Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Zastosowanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do przekształcania danych w inteligentne obserwacje skraca czas wprowadzania nowych produktów na rynek i pozwala osiągnąć lepsze wyniki biznesowe

Dell Technologies rozszerza ofertę najpopularniejszych na świecie1 serwerów Dell EMC PowerEdge, aby przyspieszyć obsługę obciążeń i analiz wykorzystujących sztuczną inteligencję, a także usprawnić ich wdrażanie i zwiększyć wydajność. Pogłębione relacje z firmą Intel wspierają innowacyjność społeczności rozwijającej sztuczną inteligencję i wspomagają opracowywanie funkcji opartych na uczeniu maszynowym i głębokim, wykorzystywanych w rozwiązaniach Dell EMC Ready Solutions.
Narzędzie Dell Precision Optimizer 5.0 wzbogacono o algorytmy uczenia maszynowego, dzięki czemu w inteligentny sposób dostosowuje szybkość i wydajność stacji roboczych Dell Precision. Dell EMC korzysta ze sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego i głębokiego, aby zmodernizować procesy wsparcia i wdrażania.
Z myślą o dalszym wzmocnieniu swojej oferty produktów wykorzystujących sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe firma Dell Technologies wprowadza nową, 14. generację czterogniazdowych serwerów Dell EMC PowerEdge oraz narzędzie Dell Precision Optimizer 5.0. Sojusz w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego zawiązany z firmą Intel na potrzeby rozwiązań Dell EMC Ready Solutions pozwoli klientom wykorzystać pełny potencjał swoich danych. Nowe rozwiązania i partnerzy pracujący nad rozwojem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego pomogą klientom w inteligentny sposób generować lepsze wyniki biznesowe przez wydobywanie z danych użytecznych informacji w czasie rzeczywistym.

Zgodnie z opublikowaną niedawno aktualizacją raportu 2018 IT Transformation Maturity Curve Index, przygotowanego na zlecenie firmy Dell EMC przez Enterprise Strategy Group (ESG), zmodernizowane przedsiębiorstwa mają 18 razy większe szanse na podejmowanie szybszych i lepszych decyzji niż ich konkurencja. Firmy te mają również 22 razy większe szanse na wyprzedzenie swoich rywali w zakresie wprowadzania na rynek nowych produktów i usług.

„Internet rzeczy sprawia, że brzeg sieci przeżywa prawdziwe oblężenie ze strony danych i zadań obliczeniowych. Dlatego firmy i instytucje muszą obrać kompleksową strategię w zakresie infrastruktury informatycznej, która pozwoli im skutecznie, wydajnie i szybko eksplorować wszystkie te dane i czerpać z nich cenne wnioski biznesowe” — powiedział Jeff Clarke, wiceprezes działu produktów i operacji w firmie Dell. „Właśnie tu uwidacznia się potęga sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, ponieważ dzięki tym technologiom przedsiębiorstwa mogą dostarczać lepsze produkty, usługi i rozwiązania oraz zapewniać swoim klientom lepszą obsługę przez podejmowanie decyzji opartych na danych. To sedno naszej działalności — chcemy pomagać firmom w osiąganiu lepszych wyników biznesowych za pomocą kompleksowych rozwiązań, które intensywnie wykorzystują dane, od stacji roboczych PC po centra przetwarzania danych i aplikacje działające w chmurze”.

Wydajność uczenia maszynowego w centrum przetwarzania danych

Obciążenia oparte na uczeniu maszynowym wymagają dużej wydajności i pojemności, aby można było szybko analizować usystematyzowane i nieusystematyzowane dane oraz nimi zarządzać, a potem sprawnie generować spójne wyniki, które pozwolą przedsiębiorstwu osiągnąć przewagę nad konkurencją. Dlatego firma Dell EMC stworzyła dwa nowe serwery czterogniazdowe: PowerEdge R940xa i PowerEdge R840, należące do 14. generacji serwerów Dell EMC PowerEdge.

Dzięki niezwykłej gęstości mocy obliczeniowej procesorów Intel® Xeon® Scalable (do 112 rdzeni) i ogromnej pamięci (do 6 TB, opcje NVDIMM) nowe serwery zapewniają doskonałą wydajność i pozwalają klientom:

szybko przekształcać analizy danych w wyniki biznesowe — umożliwia to model Dell EMC PowerEdge R940xa, który zaprojektowano z myślą o przyspieszeniu pracy baz danych na potrzeby aplikacji o znaczeniu krytycznym bez opłat za korzystanie z chmury i ryzyka związanego z bezpieczeństwem. Serwer ten zwiększa wydajność aplikacji, łącząc maksymalnie cztery procesory CPU z czterema procesorami graficznymi (GPU) w stosunku 1:1. Podłączane bezpośrednio dyski oparte na technologii NVMe (Non-Volatile Memory Express) zapewniają niewielkie opóźnienia.

szybciej generować analizy, aby budować lepsze relacje z klientami i sprawniej wprowadzać innowacyjne rozwiązania — umożliwia to serwer Dell EMC PowerEdge R840, zaprojektowany z myślą o analizach przeprowadzanych w bazach danych. Model R840 minimalizuje opóźnienia dzięki większej liczbie podłączanych bezpośrednio dysków NVMe niż w przypadku innych dostępnych na rynku urządzeń2 i przyspiesza transfer danych za pomocą w pełni zintegrowanej technologii UPI (UltraPath Interconnect).

