Grupa Centrum CBT, prowadząca sieć 16 poradni o profilu psychologiczno-psychoterapeutycznym, psychiatrycznym oraz szkołę psychoterapii, pozyskała inwestora. Rolę doradcy transakcyjnego w procesie pełniła spółka Upper Finance Med Consulting, a funkcję Prezesa Grupy Centrum CBT objęła Joanna Szyman.
Poradnie Grupy Centrum CBT
Centrum CBT powstało w 2000 r. i tworzy wiodącą sieć poradni działających w 6 miastach w Polsce (w Warszawie, w Legionowie, w Otwocku, w Gdańsku, w Gdyni oraz w Łodzi). W swoich placówkach Grupa Centrum CBT świadczy kompleksowe usługi w zakresie diagnozy i leczenia różnego rodzaju zaburzeń i problemów psychicznych, zwłaszcza w zakresie wsparcia psychoterapeutycznego dostosowanego do potrzeb osób w każdym wieku.
Grupa Centrum CBT zatrudnia ponad 300 wysokiej klasy ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego.
W placówkach Grupy Centrum CBT leczenie oraz wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne znajdują pacjenci zmagający się z chorobami psychicznymi oraz zaburzeniami neurorozwojowymi takimi, jak ADHD i zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzeniami nastroju, lękowymi, odżywiania, tikami, uzależnieniami, w tym behawioralnymi, oraz innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego, wymagającymi profesjonalnej opieki.
– To dla mnie zaszczyt, że będę mogła wspierać rozwój Grupy Centrum CBT. Psychiatria, obok kardiologii i onkologii, jest jedną z priorytetowych dziedzin opieki zdrowotnej. Niezwykle potrzebne są dziś inwestycje w tej dziedzinie i współpraca w ramach systemu, aby odpowiedzieć skutecznie na potrzeby pacjentów i wzmocnić jakość opieki w obszarze zdrowia psychicznego. Dziś ponad 6 mln Polaków w wieku produkcyjnym doświadcza zaburzeń psychicznych. Do tego dochodzą rosnące potrzeby w zakresie opieki psychicznej wśród dzieci, młodzieży i seniorów. Grupa Centrum CBT odpowiada obecnie za opiekę nad grupą ok. 100 tys. pacjentów i ich rodzin. W ciągu kilku najbliższych lat zamierzamy istotnie rozwinąć sieć placówek Grupy Centrum CBT, oferując szeroką, kompleksową opiekę psychiatryczno-psychoterapeutyczną, a także poszerzyć ofertę świadczeń zdrowotnych oraz ofertę edukacyjną i wzmocnić rozwój zespołów medycznych – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy Centrum CBT.
Grupa Centrum CBT zapenia wysokie standardy leczenia i psychoterapii dzieci, młodzieży oraz dorosłych, zapewniając profesjonalizm, intymność i dyskrecję.
Świadczenia w poradniach Centrum CBT są dostępne zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co piąty nastolatek ma problemy psychiczne lub behawioralne, a w ostatnich latach podwoiło się zapotrzebowanie na profesjonalną pomoc w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
W ramach kontraktu NFZ, Grupa Centrum CBT zapewnia wsparcie dzieciom i młodzieży doświadczającym zaburzeń psychicznycha, a także ich rodzinom w systematycznie otwieranych (od kwietnia 2020 roku) Ośrodach Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Centrum CBT finansowanych ze Śródków NFZ.
Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Grupy Centrum CBT to niezwykle ważny krok w kierunku poprawy opieki dla dzieci i młodzieży. Należy podkreślić, że jako jedne z pierwszych wpisały się w nowy, zreformowany model opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w Polsce.
W ramach Grupy Centrum CBT działa już 14 takich ośrodków. Dodatkowo na terenie województwa mazowieckiego działa Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, gdzie małoletni pacjenci mają dostęp również do lekarzy psychiatrów w ramach NFZ.
Szkoła Psychoterpaii Grupy Centrum CBT
Unikalną wartością Grupy Centrum CBT jest renomowana Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, prowadząca obecnie szkolenie dla ponad 530 studentów. Szkoła działa od 2002 r. i posiada rekomendacje Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB), które jest członkiem European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT). Szkoła zatrudnia ponad 50 wysokiej klasy pracowników dydaktycznych.
– Cieszymy się bardzo, że Grupa Centrum CBT zyskała zaufanie inwestora oraz doświadczonych menadżerów, którzy pomogą nam zrealizować nasze plany rozwoju. Połącznie naszych kompetencji pozwoli rozwinąć wysokiej klasy kompleksową opiekę w obszarze zdrowia psychicznego, a nasi pracownicy i współpracownicy zyskają nowe perspektywy rozwoju – mówi Paweł Szeplewicz, wiceprezes zarządu Grupy Centrum CBT.
Psychiatria w Polsce – obszar wymagający wsparcia i rozwoju.
Jednym z kluczowych obszarów wymagających wsparcia jest kształcenie kadr. W Polsce mamy zaledwie ok. 4,3 tys. psychiatrów wykonujących zawód. Jeszcze mniej, bo zaledwie 455 wykonujących zawód specjalistów mamy w dziedzinie psychiatrii dziecięcej. W systemie brakuje nie tylko lekarzy, ale również psychoterapeutów i psychologów.
