Zostawili korporacje, żeby pomagać młodym przedsiębiorcom

Łukasz Blichewicz, Iwo Rybacki i Paweł Kruszyński – trzej młodzi, zdolni i ambitni biznesmeni kilka lat temu zrezygnowali z pracy w korporacjach i założyli firmę doradczo-inwestycyjną specjalizującą się we wspieraniu młodych, dobrze rokujących firm. Grupa Assay, bo o niej mowa, ma już w swoim dorobku sukces kilku startupów i jest głodna kolejnych wyzwań.
Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Grupy Assay, spędził sie¬dem lat w korporacji, nabywając tam wiele przydatnych umiejętności przy dużych projektach konsultingowych. Poznał zasady i metodologię działania światowych liderów z tej branży. Zdał sobie dzięki temu sprawę z tego, że najważniejszym kapitałem są wiedza i doświadczenie, a dopiero później w grę wchodzą pieniądze. Razem z dwoma wspólnikami – Iwo Rybackim i Pawłem Kruszyńskim – zdecy¬dowali się wejść na rynek firm doradczych z przekonaniem, że dzięki umiejętnościom i zbudowanym przez lata kontaktom uda im się wygenerować kapitał niezbędny do rozpoczęcia działalności inwestycyjnej.

Zaczynali od doradzania małym i średnim przedsiębiorstwom: – Radziliśmy jak zoptymalizować koszty i procesy zarządzania zasobami ludzkimi, jak pozyskać partnerów strategicznych oraz w jaki sposób zdobyć środki na rozwój i jak je racjonalnie wykorzystać. To oczywiście tylko przykłady. Jak się szybko okazało, z naszej pomocy chętnie zaczęły korzystać nie tylko istniejące już firmy, lecz także młode zespoły, które miały fajne, nowatorskie pomysły, ale nie wiedziały, jak przełożyć je na realny biznes. I tak rozpoczęła się nasza współpraca ze startupami i inwestowanie w te, które naszym zdaniem mają największy potencjał – mówi Łukasz Blichewicz.

Każdy projekt, który trafia do Assay jest dokładnie weryfikowany. Istnieje kilka podstawowych kryteriów, które musi spełnić startup, zanim rozpocznie się etap rozmów o zainwestowaniu w jego rozwój. Jeśli więc projekt przykuje uwagę potencjalnego inwestora, przychodzi pora na rozmowy o tym, czego młody przedsiębiorca od niego oczekuje i w jaki sposób widzi współpracę. Po tym etapie prowadzone są już konkretne ustalenia finansowe. Kluczem do sukcesu jest kompleksowe działanie. Świadomy inwestor powinien żywo interesować się rozwojem projektu. Nie nachalnie, nie przesadnie, ale wspierająco. Będzie to działać na korzyść obu stron. Bieżący, proaktywny kontakt pozwala na stały przepływ informacji, oszczędza czas i pieniądze. Pozwala na dostrzeżenie potencjalnych zagrożeń na bardzo wczesnym etapie, dzięki czemu da się ich uniknąć lub wdrożyć prewencję antykryzysową z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrze, gdy inwestor wnosi ze sobą wiedzę i doświadczenie, ale także zasoby pomocne w prowadzeniu działalności. Nawet najbardziej innowacyjny pomysł wymaga bowiem codziennych, przyziemnych działań, zanim uda się na nim zbudować doskonale prosperującą firmę. – Można się śmiać, ale nie mniej istotne jest też wsparcie emocjonalne. Prowadzenie własnej firmy od zera, kiedy jest ona jedynym źródłem dochodu, a na początku nawet – perspektywy dochodu, jest bardzo stresujące, zwłaszcza dla osób, które do tej pory nie miały styczności ze światem biznesu. A na drodze do przysłowiowego pierwszego miliona nie raz pojawiają się przeszkody – mówi Paweł Kruszyński.

Grupa Assay to tzw. Aniołowie Biznesu. Pojęcie to kojarzy się z ludźmi bardzo doświadczonymi, którzy przez lata prowadzili firmy i teraz na bazie swoich osiągnięć doradzają innym. Łukasz, Paweł i Iwo to trzydziestolatkowie. Wydawać by się mogło, że wiek i brak karier trwających kilkadziesiąt lat może być w tym przypadku przeszkodą. Iwo Rybacki tłumaczy jednak, że trzeba rozpatrywać tę kwestię inaczej: – To nie kwestia wieku, a podejścia i rodzaju oraz formy wsparcia. Założyciele startupu mogą zawsze na nas liczyć, nie tylko w kwestii finansów. Mają dostęp do naszych zasobów, wiedzy, doświadczenia i kontaktów. Jako firmie już funkcjonującej na rynku, mającej pewną pozycję i będącej członkiem klastrów biznesowych, łatwiej nam dotrzeć do faktycznych decydentów i pomóc młodej spółce w nawiązaniu korzystnej współpracy. Nie narzucamy przy tym swoich rozwiązań i nie straszymy przysłowiowym kijem. Owszem, nadzorujemy kluczowe kwestie, pozwalamy jednak twórcom swobodnie pracować nad projektem, z którym do nas przyszli. W ten sposób jeszcze bardziej utożsamiają się oni z własną firmą, chętniej angażują się w rozwój i zabiegają o jej sukces.

Bardzo ważną kwestią dla młodych przedsiębiorców jest na pewno fakt, że przy podjęciu współpracy z inwestorem nie jest koniecz¬ny żaden wkład własny. Często się zdarza, że ludzi, którzy mają doskonały pomysł na biznes, po prostu nie stać na jego rozpoczęcie. Assay wychodzi z założenia, że jeżeli pomysł jest dobry i ma potencjał rozwoju, to pieniądze są kwestią drugorzędną.

Skupiamy się przede wszystkim na tym, czy pomysł jest perspektywiczny, a zespół założycielski ma kompetencje, aby go odpowiednio prowadzić, rozwinąć i, co najważniejsze, komercjalizować. Jeśli baza projektu jest przez pomysłodawców odpowiednio przygotowana i spełnia nasze kryteria, to jeszcze przed rozpoczęciem siadamy wspólnie i staramy się poprawiać ewentualne niedociągnięcia. Dzięki temu, że bardzo się angażujemy, żaden z naszych startupów nie upadł, a wręcz przeciwnie – wszystkie dynamicznie się rozwijają – dodaje Łukasz Blichewicz.

W portfelu inwestycyjnym Assay Investment znajdują się obecnie m.in. spółki: JedenŚlad – miejska sieć skuterów elektrycznych, Elimen Logistic – elektryczny pojazd kompozytowy dla logistyki, Elimen Racing – elektryczny samochód dla rallycrossu, TrybECO – skutery i rowery elektryczne, a także Centrum Okulistyczne Świat Oka, aplikacja społecznościowa seep. oraz Hyperstrange – nowy polski producent gier wideo.