Zapotrzebowanie na usługi bezpieczeństwa

Mariusz Rzepka2

Mariusz Rzepka
dyrektor Fortinet na Polskę,Ukrainę i Białoruś

Dynamiczny rozwój sektora telekomunikacyjnego oraz panująca w nim duża konkurencja wymuszają konieczność stałego inwestowania w infrastrukturę informatyczną, w tym budowę zaawansowanych centrów danych. W parze ze wzbogacaniem jej o rozwiązania umożliwiające szybszy dostęp i nowe rodzaje usług musi iść zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń. Wykładniczo rosnąca przepustowość oraz ilość przetwarzanych danych wymagają stosowania wydajnych i elastycznych systemów.

Możemy być pewni, że cyberprzestępcy nie przepuszczą okazji, by wykorzystać lukę w każdej nowej usłudze i technologii. Dlatego niezmiernie ważna jest możliwość szybkiego odpowiadania i reagowania na pojawiające się nowe formy ataków. Znajdujemy się obecnie u progu ery Internetu Rzeczy, która będzie miała duży wpływ na branżę telekomunikacyjną. Według Gartnera do 2020 r. na świecie będzie ponad 25 mld urządzeń podłączonych do Internetu. Konsekwencją tego trendu będzie jeszcze większe rozproszenie sieci już dziś pozbawionych granic oraz powstanie nowych wektorów ataku. Odpowiedzią na te wyzwania jest stosowanie uniwersalnej i jednolitej platformy zabezpieczeń. Wizję takiej platformy Fortinet realizuje pod nazwą Security Fabric.

Na firmach z branży telekomunikacyjnej ciąży wyjątkowa odpowiedzialność za bezpieczeństwo ich użytkowników. Ponieważ świadomość cyberzagrożeń rośnie, należy się spodziewać, że aspekt bezpieczeństwa będzie coraz częściej brany pod uwagę przez klientów – zarówno prywatnych, jak i biznesowych. Operatorzy muszą zatem dysponować dobrą ofertą, którą można utworzyć z dostawcami rozwiązań ochronnych w formie m.in. zarządzanych usług bezpieczeństwa (MSSP).