Yaris Cross – Nowy SUV B Toyoty

Nowy Yaris Cross to drugi model Toyoty oparty na platformie GA-B z serii TNGA. Większy prześwit, inteligentny napęd na cztery koła AWD-i i napęd hybrydowy czwartej generacji Toyoty zaprojektowane zostały według preferencji europejskiego klienta. Auto produkowane będzie we Francji w liczbie ponad 150 000 egzemplarzy rocznie. Toyota Yaris Cross pojawi się na rynku na początku 2021 roku.

Rasowa hybryda, rasowy SUV

Koncepcja nowego Yarisa Cross została oparta na bogatym doświadczeniu Toyoty w dziedzinie napędów hybrydowych i w projektowaniu nowoczesnych samochodów miejskich oraz SUV-ów. Toyota jako pierwsza wprowadziła technologię hybrydową do segmentu B, kiedy to w 2012 roku zadebiutował Yaris Hybrid. To doświadczenie sprawia, że Yaris Cross z napędem hybrydowym 4. generacji jest autem o świetnych osiągach i wyjątkowo niskim zużyciu paliwa. Nowy SUV został oparty na platformie GA-B z serii TNGA (Toyota New Global Architecture). Dzięki nowej płycie podłogowej oraz innowacyjnym rozwiązaniom samochód ma zwartą konstrukcję oraz przestronne wnętrze.

Yaris Cross to klasyczny SUV, którego twórcy korzystali z 25-letniego doświadczenia Toyoty w produkcji tego rodzaju samochodów. Toyota RAV4 – pierwszy w historii SUV z nadwoziem samonośnym – jest dziś najpopularniejszym przedstawicielem tego segmentu na świecie i należy do ścisłej czołówki najczęściej kupowanych samochodów. Kilka lat temu dołączyła do niego Toyota C-HR, wyróżniająca się odważną stylistyką i wydajnym napędem. Za sprawą nowego Yarisa Cross w ofercie Toyoty znajdzie się kompletna linia SUV-ów z segmentów B, C i D.

Nowy napęd hybrydowy

Yaris Cross w pełni wykorzystuje atuty napędu hybrydowego 4. generacji. Produkowany od 2012 roku Yaris Hybrid odniósł spektakularny rynkowy sukces, stając się jedną z najpopularniejszych hybryd w Europie. Od momentu wejścia na rynek sprzedaż hybrydowego Yarisa w regionie przekroczyła pół miliona egzemplarzy. Oszczędny miejski hatchback Toyoty odegrał ważną rolę w zwiększaniu świadomości atutów technologii hybrydowej oraz jej popularyzacji wśród szerokich grup kierowców.

Nowy Yaris i Yaris Cross korzystają z najnowszej technologii hybrydowej Toyoty. Ich napęd hybrydowy z silnikiem 1.5 to mniejsza wersja układów opartych na silnikach 2.0 i 2.5, które znalazły zastosowanie w nowych modelach Corolli, RAV4, Camry i Toyoty C-HR. Jest oparty na 1.5-litrowym, 3-cylindrowym silniku benzynowym, pracującym w cyklu Atkinsona, którego precyzyjnie opracowana konstrukcja pozwoliła ograniczyć tarcie i mechaniczne straty energii oraz zoptymalizować szybkość spalania mieszanki. Silnik uzyskuje wysoki moment obrotowy już przy niewielkich prędkościach obrotowych oraz bardzo niskie zużycie paliwa. Wydajność cieplna jednostki wynosi 40% – więcej niż porównywalnych silników wysokoprężnych. To przekłada się wysoką wydajność napędu oraz niewielką emisję CO2.

Nowy Yaris Cross rozwija moc 116 KM. W wersji na przednią oś emituje poniżej 90 g/km CO2*, zaś model wyposażony w inteligentny system napędu 4×4 (AWD-i) generuje poniżej 100 g/km CO2*. Inżynierowie poświęcili szczególną uwagę dystrybucji mocy, sprawiając, że napęd jest bardzo elastyczny.

