Inwestycje warunkiem rozwoju

Dynamiczny rozwój PKN ORLEN nie byłby możliwy, gdyby nie strategiczne inwestycje.

Koncern rozwija potencjał, przeznaczając znaczące środki na kolejne przedsięwzięcia w dziedzinie petrochemii. W Płocku powstanie technologiczne Centrum Badawczo-Rozwojowe, które jest kluczową inwestycją w ramach Programu Rozwoju Petrochemii – strategicznego projektu PKN ORLEN. Inwestycja ta umożliwi rozwój i wdrażanie własnych technologii. W CBR będą m.in. prowadzone testy usprawniające procesy technologiczne, udoskonalające produkty i optymalizujące koszty. Centrum będzie także nowoczesną platformą współpracy między PKN ORLEN a światem nauki i biznesu.

Przedstawiamy listę najważniejszych inwestycji koncernu.

CCGT we Włocławku

Pierwszy w Polsce blok CCGT o mocy 463 MW nie tylko przyczynia się do wzmocnienia zdolności operacyjnej Grupy ORLEN, lecz także zwiększa krajowe bezpieczeństwo energetyczne. Elektrociepłownia, uruchomiona w 2017 r., wytwarza energię elektryczną i cieplną na potrzeby m.in. ANWIL oraz cieplną dla całego kompleksu przemysłowego we Włocławku.

CCGT w Płocku

Płocki blok CCGT został uruchomiony w lipcu 2018 r. Jest to najnowsza w Polsce gazowo-parowa jednostka wytwórcza, która należy do europejskiej czołówki, a jej funkcjonowanie również przekłada się na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dzięki tej inwestycji koncern został piątą grupą energetyczną w Polsce. Blok posiada obecnie 6,1 GWt zainstalowanej mocy cieplnej i 1,9 GWe mocy elektrycznej.

Anwil we Włocławku

Przed trzema miesiącami należący do PKN ORLEN Anwil SA podpisał z Tecnimont S.p.A. umowę na projektowanie, dostawy oraz budowę w systemie „pod klucz” instalacji granulacji we Włocławku. Projekt zakłada wzrost zdolności produkcyjnych nawozów Anwil SA o 495 tys. ton rocznie, czyli do 1461 tys. ton rocznie. Szacowany całkowity koszt inwestycji wynosi około 1,3 mld zł. Zakończenie planowane jest do połowy 2022 r. Po zrealizowaniu projektu zysk operacyjny EBITDA Anwil SA może wzrosnąć o około 57 mln euro rocznie.

Zakład w Jedliczu

ORLEN sfinansuje budowę instalacji produkcji bioetanolu II generacji w zakładzie w Jedliczu. Inwestycja jest niezwykle istotna w kontekście rosnących wyzwań związanych z unijnymi dyrektywami, które  zobowiązują Polskę do użycia paliw odnawialnych i biokomponentów w transporcie. Zakładana wydajność instalacji w Jedliczu to około 25 tys. ton rocznie.

Biorafineria w Trzebini

Spółka ORLEN Południe podpisała pod koniec maja tego roku umowę na budowę pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego w Trzebini. Nowa instalacja będzie produkować 30 tys. ton glikolu propylenowego rocznie, co pokryje aż w 75 proc. zapotrzebowanie w Polsce. Budowa instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego wzmocni pozycję ORLEN Południe na krajowym rynku biokomponentów, ale również jako pracodawcy w regionie.

Glikol propylenowy, który będzie wytwarzany w rafinerii Trzebinia, to produkt ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Jest często stosowany do produkcji m.in. środków czystości, dezodorantów w sztyfcie, past do zębów, płynów hamulcowych czy odmrażaczy do samolotów. Koszty inwestycji, którą zrealizuje konsorcjum składające się z dwóch polskich firm, wyniosą około 400 mln zł.