Adam Selipsky podczas AWS re:Invent 2022

Choć re:Invent AWS w Las Vegas rozpoczął 28 listopada, to jednak silnym otwarciem tego wielkiego eventu był keynote Adama Selipsky’egio CEO Amazon Web Services, otwierający sesję następnego dnia.

Wystąpienia wysłuchało około 50 tys. partnerów firmy i użytkowników końcowych zgromadzonych w Convention Center Hotelu Venetian. Adam Selipsky przypomniał, że w ciągu najbliższych pięciu lat firmy i instytucje będą produkowały więcej danych niż kiedykolwiek, w związku z czym AWS skoncentrował się ich integracji i ułatwieniu dostępu oraz analizie. Mówca podkreślił, że chmura jest coraz bardziej wydajna, a niepewność gospodarcza stanowi powód, by więcej w nią inwestować. To świetne miejsce, pozwalające wygenerować poważne oszczędności. Podzielił się też informacjami na temat nowych rozwiązań, jak np. Clean Rooms do wspólnego i bezpiecznego przetwarzania danych, Amazon Security Lake i Amazon DataZone, które upraszczają istniejące już złożone usługi oraz Cloud Supply Chain.

W drugiej części mówca poruszył temat zrównoważonego rozwoju nazywając go problemem naszego pokolenia. Dużo uwagi poświęcił wodzie, ogłaszając, że AWS do 2030 roku osiągnie pełną neutralność w tej dziedzinie. Przyznał, że sektor cloud computingu musi podjąć jeszcze wiele starań, by uniknąć nadmiernego wykorzystania zasobów naturalnych wymaganych do świadczenia swoich usług.

Na scenie pojawili się też partnerzy AWS. Przedstawicielka firmy energetycznej Engie podzieliła się tym, jak z pomocą AWS produkuje zieloną energię. Z kolei Cederic Neike CEO Smart Infrastructure Siemensa opowiedział o licznych działaniach koncernu opartych na chmurze w służbie zdrowia, produkcji i innych dużych branżach. Prezentacja firmy Lyell pokazała, w jaki sposób wykorzystuje ona usługi AWS usprawniając leczenie raka.