Modelowanie 3D w służbie urologii

Odrobina historii czyli jak to się zaczęło?

W marcu 2018 roku Katarzyna Heryan (doktorantka na wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej krakowskiej AGH) oraz Paweł Zdańkowski (inżynier, student AGH) dołączyli do programu pre-akceleracyjnego Krk InnoTech Starter (KITS). Współpraca w programie doprowadziła ich do zainicjowania start-upu RenVis, który miał zająć się modelowaniem 3D nerek i odpowiedzieć tym samym na zapotrzebowanie zgłaszane przez lekarzy urologów.

Dzięki zaproponowanemu przez nich rozwiązaniu, przeprowadzane operacje są zdecydowanie mniej inwazyjne i bezpieczniejsze dla pacjentów.

Pierwszy pacjent leczony z wykorzystaniem RenVis

Pierwszym przypadkiem gdzie zostało zastosowane rozwiązanie zaproponowane przez RenVis był pacjent z kamieniem nerkowym wielkości 34mm. W przypadku tym funkcje nerki były znikome, co w świetle dotychczas stosowanych metod leczenia kwalifikowało pacjenta do usunięcia nerki. Dzięki zastosowaniu specjalnych modeli 3D stworzonych przez RenVis, udało się wskazać optymalną drogę podejścia lekarzowi, następnie bez uszkodzeń naczyń rozbić kamień i w konsekwencji go usunąć.

I co dalej?

Na dzień dzisiejszy krakowscy chirurdzy przeprowadzili już 8 zabiegów w 5 krakowskich szpitalach specjalistycznych z wykorzystaniem technologii zaproponowanej przez RenVis i wszystkie zakończyły się sukcesem.

Projekt jest ciągle rozwijany, aby w przyszłości rozwiązanie to mogło być częściej stosowane u pacjentów z kamicą nerkową oraz przy  usuwaniu zmian nowotworowych.

Krótka historia pełna sukcesów krajowych i międzynarodowych

RenVis mimo swojej bardzo krótkiej historii może się pochwalić osiągnięciami w kraju, a także na arenie międzynarodowej. Został laureatem regionalnego programu akceleracyjnego oraz wystąpił w międzynarodowych finałach III Kohorty Projektu CERIecon Playpark w Wiedniu, w ramach projektu ”CERIecon – CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network”. Jest to program współfinansowany przez Centrum Wspierania Przedsiębiorczości Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa.

Przedstawiciele RenVis wzięli również udział i zwyciężyli w konkursie dla startupów i spin-offów podczas sesji Startup PITCH, który odbył się w Krakowie, dzięki czemu uzyskali przepustkę do prezentacji podczas innoSHARE UNIversity 2019 – „Tu nauka stanie się biznesem”, które jest jedynym na świecie wydarzeniem skupiającym naukowców, innowatorów i przedsiębiorców z Polski, ale również obcokrajowców zainteresowanych współpracą z Polską.

Kiedy może pomóc i jak działa modelowanie 3D zaproponowane przez RenVis?

Nawet 20% społeczeństwa cierpi na kamicę nerkową, co w wielu przypadkach prowadzi do konieczności przeprowadzenia specjalnego zabiegu chirurgicznego. Dotychczas w przypadku dużych kamieni lekarze byli zmuszeni usuwać nerki, gdyż nie widziano szans na powodzenie zabiegu.

Dane o stanie pacjenta lekarze pobierali ze standardowego badania tomografii komputerowej jamy brzusznej z kontrastem. Ponieważ badanie to trwa kilkanaście minut, a w jego trakcie pacjent się porusza, może dojść do przesunięcia pomiędzy sekwencjami skanów. Na podstawie tego badania lekarz widzi obraz 2D w skali szarości i ogląda każdy z obrazów oddzielnie. Stan taki nie pozwala za obserwację relacji przestrzennej pomiędzy poszczególnymi strukturami.

Rozwiązanie zaproponowane przez RenVis pozwala na zniwelowanie przesunięć oraz po obliczeniu i segmentacji wygenerowanie modelu 3D, dzięki któremu widzimy zmianę nowotworową lub kamień oraz kluczowe struktury sąsiadujące Dzięki obserwacji relacji przestrzennych możliwe jest zoptymalizowane dotarcie do wykrytej u pacjenta zmiany, a sam zabieg może być dzięki temu mniej inwazyjny. Zmniejsza się też ryzyko uszkodzenia struktur kluczowych jak np. krwawienie z naczyń krwionośnych.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.renvis.pl


Kraków Miastem Startupów to fundacja wspierająca przedsiębiorcze i startupowe środowisko w Krakowie. Swoje cele realizuje poprzez budowanie relacji pomiędzy startupami, biznesem, administracją rządową i uczelniami wyższymi. Fundacja podejmuje także działania szkoleniowe i edukacyjne dla osób prowadzących lub planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Fundacja KMS swoje działania prowadzi już od pięciu lat i stale powiększa grono beneficjentów. Jej działalność jest finansowana poprzez granty pozyskiwane z Urzędu Miasta, MNiSW oraz dzięki współpracy z partnerami takimi jak szwajcarski bank UBS.

