Sieci szerokopasmowe: konieczny alians

Li Junfeng 2Li Junfeng, nowy dyrektor zarządzający Huawei Polska, opowiada o planach rozwoju chińskiego potentata w naszym kraju

Jest pan dyrektorem zarządzającym Huawei Polska od czerwca br., ale wcześniej odpowiadał pan w korporacji za współpracę z operatorami telekomunikacyjnymi w Europie Środkowo-Wschodniej i Skandynawii. Czy to oznacza, że tu, w Polsce, będzie wam zależeć na rozwoju przede wszystkim tego obszaru?
Nie. To, za co odpowiadałem wcześniej w korporacji, nie ma nic wspólnego z tym, co robię obecnie. W naszej firmie kadry managerskie podlegają stałej rotacji na stanowiskach – najczęściej co dwa–trzy lata – żeby móc poznać różne obszary jej działalności. I tak właśnie stało się ze mną w połowie br. Co do planów na przyszłość, trzeba zacząć od tego, że w Polsce współpraca z sektorem telekomunikacyjnym przynosi nam aż 70 proc.przychodów i akurat o ten obszar nie musimy się obawiać. W dobrym kierunku zmierza też nasza współpraca z sektorem konsumenckim, natomiast najwięcej uwagi musimy poświęcać stosunkowo młodemu działowi Enterprise, który jest odpowiedzialny za promowanie rozwiązań IT do budowy chmury obliczeniowej. Polska wraz z Niemcami i Wielką Brytanią znalazła się w grupie 20 państw, w których obecnie promujemy tę technologię, a to oznacza, że wasz kraj jest dla nas jednym ze strategicznych obszarów działania.

Na ostatnim Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju Huawei promował nową koncepcję budowy i rozwoju ogólnopolskiej sieci szerokopasmowej. Co leży u jej podstaw?
Uważamy, że budowa szerokiego aliansu firm z różnych sektorów gospodarki, takich jak energetyka, telekomunikacja oraz wodociągi i kanalizacja, jest bardzo dobrym sposobem na nadrobienie zapóźnień w budowie infrastruktury sieciowej kraju. Taki alians istotnie obniża koszty realizacji sieci szerokopasmowej dzięki współdzieleniu istniejącej infrastruktury. Umożliwia również wyeliminowanie ograniczeń w użytkowaniu sieci, zwłaszcza że klienci nie idą na kompromis i chcą usług najlepszej jakości. Na razie Huawei zawarło takie alianse w Indonezji i na Filipinach, gdzie zdały one egzamin. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by został on zawarty także w Polsce, ale żeby przyniósł określone korzyści, patronat nad nim powinien objąć polski rząd. Rozmowy są w toku, a bardzo ważne jest to, że zaangażowało się w nie Ministerstwo Cyfryzacji.

W zeszłym roku Huawei odnotował 58-procentowy wzrost przychodów w Polsce. Czy w tym roku będzie on na podobnym poziomie?
Za wcześnie, by podawać jakieś cyfry, ale oczywiście wzrost jest dla nas bardzo ważny, tym bardziej że jeśli my rośniemy, to rosną też lokalne firmy, które z nami współpracują. Dlatego też szukamy kolejnych segmentów rynku ICT, które dzięki naszym rozwiązaniom mogłyby rosnąć szybciej niż do tej pory. Dobrym przykładem jest tu Huawei Business Enabling Suite – system do integracji środowiska IT, który powstał na zamówienie grupy Cyfrowy Polsat, a w Europie Środkowo-Wschodniej jest pierwszym projektem typu end-to-end. I na pewno nie ostatnim.