Lista zawierająca raje podatkowe została kilka dni temu zaktualizowana. Dodano do niej kolejne kraje, a kilka pozycji wykreślono.

Raje podatkowe – kto na czarnej, a kto na szarej liście?

Urzędnicy unijni wpisali na czarną listę rajów podatkowych następujące kraje: Bahamy, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Saint Kitts i Nevis.

Z listy wykreślono natomiast Bahrajn, Wyspy Marshalla i Saint Lucia. Krajów wykreślonych nie dodano bynajmniej do zestawienia państw, których poczynaniom w obszarze podatków (a ściślej polityki unikania opodatkowania) Unia nie ma nic do zarzucenia. Przeniesiono je do swoistej kwarantanny – umieszczone zostały na tzw. szarej liście. Trafiają tam kraje, w których wprawdzie na razie nie przestrzega się unijnych standardów dotyczących unikania opodatkowania, ale które zobowiązały się do wprowadzenia zmian aprobowanych przez Wspólnotę.

Warto przeczytać: Podatek od Bitcoina w Polsce?

Nowe raje podatkowe, które wpisano w marcu na czarną listę, trafiły tam wskutek przesunięcia ich z listy szarej. To konsekwencja niepotwierdzenia deklaracji o wprowadzeniu zmian do systemów podatkowych, o co Unia zawnioskowała w listach wysłanych do wspomnianej czwórki państw.