Były premier Jan Krzysztof Bielecki na konferencji LEADERS: Dyskusja o przyszłości Polski

Gościem specjalnym na tegorocznej konferencji LEADERS: Poland in a Global World organizowanej przez stowarzyszenie polskich studentów na University College London był były premier Jan Krzysztof Bielecki, gdzie odbyła się dyskusja na temat rozwoju innowacyjności, tożsamości narodowej i przyszłości Polski

Hasłem przewodnim konferencji było ,,Polska w Globalnym Świecie” gdzie eksperci z różnych dziedzin prowadzili dyskusje na temat przyszłości Polski w kontekście polskiej gospodarki, nauki i kultury. Uczestnicy w panelu gospodarczym – Andrzej Klesyk, były prezes PZU, Michał Kobosko, szef polskiego oddziału waszyngtońskiego think-tanku Atlantic Council, Iwona Kozera z EY, Dr. Paola Subacchi i Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, próbowali odpowiedzieć na pytanie czy ambicja Polski żeby dołączyć do grupy G20, przedstawicieli 19 najpotężniejszych gospodarek świata oraz Unii Europejskiej, jest realnym celem? Pytanie wywołało mieszane uczucia u panelistów i dyskusja opierała się na tym jak można wykorzystać gospodarczy potencjał Polski w Środkowo-Wschodniej Europie.

Były premier Jan Krzysztof Bielecki, który był głównym gościem tegorocznej konferencji, w swoim wystąpieniu razem z Wojciechem Szelągiem, szefem redakcji biznesowej Polsat News, dyskutował na temat kulturowych wyzwań stawianych przed Polską w przeszłości, postawionej wobec potęgi trzech mocarstw: Austrii, Prus i Rosji. “Niepewność, złudzenie i niepokój – to są główne problemy na Zachodzie od których szybko nie uciekniemy,” powiedział Jan Krzysztof Bielecki podczas wymowy.

,,Tworzymy technologie, które mają na celu zmienić naszą przyszłość, ale w rzeczywistości nie jesteśmy w stanie przewidzieć w jakim kierunku zmierza robotyzacja, nie wspominając o problemach etycznych, które może stwarzać sztuczna inteligencja. Mamy dobrze zdefiniowane problemy globalne, takie jak rosnące rozwarstwienie finansowe, ale nie mamy pojęcia jak je rozwiązać. Co zrobić? Jakie zasady należy przestrzegać w okresie niepewności i nieporządku? Cóż, moje doświadczenie nauczyło mnie jednej rzeczy: podstawowe wartości nie ulegają zmianie. Tak więc, moja sugestia jest następująca – należy postępować według słów Roberta Browning, absolwenta UCL: Cel, jeśli został osiągnięty, czy nie, czyni wspaniałe życie: staraj się być Szekspirem, resztę pozostawić losowi” tymi słowami były premier Jan Krzysztof Bielecki zakończył swoje przemówienie.

Ostatni panel kulturowy próbował odpowiedzieć na pytanie ,,Co to znaczy być Polakiem” w którym wzięli udział: Gosia Baczyńska, jedna z najbardziej cenionych projektantek mody, Barbara Schabowska-Maszenda, szefowa TVP kultura, Dominika Wielowieyska, dziennikarka Gazety Wyborczej, Dr. Stanley Bill z Uniwersytetu w Cambridge oraz Paweł Potoroczyn, wieloletni dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. Obserwująć setki polskich studentów za granicą, dyskusja toczyła się na temat czym jest Polska tożsamość współczesnych Polaków i czy napływ innych kultur wpływa na polskie wartości i kulturę.

Podobnie jak w zeszłorocznej edycji konferencji LEADERS, Paweł Potoroczyn zakończył panel podsumowując: “Duma bez pychy, wolność bez warcholstwa, powaga bez zadęcia, mądrość bez nieomylności i humor bez rechotu. Byłoby koszmarną stratą, gdyby zostały z tego pycha, zadęcie i rechot.” Tymi słowami Pan Potoroczyn zakończył drugą edycję konferencji LEADERS.

Ola Nowak, dyrektorka marketingu w stowarzyszeniu polskich studentów na UCL, tłumaczy że LEADERS jest konferencją, która została stworzona, aby pokazać, że Polska jest krajem, który ma wiele do zaoferowania na międzynarodowej scenie. ,,Jako polscy studenci w Wielkiej Brytanii dumnie reprezentujemy swój kraj poprzez konferencje takie jak UCL LEADERS i chcemy pokazać, że zależy nam na przyszłości Polski i liczymy na to, że nasza konferencja będzie inspiracją dla wielu studentów przy podejmowaniu przyszłych decyzji zawodowych” dodała Ola Nowak.