ubrania Dsquared2, w szczególności buty.”;
Wypoczynek – małe wyspy greckie, na które przyjeżdża niewielu turystów;
Kuchnia – włoska;
Samochód – „Najbardziej lubiłem Jeepa Grand Cherokee SRT. Niewykluczone, że kupię podobne auto tej firmy, ale obawiam się, że UE może zabronić importu aut z silnikami wolnossącymi o pojemności 6,4 l.”;
Hobby – „Jak mówił mojej śp. dziadek: rób to, co lubisz, bo większość życia spędzisz w pracy. Staram się tego trzymać. Rzecz jasna interesuję się muzyką, słucham przede wszystkim bluesa. Mam dużo płyt winylowych, ale gramofon wykorzystuję przede wszystkim po to, żeby prezentować moim dzieciom stare bajki nagrane na LP, których nie da się znaleźć w internecie.”;