W przeciwieństwie do czterogniazdowych rozwiązań konkurencji serwery te obsługują także bezpośrednio programowalne układy FPGA3, które znakomicie się sprawdzają w obliczeniach na dużych zbiorach danych. Oba serwery są wyposażone w konsolę OpenManage Enteprise do monitorowania infrastruktury informatycznej i zarządzania nią, a także w niewymagający stosowania agenta kontroler Integrated Dell Remote Access Controller (iDRAC) do zautomatyzowanego, sprawnego zarządzania i zwiększenia produktywności.

Firma Dell EMC zaprezentowała również rozwiązanie pamięci masowej nowej generacji o nazwie PowerMax. Jest ono wyposażone w mechanizm uczenia maszynowego, który sprawia, że autonomiczna pamięć masowa staje się rzeczywistością. Dzięki analizie predykcyjnej i rozpoznawaniu wzorców pojedynczy system PowerMax jest w stanie przeprowadzać analizy i sporządzać prognozy w oparciu o 40 mln zbiorów danych na macierz w czasie rzeczywistym4 i podejmować sześć miliardów decyzji dziennie5, aby automatycznie maksymalizować efektywność i wydajność mieszanych obciążeń związanych z przechowywaniem danych. Inteligentne, autonomiczne funkcje zarządzania na platformie PowerMax pozwalają przydzielić informatykom i innym pracownikom zadania o bardziej strategicznym znaczeniu dla przedsiębiorstwa.

Newralgiczne udoskonalenia dostępne w rozwiązaniach Dell EMC Ready Solutions

Dell EMC nieprzerwanie wyszukuje wiodących twórców innowacji i nawiązuje z nimi współpracę, aby pomóc klientom w wykorzystaniu potencjału tkwiącego w olbrzymich ilościach zgromadzonych przez nich danych. Dzięki technologiom partnerów włączonym w rozwiązania Dell EMC Ready Solutions klienci otrzymują prosty, niezawodny sposób na wyszukiwanie i zakup przetestowanych, zweryfikowanych rozwiązań, które pozwolą im szybciej wprowadzać innowacje, a przy tym zmniejszyć ryzyko i całkowity koszt posiadania.

Dell EMC Ready Solution for HPC to kompleksowa platforma obejmująca sprzęt i oprogramowanie, której podstawę stanowi serwer PowerEdge R740. Dzięki połączeniu procesorów Intel® Xeon® Scalable i dostosowywanych do indywidualnych potrzeb układów Intel® FPGA umożliwia ona szybsze wdrażanie i zapewnia lepszą wydajność. Dell EMC dołączy również do programu Intel AI Builders, skupiającego twórców technologii biznesowych, którzy dążą do tworzenia wysokiej jakości rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję przedsiębiorstwa Intel. Firmy Dell EMC i Intel® nawiązały współpracę, aby umożliwić klientom ocenę funkcjonowania ich obciążeń opartych na głębokim uczeniu i HPC na dużą skalę w systemach wyposażonych w procesory Intel® Xeon® Scalable i układy Intel® FPGA w laboratorium Dell EMC Innovation Lab i ośrodkach Dell EMC Customer Solution Center.

Zwiększanie szybkości i wydajności stacji roboczych poprzez uczenie maszynowe

Firma Dell przedstawiła niedawno nowe narzędzie Dell Precision Optimizer 5.0, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatycznego dostosowywania aplikacji uruchamianych na stacjach roboczych Dell Precision pod kątem maksymalnej wydajności przez:

niestandardowe optymalizowanie aplikacji — Dell Precision Optimizer uczy się zachowania każdej aplikacji w tle i wykorzystuje zgromadzone w ten sposób dane do zastosowania przeszkolonego w ramach uczenia maszynowego modelu, który automatycznie dostosowuje system do zoptymalizowanych ustawień i zwiększa wydajność aplikacji o nawet 394%6. Pozwala to optymalizować pod kątem indywidualnych wymagań dowolne obciążenia, w tym zarówno aplikacje standardowe, jak i nietypowe, rodzime programy wykonywalne.

automatyzację dostosowywania konfiguracji systemów — po aktywacji i uruchomieniu obsługiwanej aplikacji oprogramowanie automatycznie dostosowuje do niej konfigurację komputera, w tym ustawienia procesora, pamięci operacyjnej, pamięci masowej, grafiki i systemu operacyjnego. Pozwala to pracownikom szybko zwiększać wydajność stacji roboczej przy przełączaniu się między aplikacjami i projektami, np. gdy przechodzą od szczegółowego projektu CAD do jego precyzyjnej wizualizacji.

