CeBIT 2017 pod hasłem d!conomy

Tematem przewodnim największych europejskich targów komputerowych w Hanowerze była digital economy. Hannover Messe przy okazji świętowały 70. rocznicę zainicjowania działalności

CeBIT to najważniejsze na świecie wydarzenie dotyczące wszystkiego, co jest istotne dla fali digitalizacji. W tym roku wzięło w niej udział 3 tys. wystawców, 450 start-upów oraz 200 tys. zwiedzających. Punktem wyjścia były najnowsze osiągnięcia w takich dziedzinach, jak sztuczna inteligencja, systemy autonomiczne, wirtualna i poszerzona rzeczywistość, humanoidalne roboty oraz drony.

Wśród tych najciekawszych można wymienić minibus wyposażony w sztuczną inteligencję, dzięki czemu potrafi odpowiadać na pytania pasażerów, oraz drony, które mogą być wykorzystane do monitorowania zakładów przemysłowych i urządzeń, a także Smart City tworzone z myślą o zrównoważonej infrastrukturze oraz świadczeniu nowego rodzaju usług mieszkańcom.

Japonia, oficjalny kraj partnerski, była reprezentowana przez 120 firm zajmujących aż 7,2 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej, co się jeszcze nigdy wcześniej w historii CeBIT-u nie zdarzyło. Ważnym elementem targów były konferencje CeBIT Global Conferences z udziałem ponad 200 mówców występujących na trzech różnych scenach. Wśród nich warto wymienić wiodącego japońskiego badacza w zakresie robotyki Hiroshi Ishiguro, wizjonera od sztucznej inteligencji Raya Kurzweila, który przewiduje fuzję człowieka i maszyny w ciągu najbliższych 15 lat, oraz eksperta od mediów społecznościowych Michała Kosińskiego, z jego prowokacyjnym podejściem do kierowania psychoaktywnością podczas kampanii wyborczych. Słynny amerykański demaskator Edward Snowden, przemawiający na żywo ze swojego rosyjskiego wygnania, powiedział, że coraz powszechniejsze wykorzystanie technologii szyfrujących utrudnia hakerom dostęp do danych, chociaż „złoty wiek tajnych służb” nadal pozostaje rzeczywistością.

IoT zmienia biznes
Inteligentne łączenie maszyn, infrastruktury i produktów w różnorodnych środowiskach aplikacji przyspiesza proces transformacji cyfrowych. Zakres, w jakim Internet Rzeczy (IoT) jest już rzeczywistością, było widać w wielu miejscach targów, a jednym z nich były autonomiczne pojazdy wycieczkowe. Z kolei odwiedzający stoisko Vodafone mogli zobaczyć, w jaki sposób pojazdy wyposażone w technologię LTE-V2X mogą komunikować się ze sobą w celu zapobiegania wypadkom. Inną ważną kwestią była oszczędność energii za pomocą technologii Narrowband-IoT, przedstawiona przez Deutsche Telekom w zakresie łączenia budynków mieszkalnych z biurowymi. Nie mniej ważny jest zbliżający się szybkimi krokami standard telefonii komórkowej 5G, która od 2020 r. będzie wykorzystywana do wymiany danych między miliardami urządzeń i produktów fizycznych.

Tesla, pionier eMobility, pokazała na targach, w jaki sposób samochody elektryczne mogą być ładowane w domu przy użyciu systemu magazynowania energii Powerwall. Z kolei SAP zaprezentował modelowy port lotniczy, pokazując, jak analiza przepływów pracy w czasie rzeczywistym może kierownictwu umożliwić elastyczne reagowanie na wiele różnych sytuacji – od długich oczekiwań w punktach kontrolnych i ruchu lotniskowym do pustych półek w sklepach na lotnisku.

