Wolność według Piaggio

Będąc we Włoszech często można spotkać eleganckich menedżerów na skuterach. W miastach ten niewielki pojazd to znakomita alternatywa dla auta. Można nim szybko przecisnąć się przez korki i łatwo znaleźć miejsce do parkowania

Najsłynniejszym producentem tej branży jest istniejąca od 1884 roku firma Piaggio. Założył ją Rinaldo Piaggio, który z sukcesem produkował także lokomotywy, wagony kolejowe, statki i samoloty. Po 1946 roku spółka skoncentrowała się na branży motoryzacyjnej, w której w szybko odniosła spektakularny sukces, m.in. dzięki kultowemu skuterowi Vespa. Jednym z przebojów rynkowych Piaggio jest Liberty, którego od momentu debiutu w 1997 roku sprzedano ponad 900 tys.

Najnowszy model występuje (w zależności od silnika), w wersjach 50 i 125. Jego cechy charakterystyczne – rzecz jasna oprócz znakomitego włoskiego designu – to przednie światła w technologii LED i duże koła. Liberty jest dwuosobowy – z tyłu ma podnóżki dla pasażera. W skład podstawowego wyposażenia wchodzi elektrycznie otwierana przegroda pod siedzeniem oraz przyrządy analogowo-cyfrowe z wyświetlaczem LCD. Dla prawdziwych miłośników jednośladów bardzo ważna jest możliwość dopasowania pojazdu do własnych upodobań. Firma przygotowała dla nich bogaty pakiet stylowych akcesoriów, takich jak m.in. kufer, owiewka i szyba. Co więcej – skuter może być wyposażony w funkcję Bikefinder z systemem multimedialnym i nagłośnieniem.

Należy też wspomnieć o nowej generacji silników Piaggio IGET. Ta chłodzona powietrzem wersja została wprowadzony po raz pierwszy właśnie w najnowszym Liberty. Jednostki napędowe charakteryzuje wysoka jakość i niezawodność połączeniu z niskim zużyciem paliwa i minimalną emisji szkodliwych substancji. Wkrótce zaczyna się wiosna, a pogodne dni to najlepszy czas, by wsiąść na skuter, zwłaszcza tak stylowy, jak nowe Liberty.