Zawód OZE z Columbus Elite: skuteczni managerowie w czasach zmian

  Trzy lata działalności Spółki dystrybucyjnej Columbus Elite przypadły na czas znaczących zmian rynkowych. Pandemia, rosnąca inflacja, zmiany legislacyjne i sytuacja geopolityczna są wyzwaniem dla całej branży odnawialnych źródeł energii. Spółka Columbus Elite utrzymuje trend wznoszący i stale się rozwija. Co wpłynęło na sukces  tej organizacji? Kim są doświadczeni managerowie Columbus Elite? 

  Grupa Kapitałowa Columbus to najszybciej rozwijająca się organizacja sektora energetycznego w Polsce. Od ponad siedmiu lat rewolucjonizuje polski rynek OZE. Należąca do Grupy Kapitałowej i działająca prężnie od trzech lat Spółka dystrybucyjna Columbus Elite powstała w 2019 roku z połączenia doświadczenia, wiedzy i troski o najwyższą jakość oferowanych usług. Firma działa w obszarze sprzedaży B2C, dostarczając innowacyjne rozwiązania ekoenergetyczne między innymi fotowoltaikę, pompy ciepła i magazyny energii do klientów na terenie całej Polski. Jej założycielami są Paweł Bednarek i Rafał Kołłątaj oraz Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy. Jak pokazują wyniki skonsolidowanego raportu Grupy Columbus, trzyletnia Spółka ma na swoim koncie ponad 25 000 Klientów, a całkowita moc zainstalowana ze sprzedaży wygenerowanych przez Spółkę w OZE wynosi narastająco 117 MW [zgodnie z raportem Grupy Kapitałowej Columbus opublikowanym 16.05.2022].

  U podstaw sukcesu Columbus Elite leżą wysoka jakość oferowanych usług ale przede wszystkim ludzie. Naszym kapitałem jest wiedza zgromadzona w setkach współpracowników i partnerów biznesowych. Działamy na terenie całej Polski, dlatego nasi Doradcy mogą lokalnie świadczyć najwyższej jakości usługi. Sprzedajemy produkty użyteczne społecznie. Na każdym etapie rozwoju wspieramy naszych handlowców, gwarantując im najlepsze z możliwych warunki współpracy. Cieszy nas, że wysokie standardy jakości szkoleń oraz wprowadzane przez Columbus Elite innowacje przynoszą spodziewane, długofalowe efekty. Zespoły sprzedażowe osiągają wyniki świadczące o ogromnym zaangażowaniu i doświadczeniu. System pracy zbudowany na cyklicznej edukacji i podwyższaniu kompetencji okazał się dla naszej Spółki kluczem do sukcesu. Tempo rozwoju Columbus Elite jest szybkie, o czym świadczy stale powiększający się zespół oraz prowadzone rekrutacje – mówi Prezes Spółki Paweł Bednarek.

  Sektor odnawialnych źródeł energii wywiera znaczący wpływ na gospodarkę kraju. Energia z odnawialnych źródeł jest bezpieczna i występuje lokalnie w niewyczerpanych pokładach. Dlatego to właśnie ona będzie decydowała o niezależności i suwerenności energetycznej naszego państwa. Przemysł energetyczny dostosowuje się do zmian na świecie, oferując nie tylko oszczędności i bezpieczeństwo ale także szansę na rozwój zawodowy i budowanie stabilnego biznesu. Odnawialne źródła energii pozostają ważną, stale rozwijającą się branżą XXI wieku. Rozwój popytu i podaży pokazuje, że będzie to dobry wybór kariery jeszcze przez wiele lat. Rozwój OZE czyli rozwiązań takich jak fotowoltaika, magazyny energii i pompy ciepła to z pewnością metoda na uniezależnienie Europy od surowców ze wschodu. Dlatego wzorem Niemiec, które są liderami na europejskim rynku pomp ciepła, musimy dążyć do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych dla potrzeb grzewczych. Niemiecki rząd zapowiedział montaż 6 mln pomp ciepła do 2030 roku, realizacja tego planu jest realna i konieczna. Polska również powinna wykonać krok w celu upowszechnienia tych urządzeń oraz zwiększenia poziomu elektryfikacji ogrzewania.