– Zdrowie psychiczne jest podstawą dobrego samopoczucia i funkcjonowania, gdy człowiek wykorzystuje w pełni swoje zdolności i potencjał rozwoju, może radzić sobie ze stresem w codziennym życiu i wydajnie działać, wnosząc także wkład w życie rodziny i społeczeństwa. Wydatki na psychiatrię i leczenie uzależnień w Polsce stanowią dziś zaledwie 3% wydatków NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej, co jest wciąż zbyt niską wartością, choćby w porówaniu z 6-8% w krajach Europy Zachodniej. Potrzebujemy nowego podejścia do rachunku kosztów związanych z leczeniem chorób psychicznych w naszym kraju z uwzględnieniem kosztów pośrednich takich, jak absencje czy niezdolność do pracy a w przypadku dzieci i młodzieży nie osiąganie potencjalnego wykształcenia i pośredni wpływ na zdrowie i funkcjowanie rodziców. Potrzebujemy również wzmocnienia rozwoju kadr medycznych aby zapewnić odpowiednią opiekę naszym pacjentom. Potrzebujemy zwiększenia skali inwestycji w zdrowie psychiczne. Dlatego bardzo cieszy fakt, że sektor ochrony zdrowia psychicznego jest wspierany przez zaangażowane społecznie inwestycje prywatne – prof. dr hab med. Tomasz Wolańczyk, specjalista w dziedzinie psychiatrii dziecięcej młodziezy, przewodniczący Rady Naukowej Grupy Centrum CBT
Szacowane koszty pośrednie związane z leczeniem zaburzeń psychicznych w Polsce mogą przekraczać 30 mld PLN a tylko policzalne koszty samobójstw przekraczają 2 mld zł. Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania są jedną z najważniejszych przyczyn utraconych lat życia w zdrowiu. Z powodu słabej dostępności świadczeń duża część osób z zaburzeniami psychicznymi nie otrzymuje pożądanego leczenia, albo jest ono zbyt późno rozpoczęte. Przyszłość opieki w obszarze zdrowia psychicznego będzie nieuchronnie kształtowana przez stałe zwiększanie wydatków, rosnącą skalę potrzeb pacjentów wynikającą z tego rosnącą skalę inwestycji w tym segmencie opieki zdrowotnej.
Proces konsolidacji rynku w obszarze zdrowia psychicznego przyspiesza
Procesy konsolidacji w obszarze psychiatrii są jednymi z najbardziej złożonych i wymagają profesjonalnego wsparcia. Upper Finance, działając jako doradca transakcyjny, odpowiadał za proces pozyskania inwestora. Proces obejmował ocenę potencjału rozwoju, przygotowanie propozycji inwestycyjnej, proces ofertowy, przygotowanie do procesu due diligence, a następnie wsparcie właścicieli w negocjacjach końcowych z inwestorem oraz pomoc w przygotowaniu umów inwestycyjnych i zamknięciu transakcji.
– Rośnie zapotrzebowanie na inwestycje w zdrowie psychiczne. Wyzwania chętnie podejmują inwestorzy prywatni, inwestorzy finansowi zainteresowani odpowiedzialnymi i zrównoważonymi społecznie inwestycjami. Zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla spełnienia i satysfakcji życiowej, a także dla uczestnictwa w życiu społecznym i gospodarczym – mówi Tatiana Piechota, prezes Upper Finance MED Consulting.
W tym roku Grupa Upper Finance obchodzi jubileusz 15-lecia. Procesy konsolidacji rynku medycznego stały się znacznym udziałem jej działalności w ciągu kilku ostatnich lat. Wartość transakcji M&A na rynku usług medycznych z udziałem Upper Finance wynosi 2 mld zł. Grupa Upper Finance łączy kompetencje w obszarach doradztwa operacyjnego oraz strategicznego z kompetencjami w zakresie doradztwa kapitałowego. Połączenie wiedzy i doświadczenia w tych trzech obszarach, przenikających się w całym procesie transakcyjnym, zapewnia bezpieczeństwo i skuteczność realizacji transakcji.
***
O Grupie Centrum CBT:
Grupa Centrum CBT powstała w 2000 r. i stanowi wiodąca sieć przychodni działających w 6 miastach w Polsce (w Warszawie, Legionowie, Otwocku, Gdańsku, Gdyni oraz w Łodzi).. Grupa Centrum CBT oferuje wysokospecjalistyczną opiekę psychiatryczną, psychologiczną i psychoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Grupa zatrudnia ponad 300 wysokiej klasy ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego. Świadczenia w ramach placówek Centrum CBT są dostępne zarówno prywatnie, jak również w ramach NFZ. Unikalną wartością Grupy CBT jest renomowana Szkoła Psychoterapii prowadząca obecnie szkolenie dla ponad 530 studentów, która działa od 2002 r. i posiada rekomendacje Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB), które jest członkiem European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT). Szkoła zatrudnia ponad 50 wysokiej klasy pracowników dydaktycznych.