Telefónica pokazała natomiast szeroki pakiet innowacyjnych rozwiązań IoT, w tym inteligentne buty sportowe wyposażone w narzędzie do analizy kroków, inteligentne oprogramowanie do zarządzania flotą samochodową oraz podłączony do Internetu hełm ochronny do użytku w ekstremalnych środowiskach. Dużym powodzeniem cieszył się też pawilon M2M/IoT, gdzie m.in. Eurotech wraz z OSGi Alliance pokazał rozwiązania do zarządzania usługami terenowymi oraz technologie inteligentnej energii i ochrony środowiska, które mogą być wykorzystane w różnych sektorach przemysłu.

Nie zabrakło oczywiście rozwiązań dla administracji publicznej. Na jednym ze stoisk pokazano, jak może ona wykorzystywać informacje przechwycone za pośrednictwem IoT w celach handlowych lub udostępniać je obywatelom za pośrednictwem portalu serwisowego, a przykładem mogą być informacje o zanieczyszczeniu cząstkami stałymi powietrza w danym sąsiedztwie. Laureat tegorocznej nagrody CeBIT Innovation Award również pochodzi z sektora IoT. Otrzymała ją genialna aplikacja na smartfon firmy Plantix, która umożliwia wizualizację efektów działania szkodników lub niedoboru składników odżywczych wpływających na uprawy owoców i warzyw.

Sztuczna inteligencja
Innym ważnym trendem tegorocznego CeBIT-u były sztuczna inteligencja (AI) oraz systemy samouczące, które to obszary mają być motorem napędowym gospodarki przyszłości. Zdolność do tworzenia wydajniejszego systemu zarządzania przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów i błędów człowieka jest idealnym rozwiązaniem dla firm, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnącą ilość danych, z którymi boryka się biznes. AI idzie obecnie daleko poza zarządzanie plikami. Inteligentne systemy mogą mieć wiele zastosowań, między innymi mogą być wykorzystywane do zarządzania miastami czy budynkami, a nawet do obsługi klienta. Accenture pokusiło się nawet o stwierdzenie, że AI stanie się wkrótce podobna do rzecznika firmy, który ma w odpowiedni sposób prezentować swoją markę.

Prym w tym obszarze wiodła, jakżeby inaczej, Japonia, która jest uważana za światowego lidera w dziedzinie robotyki. Największe wrażenie na zwiedzających zrobił humanoidalny robot firmy Fujisoft, już używany przez emerytów na Dalekim Wschodzie, oraz zautomatyzowane ramię Yaskawy, umożliwiające elastyczną interakcję z otaczającym środowiskiem. Z rozwiązań wspomagających produkcję można było zobaczyć systemy do prewencyjnej obsługi serwisowej przy zapewnieniu odpowiedniej jakości oraz inteligentnych asystentów wspomagających robotników w ich miejscu pracy.

Z kolei rozwiązania samouczące stanowią prawdziwy kamień milowy w rozwoju innych dziedzin, np. diagnostyki medycznej, czy w autonomicznym ruchu pojazdów kierowanych, czego najlepszym przykładem jest system Watson firmy IBM. Interfejsy maszynowe są generalnie bardziej przyjazne dla użytkownika, ponieważ inteligentne roboty skutecznie zastępują instrukcje wyświetlane na ekranach komputerów, a maszyny wyposażone w czujniki są w stanie szybciej wykrywać problemy i, w razie potrzeby, zamawiać potrzebne części zamienne.