  Jako lider branży mamy bezpośredni wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy oraz umożliwiamy rozwój organizacjom, które chcą z nami współpracować. W dzisiejszym świecie ważne jest nie tylko odpowiednie zarządzanie kapitałem firmy, ale również jej rola we wspieraniu przedsiębiorczości i promowaniu rozwiązań służących całemu społeczeństwu. Potrzeba mocniejszej dywersyfikacji europejskiego i polskiego miksu energetycznego nie ulega dyskusji. Udział energii odnawialnej wzrasta z każdym kwartałem i będzie postępować w najbliższych latach. Powodem tym zmian nie jest już tylko europejska polityka klimatyczna i wynikające z niej zobowiązania ale przede wszystkim uniezależnienie się od importowanych surowców – dodaje Rafał Kołłątaj, wiceprezes Columbus Elite.

  Rozmawiając z zarządem Columbus Elite i patrząc na rozwój firmy przez te trzy lata, na pierwszym planie widać, że nie byłoby to możliwe gdyby nie grupa zdeterminowanych i zorientowanych na sukces managerów, którzy skupiając się na budowaniu zespołów w branży OZE osiągnęli znaczące wyniki, którymi można się pochwalić niezależnie od branży. Jednym z nich jest Wojciech Tokarz, którego zespół niezmiennie osiąga wysokie wyniki sprzedażowe.

  Dobre przywództwo i podejmowanie trafnych decyzji jest kluczowe w każdej branży. Rozwój i innowacyjność jest stałą częścią naszej pracy. Nie chodzi o jednorazowe zapewnienie kwalifikacji, a stały proces szkoleniowy. Branża OZE jak i cały biznesowy rynek zmienia się w błyskawicznym tempie. Aby utrzymać się na szycie trzeba wciąż wprowadzać ulepszenia. Należąc do Grupy Kapitałowej Columbus wiem, że oferta jaką kierujemy do klientów, jest najlepsza na rynku. Już od 3 lat tworzę swój ponad 80-cio osobowy zespół i rozwijam kompetencje swoich handlowców w oparciu o programy i sprawdzone metody szkoleniowe Columbus Elite. Dzięki doświadczeniu i wiedzy osób, które współtworzą naszą organizację wiem, że branża OZE dała mi szansę na zbudowanie stabilnej kariery. Dziś sam pokazuję młodym przedsiębiorczym ludziom, że zawód OZE to właściwy kierunek rozwoju – twierdzi Wojciech Tokarz, Dyrektor Generalny.

  Columbus Elite jest także pierwszą w Polsce firmą, która tworzy sieć partnerską – Zieloną Franczyzę, konsolidując tym samym rynek OZE. Autorski model efektywnej współpracy partnerskiej pozwala mniejszym i średnim przedsiębiorcom na rozwój w branży odnawialnych źródeł energii. Jednymi z nich są Aleksandra i Kamil, którzy od dwóch i pół roku prowadzą własne biuro w Łodzi:

  Wysokie zapotrzebowanie na profesjonalne doradztwo ekoenergetyczne sprawiło, że otworzyliśmy biuro franczyzowe. Wierzymy, że rozwój jest możliwy dzięki współpracy i dzieleniu się wartościami oraz zdobytymi doświadczeniami. Dlatego wzajemnie się wspieramy na każdym etapie działalności biznesowej. Zapraszamy do naszego zespołu przedsiębiorczych i ambitnych ludzi, którzy chcą sprawdzić jak wygląda praca w branży przyszłości. Nasz sukces jako managerów Columbus Elite jest oparty na docieraniu do każdego człowieka i wzmacnianiu jego kompetencji. Jedną z kluczowych przewag konkurencyjnych Columbus Elite jest właśnie nasza kultura organizacyjna. W dzisiejszych czasach obok wiedzy teoretycznej potrzebne są umiejętności komunikacyjne. W codziennej pracy w ramach Columbus Elite dajemy możliwość rozwinięcia kompetencji wysoko cenionych na rynku pracy – dodają Aleksandra i Kamil Krawczyk, Dyrektorzy Generalni.

  Columbus Elite działa od początku istnienia w całej Polsce, każdy współpracujący manager ma możliwość by rozwijać się lokalnie. Tak działa Mateusz Janiszewski, który od ponad 2 lat prowadzi biuro terenowe w Gdańsku:

  Dzięki Columbus Elite zrozumiałem, jak ważne jest patrzenie na rozwój nie tylko z punktu widzenia jednej osoby ale całego zespołu. To dzięki ludziom z którymi na co dzień pracuję mogłem osiągnąć to, co tej pory wydawało mi się nieosiągalne. Wzajemna motywacja, szkolenia i dobry duch zespołu to motory naszego sukcesu. Dzisiaj nadal rekrutuję i zapraszam do zespołu kolejne osoby, którym mogę przekazać solidne podstawy, aby ich start w branży OZE był skuteczny – Mateusz Janiszewski, Dyrektor Generalny.