Fundacja wspiera osoby zainteresowane przedsiębiorczością na dwa sposoby:

– poprzez szkolenia, warsztaty i konsultacje z ekspertami. Nacisk położony jest na praktyczność przekazywanej wiedzy. Uczestnicy dowiadują się jakich błędów unikać na początku i jak zrealizować swoje innowacyjne idee.

– oraz dzięki projektowi pre-akceleracyjnemu, który wspiera początkujących przedsiębiorców w rozwijaniu ich pomysłów w dochodowe przedsiębiorstwa typu start-up.

 

Realizowane projekty:

KRK InnoTech Starter (KITS)

Opis projektu: To kompleksowy program, którego celem jest przekazanie przedsiębiorczym studentom niezbędnych zasobów (w tym wiedzy, umiejętności, kontaktów) umożliwiających im zbudowanie relacji z młodymi naukowcami posiadającymi innowacyjne technologie, a następnie stworzenie z nimi dochodowych przedsiębiorstw typu start-up.

Wydarzenia: 25 września w restauracji Hevre zespoły biorące udział w programie zaprezentują wyniki rocznej pracy nad swoimi projektami. Są wśród nich zarówno startupy wykorzystujące innowacyjne technologie akademickie, jak i takie tworzące aplikacje oparte na machine learningu i AI.

Szkoła Letnia Innowacji i Przedsiębiorczości (SLIP)

Opis projektu: W każdą środę lipca i sierpnia zapraszamy na cotygodniowe szkolenia z szerokiej gamy tematów związanych z przedsiębiorczością w naszym biurze na Rynku Głównym 28. Tematyka szkoleń jest różnorodna: marketing internetowy, zarządzanie projektami, sprzedaż, konsultacje prawne – każdy znajdzie coś dla siebie.

Wydarzenia:
○ 24.07 18:00 – 21:00
○ 31.07 18:00 – 21:00
○ 7.08 18:00 – 21:00
○ 14.08 18:00 – 21:00
○ 21.08 18:00 – 21:00
○ 28.08 18:00 – 21:00

Akademicki Maraton Innowacji (AMI)

Opis projektu: Akademicki Maraton Innowacji to dwudniowe wydarzenie z zespołowego tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Podczas całego eventu uczestnicy będą mogli korzystać ze wsparcia doświadczonych mentorów. Całość zmagań zostanie zwieńczona prezentacjami opracowanych rozwiązań. Zadaniem drużyn jest stworzenie koncepcji innowacyjnego projektu z obszaru smart city.

Wydarzenia: 26-27 października

Tydzień Startupów

Opis projektu: J est to organizowany co roku przez Miasto Kraków festiwal startupowy. W jego trakcie każdego roku odbywa się kilkadziesiąt wydarzeń służących promocji krakowskich startupów, szkoleniom i warsztatom, spotkaniom z ekspertami oraz promocji postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży. Fundacja Kraków Miastem Startupów dociera dzięki tym wydarzeniom do szerszej grupy odbiorców, zwłaszcza do środowiska krakowskich studentów.

Wydarzenia:
■ 21.10
■ 22.10
■ 23.10
■ 24.10
■ 25.10

Jesienny Uniwersytet Przedsiębiorczości i Innowacji (JUPI)

Opis projektu: Projekt JUPI składa się z 30 szkoleń na największych uczelniach wyższych w Krakowie oraz imprezy towarzyszącej integrującej środowisko akademickie. Celem projektu jest dotarcie do jak najszerszej grupy studentów zainteresowanych przedsiębiorczością, dlatego wydarzenia są organizowane bezpośrednio na uczelniach. Warsztaty skupiają się na tematach związanych z przedsiębiorczością, takich jak: modele biznesowe, rozwój firmy, zarządzanie projektami, sprzedaż, marketing internetowy. Zwieńczeniem cyklu warsztatów jest impreza mikołajkowa podczas której aktywni studenci mają szansę poznać nowe możliwości rozwoju oraz zintegrować się ze studentami innych uczelni.

Wydarzenia: 30 szkoleń w okresie od października do grudnia oraz impreza towarzysząca 5 grudnia.

Opr: DD