Więcej informacji na stronie: https://poradnie-cbt.pl/, www.cbt.pl.
O Upper Finance:
Grupa Upper Finance jest niezależną, polską firmą doradztwa kapitałowego, strategicznego i operacyjnego działającą na polskim rynku od 2007 r. Wyznacza standardy w obszarze corporate finance, tworząc unikalne rozwiązania dla najbardziej wymagających klientów, m.in. z branży medycznej, hotelarskiej i deweloperskiej. Zespół tworzy 25 ekspertów posiadających unikalne doświadczenia w finansowaniu i strukturyzowaniu finansowania projektów inwestycyjnych, zarządzaniu procesami M&A, a także budowaniu strategii rozwoju, efektywności operacyjnej i wartości dla firm.
Więcej informacji na stronie: https://upperfinance.pl/
Informacje dodatkowe:
Skala zaburzeń psychicznych w Polsce
Zgodnie z wynikami badania EZOP przeprowadzone zgodnie z metodologią Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) we współpracy z Konsorcjum World Mental Health (WMH) przynajmniej jedno zaburzenie – z 18 definiowanych w klasyfikacjach (ICD-10 i DSM-IV) – można rozpoznać w ciągu życia u 23,4% osób. Wśród nich co czwarta osoba doświadczała więcej niż jednego z badanych zaburzeń, a co dwudziesta piąta – trzech i więcej. Liczbę tych ostatnich, mających doświadczenia z kilkoma zaburzeniami, szacować można na blisko ćwierć miliona osób.
Do najczęstszych należą zaburzenia związane z nadużywaniem i uzależnienie od alkoholu (11,9%) oraz nadużywanie i uzależnienie od narkotyków (1,4%).
Kolejna grupa zaburzeń pod względem rozpowszechnienia to zaburzenia nerwicowe, wśród których do najczęstszych należą fobie specyficzne (4,3%) i fobie społeczne (1,8%). Ogółem wszystkie postacie zaburzeń nerwicowych dotyczą około 10% badanej populacji.
Depresja, niezależnie od stopnia jej ciężkości, zgłaszana była przez 3% badanych.
Impulsywne zaburzenia zachowania (zaburzenia opozycyjno-buntownicze, zachowania eksplozywne), które mogą sygnalizować lub poprzedzać szereg innych stanów klinicznych, rozpoznawano u 3,5% badanych.
Dodatkowe dane płyną również z raportów Komendy Głównej Policji, dotyczących zamachów samobójczych. W 2021 r. policja odnotowała ok. 12 tys. prób samobójczych, w tym 5 200 zakończonych zgonem. W 2021 r. 1 496 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, niestety 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. Tutaj pojawia się kolejny wątek wskazujący na rosnące zapotrzebowanie na opiekę psychiatryczno- psychoterapeutyczną, gdyż jedna śmierć samobójcza dotyka cierpieniem ok. 20 osób z najbliższego otoczenia. Ten ból klasyfikuje się jako traumę – przeżycie o zupełnie odmiennej specyfice niż żałoba w wyniku innego rodzaju straty.
Rosnąca skala problemów psychicznych wśród dzieci
Dane dotyczące odsetka dzieci i młodzieży wykazującego zaburzenia psychiczne, w stopniu wymagającym pomocy profesjonalnej oscylują w okolicach 10 proc. populacji ogólnej dzieci i młodzieży. W Polsce pomocy systemu lecznictwa psychologicznego i psychiatrycznego psychologicznego wymaga około 630 000 dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Problemów, które dotykają dzieci i młodzież, jest wiele: od różnego rodzaju zaburzeń (lękowych, zachowania, emocji, odżywiania), przez uzależnienia behawioralne po stosowanie substancji psychoaktywnych i alkoholu (około 50% 15-16-latków i ponad 80% 17-18-latków deklaruje częste picie alkoholu). Z danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że co szósty polski nastolatek okaleczał się, ponad połowa doświadczyła przemocy rówieśniczej, a co piąty miał obciążające doświadczenia seksualne.
Z analizy Map Potrzeb Zdrowotnych wynika, że w 2020 r. z opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży korzystało 146 tys. Pacjentów, a więc prawdopodobnie miej niż ¼ potrzebujących .
Analiza danych dotyczących liczby świadczeń udzielanych na przestrzeni lat 2009-2019 wskazuje na rokroczne zwiększanie się liczby pacjentów. Występowanie zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży wykazuje tendencję wzrostową, zwłaszcza w zakresie całościowych zaburzeń rozwoju (spektrum zaburzeń autystycznych) oraz zaburzeń zachowania. Należy również podkreślić, że zmienia się obraz kliniczny zaburzeń depresyjnych (częściej w ich przebiegu dochodzi do zachowań agresywnych a także zamierzonych samookaleczeń), rośnie częstość prób samobójczych w epizodach depresyjnych lecz także jako wyraz nieradzenia sobie z sytuacja życiową. Niepokojąca jest w Polsce liczba dokonanych samobójstw oraz dramatyczny wzrost częstośc prób samobójczych i powiązanych z tym przyjęć nastolatków po próbach samobójczych do oddziałów szpitalnych.