* Dane według Correlated NEDC. Wyniki uzyskane w cyklu WLTP wynoszą nawet poniżej 120 g/km dla wersji FWD i poniżej 135g/km dla wersji AWD-i. Samochód jest w trakcie homologacji, więc ostateczne wyniki emisji CO2 mogą się nieco różnić.

Platforma GA-B

Yaris Cross został oparty na nowej platformie GA-B, podobnie jak spokrewniony z nim miejski hatchback Toyota Yaris. Architektura TNGA zapewnia wysoki poziom sztywności nadwozia i dobrze wyważoną konstrukcję, co przekłada się na bardzo dobre właściwości jezdne.

Pomimo niewielkich rozmiarów, Yaris Cross jest rasowym SUV-em charakteryzującym się wysoką pozycją za kierownicą i przestronnym, praktycznym wnętrzem. Jego kompaktowa sylwetka ułatwia poruszanie się po ciasnych ulicach miasta. Samochód na podwyższone zawieszenie, większe koła i opony oraz masywną, charakterystyczną dla SUV-ów stylistykę. Rozstaw osi jest taki sam jak w nowym Yarisie (2 560 mm), lecz nadwozie zostało poszerzone o 20 mm i wydłużone o 240 mm. Przedni zwis jest dłuższy o 60 mm, zaś tylny o 180 mm w porównaniu z hatchbackiem. Prześwit zwiększono o 30 mm, a wysokość auta wzrosła o 90 mm.

Wymiary zewnętrzne (mm) Yaris Cross
Długość 4 180
Szerokość 1 765
Wysokość 1 560
Rozstaw osi 2 560

 

Jak przystało na SUV-a, Yaris Cross jest przestronnym i praktycznym samochodem. Elektrycznie otwierana tylna klapa ułatwia włożenie bagaży z tyłu auta, kiedy ręce są zajęte. Ruchoma podwójna podłoga w bagażniku albo tworzy bezpieczny schowek na dnie, albo pozwala zapakować do auta spore przedmioty. Co więcej, pokrywa podłogi bagażnika składa się z dwóch części, co pozwala sprytnie podzielić przestrzeń. Do wyposażenia bagażnika należą także elastyczne linki do mocowania przedmiotów. Oparcia kanapy składają się w proporcjach 40:20:40, dając duże możliwości konfiguracji bagażnika w zależności od liczby pasażerów.

Inteligentny napęd AWD-i

Jedną z cech, które definiują Yarisa Cross jako klasycznego SUV-a jest dostępność napędu na cztery koła, realizowanego przez inteligentny układ AWD-i. Jest to pierwsze takie rozwiązanie w tym segmencie. AWD-i rozbudowuje napęd hybrydowy o dodatkowy silnik elektryczny przy tylnej osi. Ich współpraca zapewnia wyjątkową przyczepność i stabilność w trudnych warunkach, na śliskiej nawierzchni bądź na luźnym podłożu. Elektryczny system AWD-i jest mniejszy i lżejszy niż mechaniczny napęd 4×4, dzięki czemu Yaris Cross Hybrid AWD-i zużywać ma mniej paliwa i emitować mniej CO2.

Układ AWD-i napędza tylną oś podczas ruszania i przyspieszania. Standardowo podczas jazdy napędzana jest przednia oś, jednak na śliskiej lub miękkiej nawierzchni automatycznie włącza się dodatkowy silnik z tyłu. Dzieje się tak na przykład podczas deszczu, na śniegu i lodzie czy też na drogach nieutwardzonych.

 

Zaawansowane systemy wsparcia kierowcy

Fundamentem wysokiego poziomu bezpieczeństwa Yarisa Cross jest platforma GA-B, która zapewnia wyjątkową sztywność nadwozia. Konstrukcja auta oraz zaawansowane systemy bezpieczeństwa sprawiają, że nowy model spełnia najwyższe standardy niezależnych organizacji sprawdzających samochody w testach zderzeniowych.

Auto jest wyposażone w systemy bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense oraz zaawansowane funkcje wspierania kierowcy, które pomagają zapobiegać kolizjom w wielu różnych sytuacjach na drodze poprzez wczesne ostrzeganie kierowcy oraz automatyczne ingerencje układu hamulcowego i kierowniczego w razie ryzyka wypadku.

