Zbadani.pl – historia medyczna w jednym miejscu

Wystartowała innowacyjna na polskim rynku, cyfrowa platforma Zbadani.pl, której założeniem jest połączenie pacjenta z placówkami medycznymi i specjalistami z całego świata w sposób przejrzysty oraz bezpieczny. Zbadani.pl to również Portal Pacjenta – Cyfrowa Teczka Pacjenta, gdzie pacjenci mogą przechowywać wszystkie badania, w tym obrazowe, swoje, swoich dzieci i bliskich, z dostępem z każdego miejsca na świecie. Mogą także bez zbędnego czekania konsultować je z dowolnym specjalistą na świecie, udostępniając mu bezpieczny link z wglądem do wybranych lub wszystkich badań. To nowość i znaczące ułatwienie dla pacjentów, którzy chcą w sposób nieograniczony, a zarazem bezpieczny korzystać z możliwości cyfrowego gromadzenia swojej historii medycznej oraz konsultowania wyników badań z pominięciem kolejek w placówkach medycznych.

Projekt Zbadani.pl jest realizowany przez spółkę Synektik, notowaną na warszawskiej giełdzie i operującą w kilku krajach Europy. To innowacyjna firma medyczna, działająca m.in. w obszarach medycyny nuklearnej, diagnostyki obrazowej, rozwiązań informatycznych i systemów robotycznych stosowanych w chirurgii.

Zbadani.pl – specjaliści z całego świata na „wyciągnięcie ręki” lub „jedno kliknięcie”

Platforma Zbadani.pl daje możliwość zapisywania i przechowywania, w bezpiecznej chmurze, wyników badań medycznych, np. zdjęć RTG, obrazów USG, wyników badań rezonansowych, tomografii komputerowej czy zwykłej diagnostyki laboratoryjnej. Wszystkie wyniki badań, w tym obrazowe, pacjenta i jego bliskich, są dostępne w każdym momencie z dowolnego miejsca na świecie, dogodnie, zarówno w komputerze, jak i w telefonie. W krytycznych sytuacjach, wymagających pilnej konsultacji z lekarzem, platforma Zbadani.pl ułatwia dostęp do całej historii medycznej pacjenta, a wszystkie wyniki są zgromadzone i uporządkowane w przejrzysty sposób, zarówno dla samego pacjenta, jak i lekarza, który będzie je odczytywał i analizował.

Platforma została zaprojektowana w taki sposób, aby za pomocą kilku kliknięć można było skonsultować swoje wyniki badań czy zasięgnąć drugiej opinii lekarskiej. Co więcej, algorytm Zbadani.pl podpowie z jakim specjalistą warto się skonsultować i pod jakim kątem warto się zbadać.

Platforma Zbadani.pl łączy pacjenta z placówkami medycznymi – w ten sposób specjaliści z całej Polski są na „wyciągnięcie ręki” czy też dokładniej – na  „jedno kliknięcie”.

 – Od wielu lat aktywnie działamy w systemie opieki zdrowotnej, a szczególnie w obszarze innowacji i nowych technologii. Obserwujemy, jak istotna staje się cyfryzacja i digitalizacja kolejnych obszarów związanych z pacjentem oraz opieką nad nim. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że to pacjent powinien być w centrum uwagi i w ten sposób zaprojektowaliśmy naszą platformę Zbadani.pl. Dzięki zgromadzeniu całej historii dokumentacji medycznej pacjenta w jednym miejscu dajemy lekarzowi możliwość holistycznego spojrzenia na pacjenta. Nie ma żadnego znaczenia, kiedy i gdzie były robione te badania. Po ich przeniesieniu na platformę Zbadani.pl, stają się dostępne z zachowaniem najwyższych wymogów bezpieczeństwa, zawsze i z dowolnego miejsca na świecie. Co więcej, system umożliwia zapisanie także danych medycznych rodziny pacjenta – dzieci czy rodziców, odpowiednio uporządkowanych i posegregowanych, takich jak chociażby historia szczepień. To w znakomity sposób ułatwi późniejszą komunikację z lekarzami w kraju czy za granicą. Platforma Zbadani.pl umożliwia także postawienie drugiej, alternatywnej diagnozy przy analizie tych samych danych – mówi Katarzyna Twarowska, dyrektor zarządzająca E-Health & Innovation w Synektik, odpowiedzialna za rozwój platformy Zbadani.pl.