Wsparcie przyszłości

Usługi Dell EMC wykorzystują sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe i głębokie, aby za pomocą technologii zmieniać procesy wsparcia i wdrażania. Zastosowanie zintegrowanych technologii umożliwia prewencyjne rozwiązywanie problemów z systemem szybciej niż kiedykolwiek dotąd. W ten sposób można zapewnić klientom jeszcze lepszą obsługę, w tym głębsze relacje, użyteczne informacje i lepiej spersonalizowane, łatwe w obsłudze usługi o bardziej predykcyjnym charakterze.

Dostępność
Narzędzie Dell Precision Optimizer jest już dostępne na całym świecie.
Rozwiązanie Dell EMC Ready Solution for HPC jest już dostępne na całym świecie.
Serwery Dell EMC PowerEdge R940xa i R840 pojawiło się na rynku globalnym 22 maja.

Wypowiedzi klientów

Richard Feyns, dyrektor generalny firmy Brytlyt

„Dzięki wykorzystaniu zarówno procesorów GPU, jak i CPU jesteśmy w stanie generować odpowiedzi na podstawie miliardów wierszy danych w czasie nieprzekraczającym sekundy. Dawniej zajęłoby nam to 20 minut. Bardzo nas cieszy, że serwer Dell EMC PowerEdge R940xa łączy najnowsze technologie serwerowe, takie jak jednakowa liczba procesorów CPU i GPU, wbudowane zabezpieczenia i inteligentna automatyzacja oraz duża wewnętrzna pamięć masowa. R940xa to bardzo wydajny serwer do obsługi obciążeń wykorzystujących uczenie maszynowe i pracujących na dużych ilościach danych”.

Ulrich Fuchs, kierownik działu serwisu w ośrodku CERN

„Nasze rosnące wymagania biznesowe sprawiają, że potrzebujemy serwera, który będzie w stanie obsłużyć wiele obciążeń, w tym analizy danych. Bardzo nam się podobają nowe cechy i funkcje serwerów Dell EMC PowerEdge R840, takie jak dyski NVMe, obsługa procesorów graficznych i duża pojemność. Trudno uwierzyć, że w obudowie serwerowej 2U udało się zmieścić tak wiele! Wykorzystując serwery PowerEdge jako fundament naszego centrum przetwarzania danych, możemy skonsolidować obciążenia bez utraty szybkości”.

Dugan O’Neil, zastępca prorektora ds. badań na Uniwersytecie Simona Frasera

„Cedar, nasz system obliczeniowy o wysokiej wydajności, pozwala tysiącom naukowców z całej Kanady gromadzić, udostępniać i przechowywać olbrzymie ilości danych. Dzięki naszej współpracy z czołowymi producentami technologii, takimi jak Dell EMC, Cedar umożliwia badaczom uruchamianie symulacji naukowych wymagających dużej mocy obliczeniowej i aplikacji działających na dużych ilościach danych, takich jak funkcje wykorzystujące uczenie maszynowe w projektach ukierunkowanych na poprawę jakości życia ludzi. Dobrym przykładem może być nasz projekt zintegrowanej, szybkiej analizy chorób zakaźnych — w jego ramach zaawansowana moc obliczeniowa systemu Cedar pomaga w analizie ognisk choroby i sposobu rozprzestrzeniania się chorób oraz ich śledzeniu”.

Wypowiedzi partnerów

Lisa Spelman, wiceprezes, dyrektor działu marketingu produktów Intel Xeon i centrów przetwarzania danych w firmie Intel

„Współczesne przedsiębiorstwa zmagają się z nieustannym napływem danych i zmieniającymi się obciążeniami. Dlatego potrzebują wydajnych rozwiązań obliczeniowych i zaawansowanych funkcji wykorzystujących sztuczną inteligencję, których skalę można dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Pakiet Dell EMC Ready Bundle for HPC spełnia te wymagania, ponieważ łączy procesory Intel Xeon Scalable i układy Intel FPGA, które wchodzą w skład znakomitej oferty rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję firmy Intel i pomagają optymalnie połączyć moc obliczeniową i elastyczność niezbędną do zarządzania nowoczesnym centrum przetwarzania danych”.

Wojciech Gryciuk