Cyberbezpieczeństwo
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń związanych ze stosowaniem IoT jest niedostateczne chronienie komunikacji między maszynami a Internetem. Krokiem do przodu w tym obszarze jest koncepcja zdalnego serwisowania z szeroką funkcją nadzoru, zaprezentowana na targach przez Airbus CyberSecurity. Inni wystawcy, np. Cisco, Kaspersky Lab i Trend Micro, pokazali z kolei nowe produkty do ochrony danych w obszarze Industry 4.0, Smart Cities oraz MŚP, które to segmenty rynku są coraz częściej atakowane przez grupy hakerów. Jedną z ciekawszych atrakcji była prezentacja „Nawiedzony dom” firmy Sophos, która na podstawie repliki inteligentnego domu pokazywała, jak cyberprzestępcy mogą atakować urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak lodówka, cyfrowo sterowany system grzewczy i kamera nadzoru wideo w przypadku permanentnego niepodejmowania przez użytkowników środków zaradczych. W trakcie swojego inauguracyjnego przemówienia na sesji plenarnej Holger Münch, prezes Federalnego Urzędu do spraw Służby Kryminalnej, zarekomendował potrzebę ściślejszej współpracy międzynarodowej w walce z przestępczością internetową. Jego zdaniem poszczególne kraje zachowują się tu tak, jakby były w drugiej lidze piłkarskiej, podczas gdy powinny być w Lidze Mistrzów.

Wszystko w chmurze
Cloud computing łączy obecnie wszystkich ze wszystkimi, tzn. firmy, systemy i produkty, za pomocą technologii, która udostępnia IoT. W obliczu coraz większej liczby opartych na chmurze rozwiązań dla wszystkich rodzajów procesów biznesowych oraz planowanego wyłączenia ISDN na targach promowano rozwiązania usługowe UCaaS (Unified Communication as a Service), które, działając w chmurze, zapewniają większą wydajność pracy przy niższych kosztach.

Drony w biznesie
Jedną z hal w całości poświęcono rozwiązaniom wspierającym inteligentne drony i inne urządzenia przemieszczające się po lądzie, w wodzie i powietrzu. Obszar ich zastosowań jest szeroki: od wspierania logistyki dla systemów geodezyjnych do wykorzystania ich w obszarach klęski żywiołowej. Chiński producent Yuneec zaprezentował latającego robota zdolnego do wykrywania i unikania przeszkód, a Globe UAV takiego, który może kompilować zdjęcia lotnicze o promieniu 30 km, w tym także nocą. Ten segment rynku rozwija się wyjątkowo szybko: spin off z politechniki w Darmstadt zademonstrował na targach latającego robota, mogącego startować i lądować pionowo dzięki opatentowanemu mechanizmowi pochylenia wirnika.

Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość
W bezpośrednim sąsiedztwie dronów zwiedzający mogli ocenić potencjał rozwiązań z zakresu rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości (AR/VR) dla przemysłu, handlu i turystyki oraz do współpracy z dostawcami profesjonalnych rozwiązań biznesowych. Wiele dzieje się tu także w obszarze R&D. Zachodniosaksoński Uniwersytet Nauk Stosowanych w Zwickau pokazał prototyp ochronnego hełmu ze zintegrowanymi okularami wyświetlającymi ostrzeżenia w celu ochrony bezpieczeństwa pracowników stalowni. A naukowcy Instytutu Fraunhofera opracowali technologię, która wykorzystuje Internet do wzbogacania rzeczywistości wizualizacji dużych modeli CAD, czego konwencjonalne urządzenia końcowe nie są w stanie przetworzyć.

Mobilność
CeBIT 2017 mógł się pochwalić wieloma przykładami ze świata digitalizacji także w innych dziedzinach. Rewolucyjny
samochód elektryczny e.GO Life był np. wystawiony na stoisku uniwersytetu z Kopenhagi. Dzięki w pełni zdigitalizowanemu procesowi wytworzenia wkrótce ruszy jego produkcja seryjna, a cena jednostkowa ma być na poziomie 16 tys. euro. Kolejną wizją, która stała się rzeczywistością dla zwiedzających targi, była możliwość jeżdżenia autobusem bez kierowcy po części terenów targowych. „Smart Shuttle” Poczty Szwajcarskiej, który był dostępny przez pięć dni targów, dał użytkownikom próbkę tego, jak może wyglądać w pełni autonomiczny pojazd.