  Columbus Elite jest otwarte również na szkolenia podnoszące kwalifikacje liderów i ich przebranżowienie gdy przychodzą z własnymi zespołami sprzedażowymi, które nie mają doświadczenia w branży OZE. Takim przykładem na skuteczną, blisko 3 letnią współpracę jest Grzegorz Poprawski:

  Z zarządem Columbus Elite mamy wspólne doświadczenia w innych sektorach na rynku, jednak to branża OZE okazała się dla nas przełomowym momentem rozwoju. Zmieniamy się wraz z potrzebami klientów i rynku. Największą radość daje mi feedback, że spełniamy oczekiwania. Byłem sceptyczny na początku swojej drogi w budowaniu zespołu. Nie wierzyłem, że można osiągnąć takie wyniki w krótkim czasie – i to w zupełnie nowej branży. Dziś niejedna osoba w moim zespole ma na swoim koncie ponad 1 MW sprzedaży własnej, spełnia swoje marzenia osobiste i zawodowe – Grzegorz Poprawski, Dyrektor Generalny.

  Cieszę się, że wraz z rozwojem naszej organizacji, nasi managerowie nie poprzestają tylko na pierwszym etapie wzrostu. Potrafią powielać sukcesy, utrzymywać wyniki, motywować swoje zespoły i skutecznie rekrutować – dodaje Paweł Bednarek.

  Jesteśmy profesjonalistami. Oferujemy innowacyjne usługi w zakresie odnawialnych źródeł energii aby każdy mógł cieszyć się bezpieczeństwem i niezależnością energetyczną. Największą wartością Columbus Elite są ludzie, którzy pracują z pasją i zaangażowaniem. Dlatego inwestujemy w ich rozwój – dodaje Rafał Kołłątaj.

  Skutecznym managerem który poznawał branżę odnawialnych źródeł energii wraz z rozwojem Columbus Elite jest też Szymon Gruszka, dyrektor zarządzający Spółki:

  Kluczową rolę w rozwoju współpracowników Columbus Elite odgrywają szkolenia. Obserwujemy naszych managerów średniego i wyższego szczebla i pomagamy im w zdobywaniu kompetencji potrzebnych do zarządzania swoimi zespołami sprzedażowymi. Każdy w pewnym momencie zastanawia się, czy właściwie kieruje z swoim życiem i karierą. Praca w branży OZE jest niewątpliwie ekscytującą formą zatrudnienia, ponieważ energia odnawialna jest nie tylko przyszłością ale także przyczynia się tego, aby ta przyszłość była lepsza. Będąc częścią grupy kapitałowej Columbus, lidera branży OZE, odgrywamy kluczową rolę w zapewnieniu społeczeństwu bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, stale udoskonalamy naszą organizację i odpowiadamy na wyzwania rynku. Dzięki usłudze Prąd jak Powietrze 2.0 czujemy się bezpieczni i wiemy, że nasi klienci otrzymują kompleksową i najlepszą na rynku ofertę bilansowania 1:1 – uważa Szymon Gruszka. 

  Zarobki to tylko jeden z wielu różnych aspektów, które handlowcy cenią w branży OZE. Możliwości rozwoju, elastyczność swoboda oraz praca w określonym, wartościowym celu – również to wszystko oferuje współpraca z Columbus Elite.

  Wraz z Rafałem Kołłątajem opracowaliśmy różnorodne programy podnoszenia kwalifikacji naszych współpracowników. Czas ostatnich zmian legislacyjnych oraz systemu rozliczeń dla prosumentów to dla naszej Spółki kolejny etap rozwoju – Grupa Kapitałowa Columbus, a my wraz z nią rozpoczęła oferowanie bilansowania 1:1 dla naszych Klientów. W tym samym czasie wdrożyliśmy nowy, najlepszy na rynku system motywacyjny dla sprzedawców i doradców energetycznych – ColumBOOST. W Columbus Elite każdy może liczyć na dostęp do szkoleń dopasowanych do aktualnych potrzeb biznesowych i czerpania z nich wymiernych, policzalnych korzyści. Wierzymy w potencjał każdego ambitnego członka naszej organizacji – Paweł Bednarek

  Stale się zmieniamy i podejmujemy starania aby być dla młodych, ambitnych ludzi najlepszym miejscem do budowania kariery zawodowej. Chcemy aby nasi współpracownicy rozwijali w pełni swój potencjał. Staramy się ich w tym motywować. Z nowym programem ColumBOOST wspieramy nielimitowany rozwój handlowców, oferując najlepszy program rozwojowy i finansowy w branży OZE – Rafał Kołłątaj.

