Wyzwania dla Ambasadorów Gospodarki

Instytut Biznesu przyznał w tym roku tytuły Ambasadora Gospodarki wyróżniającym się i zaangażowanym menedżerom.  Teraz ich firmy stanęły przed najtrudniejszym kryzysem. Jak radzą sobie nagrodzeni: Bartosz Tomczyk, przewodniczący Rady Nadzorczej w firmie Provema, Leszek Zołotarski, właściciel firmy El-Expert i Robert Samczyk, prezes spółki Protech Motors

Pandemia stałą się realnym zagrożeniem nie tylko dla rynków lokalnych , ale światowej gospodarki. Leszek Zołotarski, właściciel firmy El-Expert z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim, która ma swoje oddziały w Danii i Norwegii, a zlecenia wykonuje na całym świecie podkreśla, że „To duża próba dla wszystkich. Wiele firm przejdzie przez różne formy kłopotów, od zakłóceń płynności po chroniczną niewypłacalność. Stworzą się zatory płatnicze, które niestety mogą mieć trwały charakter.”

Robert Samczyk z Protech Motors, firmy zajmującej się relokacją parków maszynowych, zakładów, fabryk, mówi „Część firm, niezależnie od ich wielkości może nie przetrwać tego kryzysu. Łatwiej będą mieli przedsiębiorcy finansujący swój rozwój ze środków własnych. My na szczęście należymy do tej grupy. Z kolei ci, którzy korzystają w szerokim zakresie z finansowania zewnętrznego i dźwigni operacyjnej będą mieć problem z obsługą swoich zobowiązań. Z całą pewnością przedsiębiorcy muszą liczyć na siebie.”

Optymizm wyczuwa się w wypowiedzi Bartosza Tomczyka z firmy Provema, polskiego fintechu z siedzibą w Katowicach „Przyznam, że jest to dla nas czas bardzo wytężonej pracy. Dzięki doświadczaniu, wykorzystaniu technologii i algorytmów sztucznej inteligencji szybko dostosowujemy nasz biznes do sytuacji rynkowej. Efekty naszych działań już obserwujemy i jestem przekonany, że podejmowane przez nas decyzje pozwolą nam realizować przyjęte strategie. Obecnie podjęliśmy zdecydowane działania, aby jak najszybciej dostosować się i wyeliminować potencjalne problemy, które stanęły nie tylko przed naszą branżą, ale całą gospodarką.  Jako fintech działający głównie on-line, komunikacja zdalna to nasze naturalne środowisko pracy.”

Firmy na szczęście nie poddają się i starają się jak najlepiej dostosować się do trudnej sytuacji. Robert Samczyk  z Protech Motors uspokaja: „Radzimy sobie całkiem nieźle, choć wielu naszych klientów ograniczyło produkcję lub tymczasowo zamknęło swoje zakłady. Niektóre firmy wprowadzają tymczasowe zakazy wstępu dla zewnętrznych firm podwykonawczych. Protech Motors pracuje, choć oczywiście zachowujemy wszelkie niezbędne środki ochrony naszych pracowników.”

Leszek Zołotarski z  firmy El-Expert opowiada: „Staramy się, aby przestój był okresem produktywnym. Wykorzystujemy ten czas na dokształcanie się, szczególnie w zakresie najnowszych technologii. Możemy zrobić mnóstwo rzeczy, na które zawsze brakowało czasu. Do wszystkiego staramy się podchodzić pozytywnie.” Ponadto podkreśla: „Najsilniejsi wytrzymają. Słabsi będą długo dochodzić do siebie, najsłabsi upadną albo już upadli. Na rynku będzie mniej rzetelnych pracodawców, na pewien czas może się skończyć rynek pracownika. Jednak z całą pewnością prywatny biznes będzie się odradzał bardzo dynamicznie.”

O przyszłości swojej branży mówi Bartosz Tomczyk z Provema: „Myślę, że obecna sytuacja i wprowadzone regulacje poddadzą dużej próbie wiele podmiotów z naszej branży. Wiele firm zawiesiło swoją działalność, część redukuje zatrudnienie. Pamiętajmy, że jesteśmy na początku pandemii i trudno przewidzieć jak długo potrwa i jakie będą jej skutki dla podmiotów z naszej branży, które nie zdołają na czas dostosować się do obecnej sytuacji”

Nagrodzenie przez Instytut Biznesu tytułami Ambasadora Gospodarki

Robert Samczyk, prezes Protech Motors. Ukończył GWSH im. Wojciecha Korfantego w Katowicach oraz Akademię WSB. Dzięki konsekwentnej realizacji przyjętej strategii biznesowej Protech Motors obecnie zatrudnia około 100 i współpracuje z największymi firmami przemysłowymi w Europie. Robert Samczyk doprowadził firmę do pozycji europejskiego lidera w swojej branży.

Bartosz Tomczyk, przewodniczący rady nadzorczej PROVEMA, polskiej firmy fintech z siedzibą w Katowicach. Absolwent Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w bankach: HSBC i Millennium oraz  w firmie windykacyjnej EGB Investments SA i w banku BGŻ BNP Paribas. Był prezesem zarządu w firmie Gold Assets. Dzięki jego doświadczeniu w branży i wyjątkowej intuicji ekonomicznej firma PROVEMA osiągnęła kilkunastokrotnie większe wyniki finansowe niż w latach ubiegłych. Od września 2019 roku firma działa w Hiszpanii. W 2020 roku planuje rozpocząć działalność na Litwie, a w kolejnym etapie w Chorwacji i Bułgarii. W lutym otrzymała od KNF licencję Małej Instytucji Płatniczej oraz uruchomiła swoją aplikację mobilną

Leszek Zołotarski, właściciel firmy El-Expert. Ukończył Akademię im Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz Akademię WSB. Doświadczenie zdobywał w takich firmach jak REINERTSEN, KB Electrotech, BIC Electric. El-Expert – firma z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim. Zdaniem Leszka Zołotarskiego najważniejszym czynnikiem sukcesu jest skuteczne rozwiązywanie problemów klienta. Leszek Zołotarski został nagrodzony tytułem Ambasadora Gospodarki za konsekwentny rozwój działalność na zagranicznych rynkach. Firma ma  swoje oddziały w Danii i Norwegii, a zlecenia wykonuje na całym świecie.  Budowa firmy międzynarodowej od podstaw wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także odwagi i konsekwentnej realizacji wizji.