Audio-wideo w inteligentnym domu

InteligentnyDom

Projektując dom lub apartament, warto pamiętać, że spędzamy mnóstwo czasu nie tylko w kuchni lub w pokoju kąpielowym, lecz także słuchając muzyki albo oglądając filmy. Niestety, wielu inwestorów o tym zapomina

Takie niedopatrzenie może mieć poważne konsekwencje. W związku z tym specjaliści z firmy Audio Color, która od 24 lat zajmuje się systemami audio-wideo i jest liderem tej branży, zachęcają, by kwestie te konsultować już na etapie projektu, a nie budowy lub, co gorsza, urządzania wnętrz. Zdarza się, że miłośnicy doskonałego dźwięku i obrazu – nauczeni doświadczeniem – decydują się na budowę nowego domu, zamiast wprowadzać zmiany w istniejącym. Bywa, że podejmują tak radykalne kroki, jak… postawienie w ogrodzie wytłumionego bunkra, w którym umieszczają najwyższej klasy sprzęt Hi-Fi.

– Szybki rozwój IT spowodował, że dziś musimy myśleć kompleksowo nie tylko o systemach audio- wideo, lecz także o ich połączeniu z innymi elementami inteligentnego domu – podkreśla Marek Dąbrowski, współwłaściciel spółki Audio Color.

– Infostradą systemu jest sieć komputerowa, która umożliwia komunikację między poszczególnymi elementami, takimi jak np. instalacja alarmowa, kamery, oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja i nawodnienie ogrodu. Systemy ochrony zyskują nową funkcjonalność, która na podstawie integracji z multimediami domowymi pozwala na symulację obecności w obliczu zagrożenia, np. kiedy w zasięgu czujek znajdzie się włamywacz – pusty dom ożywa, włączając światła oraz uruchamiając muzykę w strefie naruszenia linii alarmu. Tego rodzaju symulacja obecności odstrasza lepiej niż groźny pies lub wysoki płot.

W dodatku kamery, rejestrując ruch w polu detekcji, mogą wspomagać system alarmowy w miejscach, gdzie nie są zainstalowane czujki ruchu. Informacja z kamer przesyłana jest za pośrednictwem sieci komputerowej do głównego systemu sterowania, tam informacja odczytana jako „naruszenie” wzbudza aktywne elementy powiadomienia… Nowością są kamery niezależne IP z dodatkowymi funkcjami rozpoznawania twarzy. Kamera uczy się identyfikować każdego członka rodziny, pozwala natychmiast rozpoznać, kto jest w domu. Gdy dzieci wracają ze szkoły, rodzice są informowani o fakcie dotarcia do domu konkretnej osoby. Technologia rozpoznawania twarzy zastosowana w Netatmo Welcome to przełom na rynku inteligentnych kamer do zastosowań domowych. Kamera poprzez aplikację odnosi się do ludzi po imieniu i powiadamia użytkownika, gdy pojawia się twarz nieznajomego. Nagrane filmy i dane identyfikacyjne pozostają całkowicie prywatne dzięki zapisowi na karcie SD, a nie w chmurze. Bez karty SD aparat nie może zapisać danych. Co więcej, aby zapewnić najwyższy poziom ochrony, dostęp do kamery ze smartfona jest zabezpieczony szyfrowanym połączeniem.

Korzyści z automatyki
Automatyka na co dzień ułatwia i uprzyjemnia życie domownikom. Gdy wychodzą na taras lub do jacuzzi, muzyka podąża za nimi. W tym samym czasie możliwe jest zabezpieczenie pustej części domu poprzez aktywację czujników alarmowych w wolnej strefie. Działanie systemu dopasowuje się do aktywności mieszkańców – zależnie od pór roku. Dotyczy to m.in. automatyki basenu, oświetlenia lub podgrzewania podjazdu. Kapitalnym rozwiązaniem jest indywidualna stacja pogodowa: kiedy zrywa się silny wiatr, samoczynnie składają się rolety, markizy oraz domykają okna. A co się dzieje podczas zakłóceń w dostawie prądu? Instalację awaryjnie zasilają stacje akumulatorowe lub agregaty prądotwórcze, najczęściej z silnikiem Diesla.

Zgodnie z dzisiejszymi wymogami sterowanie zostało uproszczone i przeniesione do telefonów – dla miłośników produktów Apple’a zarówno z systemem iOS, jak i Android. Coraz bardziej popularne są też – od lat używane w USA – zamki, które otwiera odcisk kciuka, karta magnetyczna i indywidualny kod. Procedura wejścia może zostać spersonalizowana dla każdego domownika, tak aby po wejściu załączała się muzyka lub telewizja przypisana do zbioru ulubionych użytkownika przekraczającego próg domu…

Wideo kontra stereo
– Projektowanie kina domowego, sali odsłuchowej, stref audio systemu multiroom powinno rozpoczynać się na etapie koncepcji budynku. Sala kinowa powinna być zaprojektowana z zachowaniem odpowiednich proporcji, stosunku długości, szerokości oraz wysokości pomieszczenia. Ustalenie prawidłowych wymiarów jest możliwe jedynie we wczesnej fazie projektu. Podobnie jest ze strefami audio… Planując poszczególne strefy, należy przemyśleć rodzaj oraz lokalizację głośników. Coraz bardziej popularne stały się głośniki „niewidoczne”, montowane podtynkowo. Ich montaż możliwy jest jedynie na wczesnym etapie budowy – stwierdza Marek Dąbrowski.

– Podkreślam, uczulając osoby rozpoczynające proces projektu domu: okablowanie to fundament dobrze funkcjonującego systemu. Jeżeli zostanie ono zaprojektowane i wykonane we właściwym momencie, to pozwoli uniknąć niepotrzebnych, kosztownych i czasochłonnych przeróbek. Większość kabli można przeprowadzić pod tynkiem. Wyjątek stanowią, rzecz jasna, kable w audiofilskim stereo, ale dla miłośników muzyki są one cenne i zdobne jak biżuteria…

Odwiecznym dylematem jest pogodzenie funkcji kina z odsłuchem muzyki w trybie dwukanałowym. Zdecydowanie lepiej rozdzielić te funkcje ze względu na inną specyfikę obu systemów i wiążącą się z tym jakość brzmienia, ale też z powodów użytkowych. Chcąc uniknąć niepożądanych efektów dźwiękowych, należy zastosować tzw. ustroje akustyczne. Nie przypominają one już sławetnych wytłoczek po jajkach. Niektóre z nich są formami dekoracyjnymi (np. Vicoustic). Prawidłowa akustyka pomieszczenia w sposób zdecydowany wpływa na efekt końcowy, jaki osiągniemy dzięki naszemu zestawowi Hi-Fi. Bywa, że tańsze zestawy głośnikowe, zasilane skromniejszą elektroniką, w przygotowanym akustycznie pomieszczeniu dostarczają bogatszych doznań i brzmią lepiej od kilkakrotnie droższych. Warto pamiętać, że żaden sprzęt nie skoryguje w 100 proc. błędów, które się popełnia, przystępując zbyt późno do projektowania systemu audio-wideo