Bałtyk poza sezonem– weekendowe rekomendacje w przewodniku Mazda Slow Road

Przewodnik dla zmotoryzowanych turystów www.slowroad.pl prezentuje trasy i miejsca w Polsce szczególnie warte odwiedzenia, gdy mamy do dyspozycji samochód i wolny weekend. W każdym województwie znaleźć można lokalizacje, hołdujące idei „slowlife” oferujące bezcenny relaks w bliskości z naturą, w harmonii z otoczeniem i w zgodzie z regionalną tradycją.

Jednym z rejonów Polski, który właśnie jesienią nabiera charakteru „slow” jest wybrzeże Morza Bałtyckiego, które oferuje jedne z najpiękniejszych piaszczystych plaż na świecie. Podróżowanie wzdłuż wybrzeża ułatwia gęsta sieć malowniczych dróg z licznymi alternatywnymi wariantami tras, w zależności od wybranego, docelowego miejsca weekendowego wyjazdu.

Słowiński Park Narodowy to jedno z najbardziej fascynujących miejsc nad Bałtykiem. Latem, kiedy rzesze wczasowiczów podziwiają ruchome wydmy, harmider może odstraszać, ale dzika plaża jesienią jest olśniewająco piękna. Szczególnie warta poznania jest Wydma Łącka, albo Wydma Czołpińska, oddalona o około godzinę jazdy samochodem od Łeby. Olbrzymi teren gwarantuje spacerowanie bez tłoku, a dzień można zakończyć w Muzeum Wsi Słowińskiej, prezentującym ciekawą historię tych terenów. Warto zatrzymać się i przespacerować się nad brzegiem jeziora Łebsko. Ta okolica, zwłaszcza po sezonie, to istna oaza spokoju.

 

Jesienią zupełnie innego wymiaru nabiera także Kołobrzeg, który oferuje nie tylko przepiękne plaże, ale także doskonałe zaplecze hotelowe z bogatą ofertą zabiegów SPA.  Swoboda to klucz do sukcesu tego miasta – odpoczywających poza sezonem nic tu nie pogania, a doskonałe hotelowe restauracje oferujące komponowane z najwyższą starannością sezonowe menu, potrafią zaskoczyć nawet najbardziej wymagających gości. Droga dojazdowa do Kołobrzegu mieni się wszystkimi kolorami jesieni, gdyż okoliczne lasy są tu wyjątkowo gęste.

Także Trójmiasto poza letnim sezonem kusi weekendowych turystów wieloma atrakcjami i trudno wskazać te najważniejsze. Z pewnością niezależnie od pogody można zaplanować zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy Muzeum Emigracji w Gdyni. Sopot o każdej porze roku zapewnia doskonałą ofertę gastronomiczną, serwując nie tylko najlepsze śledziowe przekąski dla amatorów bałtyckich przysmaków.

Podróżując wzdłuż wybrzeża Bałtyku warto zwiedzić Kaszuby, które z uwagi na swoją kulturową odrębność, niezmienne od stuleci obyczaje i wyodrębniony dialekt mogą pochwalić się niezwykłą historią, wspaniale zaprezentowaną w Muzeum i skansenie we Wdzydzach Kiszewskich. Podróż przez Kaszuby to okazja do podziwiania pięknych łąk, jezior, lasów, charakterystycznych drewnianych gospodarstw. Kaszubski Park Etnograficzny jest najstarszym skansenem w Polsce. Dotychczas zgromadzono w nim ponad 50 obiektów architektury ludowej przeniesionych
z terenu Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. W środku można znaleźć przedmioty codziennego użytku wiele mówiące o korzeniach tej krainy.