Park technologiczny EUROCAST wzmocniony o innowacyjną laminarkę Nova D800

EUROCAST, jedno z największych przedsiębiorstw w Polsce, zajmujące się produkcją szerokiego asortymentu mono/wielowarstwowych, nowoczesnych folii, przeznaczonych do produkcji opakowań do żywności, a także innych zastosowań w przemyśle, poszerzyło swój park technologiczny o innowacyjny laminator/coater przemysłowy. Montaż  urządzenia Nova D800 w EUROCAST to pierwsza tego typu instalacją w Europie, która znacząco zwiększy wydajność produkcyjną przedsiębiorstwa, a jednocześnie pokazuje innowacyjny charakter firmy. Co ważne, podobnie do dotychczas wytwarzanych, nowa laminarka będzie produkowała folie w pełni zdatne do recyklingu, co poświadczają przyznane międzynarodowe certyfikaty.

Wielofunkcyjna i zaawansowana technologicznie laminarka Nova D800 to wysoce wydajna maszyna w przemyśle produkcji tworzyw sztucznych, zapewniająca optymalną wydajność przy wszystkich długościach serii i typach materiałów, zarówno tych tradycyjnych, jak i przeznaczonych do recyklingu. Zmiana trybu pracy jest zautomatyzowana i znacząco przyśpiesza proces przezbrojeń. Nakładanie na folię tlenków aluminium, oprócz efektu estetycznego, w znaczący sposób poprawia parametry izolacyjne. Dotyczy to zarówno przepuszczalności pary wodnej, jak i tlenu, dzięki czemu zapakowane w nie produkty zdecydowanie dłużej zachowują świeżość. W oczywisty sposób jest to rozwiązanie dedykowane do produktów, które wymagają ochrony przez długi okres czasu. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że produkty opakowane w folie, przygotowane w stosownym reżimie sanitarnym, są również bezpieczne pod kątem zabezpieczenia przed koronawirusem, przed czym skutecznie izolują np. żywność.

 – Na naszą działalność składają się trzy główne procesy produkcyjne: ekstruzja – AlOx/metalizacja – laminacja/coating. To właśnie ten trzeci filar naszego przedsiębiorstwa został właśnie wzmocniony poprzez zakup i instalację laminarki Nova D800. Dotychczas EUROCAST posiadał możliwości produkcyjne w obszarze laminacji na poziomie 1,8 tys. ton rocznie. Natomiast nowa, już trzecia, zaawansowana technologicznie maszyna pozwala nam wywindować moce produkcyjne do poziomu 3 tys. ton rocznie. A zwiększona wydajność naszej pracy to automatycznie możliwość realizacji zamówień dla jeszcze szerszego grona odbiorców w całej Europie. Nie bez znaczenia jest tu również stabilność i najwyższa jakość produkcji, jaką zapewniamy naszym Klientom oraz fakt, że to pierwsza tego typu instalacja na rynku europejskim – podkreśla Krzysztof Wiśniewski, prezes zarządu EUROCAST.

W swojej działalności od dłuższego czasu EUROCAST zwraca uwagę na zagadnienia związane z ochroną środowiska. Dlatego folie wytwarzane za pomocą nowej maszyny będą mogły w całości być poddawane procesom recyklingu.

Spółka EUROCAST stale inwestuje w nowe, przyszłościowe technologie. Już w 2016 roku park maszynowy został wzbogacony o dwa nowe urządzenia. Pierwszy z nich to zaawansowany technologicznie metalizer BOBST K5000 dający możliwość napylania tlenków aluminium AlOx. Od tego czasu Spółka rokrocznie inwestuje w nowe rozwiązania, wzbogacając swój park maszynowy o laminarkę (2017), kolejną linię do produkcji folii APET (2018) czy system automatycznego pakowania (2020). Tegoroczna inwestycja, to kontynuacja współpracy z marką BOBST.

Ponieważ kluczowa jest dla nas wysoka jakość produkowanych wyrobów, również  przy wyborze nowej laminarki kierowaliśmy się jej unowocześnioną technologią pozwalającą na poprawę aspektów jakościowych. Jej innowacyjna konstrukcja zapewnia doskonałą jednorodność powlekanej powłoki, wysoką jakość zarówno wizualną, jak i stabilność parametrów fizykochemicznych – brak pęknięć i zadrapań – co jest niezwykle ważne, zwłaszcza w aplikacjach, gdzie kluczowa jest barierowość folii. Dodatkowo jej unowocześniona technologia umożliwia nam redukcję stosowanych materiałów – do 20% mniej kleju, do 50% mniej odpadów rozpuszczalnika – co niezwykle ważne jest pod kątem aspektów środowiskowych – podsumowuje Krzysztof Wiśniewski.

Wysoka elastyczność i wydajność, to najważniejsze elementy innowacyjnej laminarki, która została zaprojektowana w taki sposób, aby wydajnie obsługiwać różne podłoża foliowe i papierowe oraz różne rodzaje materiałów eksploatacyjnych: zarówno konwencjonalne, jak i przeznaczone do ponownej obróbki.

Konstrukcja laminarki Nova D800 jest kompatybilna z różnymi technologiami produkcyjnymi, pozwala zarówno na laminowanie bezrozpuszczalnikowe, na bazie rozpuszczalników, jak i wody. Sam proces laminowania osiąga szybkość nawet 450 metrów na minutę.