  O zmianach wraz z branżą w 2022 roku mówi również jeden z managerów sprzedaży z własnym zespołem pracujący na zachodzie kraju, który pod ponad 2 lat buduje swój sukces w branży OZE:

  Wraz z Columbus Elite przechodzę kolejne etapy rozwoju jako samodzielny przedsiębiorca. Jako dyrektor zdaję sobie sprawę jak ważne są szkolenia, dlatego dobrym krokiem było otworzenie własnego biura partnerskiego. Dzięki temu możemy się spotykać i organizować swoje wewnętrzne szkolenia. Swój sukces zawdzięczamy trzem wartościom #thinkpower, #thinkpeople a teraz również #thinkfuture. To one były drogowskazem mojej kariery. Zgodnie z nimi chcę realizować kolejne ambitne cele i wspierać członków mojego zespołu – komentuje Jakub Fijewski, Dyrektor Generalny.

  Budowanie swojej kariery zawodowej z Columbus Elite to też rozwój osobisty, szkolenia i awanse:

  Kultura organizacyjna Columbus Elite jest wyjątkowa. Jej podstawą od zawsze są ludzie i jakość. Postrzegamy problemy jako szanse, lubimy je rozwiązywać i pomagać innym w odnoszeniu jeszcze większych sukcesów. Moja współpraca z Columbus Elite – na początku jako handlowca a później managera – daje mi poczucie pewności siebie w roli lidera, wzbogaciła mnie dzięki współpracy z kolegami i doświadczonymi managerami. Oprócz tego, że osiągam dobre wyniki sprzedażowe, zdobyłem doświadczenie i prowadzę również rekrutacje do zespołów sprzedażowych w Columbus Elite – Kornel Szczepanowski, Dyrektor Regionalny. 

  Do Columbus Elite dołączyłem ponad rok temu gdy straciłem pracę z powodu pandemii. Dzięki szkoleniom szybko odnalazłem się w branży z którą wcześniej nie miałem nic wspólnego. W pracy handlowca podoba mi się pełna autonomia jaką mam kontaktach z klientami, praca w terenie i zarządzanie własnym harmonogramem. Dzisiaj po ponad roku mogę pochwalić się bardzo dobrymi wynikami i wiem, że nie ma lepszego miejsca dla młodych, zaangażowanych ludzi takich jak ja, którzy pragną osiągnąć sukces. Myślę, że doskonałe przywództwo to najcenniejszy zasób budujący naszą organizację – cieszę się, że mogę być jej częścią – Patryk Hajduk, Kierownik Zespołu. 

  Rynek jest niestabilny, a odnawialne źródła energii i ekoenergetyczne rozwiązania od lat biją rekordy popularności. Presja związana z budowaniem niezależności energetycznej wzrosła w ostatnich miesiącach. Zmieniliśmy sposób myślenia i patrzymy całościowo na międzynarodową energetykę bez weglowodorów –  transformacja staje się coraz bardziej uzasadniona z punktu widzenia interesu gospodarczego. Krajobraz energetyczny się zmienia tak samo jak rynek pracy. Mimo wszechobecnego strachu spowodowanego zmianami legislacyjnymi, długoterminowa przyszłość branży OZE jest bezpieczna. Wszyscy widzimy potrzebę skupienia się na zielonych inicjatywach. Firmy takie jak Columbus Elite przeznaczyły duże zasoby na rozwój ekologicznych inicjatyw ale również na rozwój młodych, przedsiębiorczych ludzi chcących rozwijać swój biznes w tym przyszłościowym sektorze. Wysiłki zarządu Spółki, są wspierane i doceniane przez wiele organizacji oraz media. Sektor czystej energii rozwija się i nadal będzie się rozwijać, gwarantując stabilne miejsce zatrudnienia dla młodego pokolenia.