Portal Pacjenta  – zorganizowany i intuicyjny asystent w dbaniu o zdrowie

Założeniem Zbadani.pl jest zgromadzenie całej historii medycznej pacjenta na bezpiecznej platformie, z dostępem do wyników badań w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie oraz połączenie pacjenta z placówkami medycznymi i specjalistami z całego świata w sposób przejrzysty oraz bezpieczny. Każdy pacjent może założyć darmowe konto na portalu Zbadani.pl. Po zalogowaniu i bezpiecznym potwierdzeniu swojej tożsamości, użytkownicy portalu mają dostęp do swojej biblioteki badań, gdzie samodzielnie mogą zapisać wyniki kolejnych. Mają też dostęp do listy lekarzy specjalistów z całej Polski, ze wszystkich specjalizacji, z możliwością umówienia wizyty czy możliwością przesyłania swoich wyników do wybranych lekarzy specjalistów, celem ich konsultacji. Dodatkową funkcją jest umożliwienie wgrania wyników badania swojego dziecka czy osoby bliskiej, dzięki czemu użytkownik portalu ma dostęp do najważniejszych danych medycznych swojej rodziny z poziomu jednej platformy. Dostęp do samej platformy, jak i odbierania wyników badań chroniony jest hasłem oraz dodatkową weryfikacją SMS.

  – Dane demograficzne wskazują, że żyjemy coraz dłużej, a wiele chorób ze śmiertelnych staje się przewlekłymi. Jednocześnie coraz intensywniej korzystamy z nowych technologii i urządzeń cyfrowych. Duże znaczenie ma dla nas także czas. Dlatego jeśli do naszego systemu Zbadani.pl dodamy telemedycynę, to w połączeniu z dostępnością do danych możemy mieć bardzo efektywny system wspierający nasze zdrowie. Chcemy, żeby w przyszłości nie było sytuacji, w której pacjent czeka kilka tygodni na opis badania – wskazuje Katarzyna Twarowska. – Docelowo planujemy powiązać naszą platformę z krajowym Indywidualnym Kontem Pacjenta, a patrząc dalej, z globalnym systemem danych medycznych.

System WOW – jak to działa?

W ramach platformy Zbadani.pl pacjenci korzystają z WOW, czyli systemu Wydawania Online Wyników. Jak to działa w praktyce?

Na początku pacjent zostaje zarejestrowany w placówce medycznej, gdzie wykonuje badanie. Po badaniu, system informatyczny tej placówki medycznej przekazuje badania obrazowe do usługi wydania wyników.

Pacjent, po uwierzytelnieniu tożsamości na stronie wyniki.zbadani.pl, wyraża chęć pobrania badania. Po dodatkowym uwierzytelnieniu, w wygodny i intuicyjny dla pacjenta sposób, może pobrać, a także obejrzeć obraz radiologiczny dzięki wbudowanej przeglądarce DICOM, która obsługuje wszystkie standardy zapisu obrazowych danych medycznych.

Po tym, gdy lekarz specjalista opisze dane badanie, pacjent otrzymuje wiadomość SMS z powiadomieniem i ma możliwość pobrania kompletu informacji.

 – Coraz więcej podróżujemy, podejmujemy decyzje o zmianie miejsca zamieszkania, nie tylko w granicach Polski, ale również przenosząc się do innego kraju, na inny kontynent. Jednocześnie chcemy mieć pełen dostęp do swojej dotychczasowej historii medycznej. Chcemy móc konsultować swoje wyniki badań, niezależnie od miejsca zamieszkania czy możliwości spotkania się z lekarzem specjalistą. Platforma Zbadani.pl wychodzi naprzeciw takim potrzebom. Co więcej, chcemy skończyć z noszeniem teczek wypełnionych wynikami badań. Historia każdego pacjenta powinna być zdigitalizowana w sposób umożliwiający łatwą segregację i odczyt danych  – mówi Katarzyna Twarowska. – Kluczowe jest również to, że aplikacja Zbadani.pl, dzięki m.in. algorytmom wykorzystującym rozwiązania sztucznej inteligencji, będzie stopniowo coraz lepiej funkcjonować jako asystent medyczny każdego z nas. W przyszłości z pewnością pojawią się także funkcje z obszaru AI, które pozwolą na uzyskanie szybkiego opisu badania obrazowego. Następnie taki opis pacjent będzie mógł w prosty oraz bezpieczny sposób przesłać do lekarza w celu konsultacji, postawienia diagnozy i ewentualnego rozpoczęcia leczenia.