Stylistyka nadwozia

Projekt nadwozia Yarisa Cross został opracowany przez spory zespół specjalistów z Europy i Japonii. Lance Scott, Design General Manager w Studio ED2 Toyoty, mieszczącym się w Nicei we Francji, tak relacjonuje proces projektowania nowego SUV-a:

„Kiedy rozpoczynaliśmy tworzenie projektu auta, było dla nas jasne, że choć wygląd to najważniejszy czynnik mający wpływ na decyzje zakupowe klientów segmentu B-SUV, ogromne znaczenie ma również praktyczność pojazdu. Nie są to rzeczy łatwe do pogodzenia, szczególnie w przypadku samochodu o tak kompaktowych wymiarach.

Od samego początku pracowaliśmy z myślą o europejskich kierowcach, dlatego musieliśmy lepiej ich zrozumieć. Zaczęliśmy powadzić rozmowy z klientami, by lepiej poznać ich styl życia, upodobania, codzienne zajęcia i sposoby spędzania wolnego czasu. Po wykonaniu tego bardzo przyjemnego zadania, które pozwoliło nam wiele się nauczyć, pełni entuzjazmu powróciliśmy do studia projektowego, by stworzyć samochód, który odzwierciedli osobowości naszych rozmówców. Chcieliśmy dostarczyć im ekscytującą kombinację wyrafinowania i żywiołowości.

Skupiliśmy się na dwóch słowach kluczowych: energiczny i minimalistyczny. W naszym pojęciu najlepiej odzwierciedlały połączenie zwinności kompaktowego auta oraz siłę i odporność SUV-a. Podczas rysowania pierwszych szkiców nadwozia, szybko przyszedł nam do głowy kształt diamentu. Potem pojawił się pomysł na hasło „zwinny diament”, który przywołuje skojarzenia mocnego, twardego i luksusowego kamienia szlachetnego w kombinacji ze zwinnym, dającym radość z jazdy samochodem, który mieliśmy zaprojektować.

Patrząc z góry, nadaliśmy bryle Yarisa Cross formę diamentu, która pozwoliła nam mocno zaznaczyć błotniki. W ten sposób uzyskaliśmy pełen energii kształt, który jest jednocześnie mocny i wyrafinowany.

Aby samochód miał charakterystyczną sylwetkę SUV-a, zwiększyliśmy prześwit i tak zaprojektowaliśmy auto, by wyglądało na stabilne i mocno osadzone na drodze, w czym pomogły duże kanciaste błotniki i oczywiście duże koła – nawet 18-calowe. Design przodu miał dla nas pierwszorzędne znaczenie. Chcieliśmy, by nawiązywał do DNA SUV-ów Toyoty, ale jednocześnie by miał swój indywidualny charakter.

Z tyłu również zadbaliśmy o to, by samochód wyglądał stabilnie, w czym pomogły szerokie nadkola. Umiejscowione pionowo tylne reflektory i tylna szyba bardzo przypominają Yarisa, ale szersza, bardziej kwadratowa klapa bagażnika podpowiada, że w bagażniku znajdziemy więcej miejsca niż w miejskim hatchbacku.

Wybierając gamę kolorów nadwozia, szukaliśmy lakieru, który wyrazi aktywny charakter auta oraz jego wysoką jakość. Wśród najnowszych trendów możemy zauważyć rosnące zainteresowanie złotem i innymi cennymi metalami, ale zależało nam na odcieniach nieco bardziej naturalnych i pasujących do miejskiego stylu. Dodanie do koloru złota subtelnego odcienia zieleni oraz zmniejszenie jego nasycenia, aby lakier nie przypominał metalu, uzyskaliśmy świeży, żywy kolor w miejskim stylu, który podkreśla linie nadwozia. Efekt tych zabiegów nazwaliśmy Brass Gold”.

Toyota planuje produkcję Yarisa Cross na poziomie ponad 150 000 egzemplarzy rocznie i spodziewa się, że nowy model zajmie przynajmniej 8% rynku subkompaktowych SUV-ów. Samochód będzie powstawał w fabryce TMMF w Valenciennes we Francji.