W szpitalu Allenort w Warszawie rusza Oddział Psychoterapii Uzależnień

W pierwszym w Polsce prywatnym pełnoprofilowym szpitalu psychiatrycznym Allenort od października osoby uzależnione m.in. od używek (alkohol, leki) lub zachowań/czynności (hazard, Internet, gry, zakupy, telefon komórkowy) będą mogły rozpocząć kompleksową terapię pod opieką specjalistów psychoterapii uzależnień w trakcie 30-dniowego pobytu na Oddziale Psychoterapii Uzależnień. Podstawowy program psychoterapii uzależnień przewiduje zarówno zajęcia psychoterapii indywidualnej, jak i grupowej (warsztaty terapeutyczne, psychoedukacja, treningi, arteterapia), z możliwością indywidualnego rozszerzenia o dodatkowe zajęcia w celu maksymalnego dopasowania do potrzeb każdego pacjenta. Dodatkowo, co wyróżnia ofertę na rynku, w trakcie pobytu pacjenci mogą liczyć także na całodobowe wsparcie lekarzy psychiatrów ze Szpitala Allenort.

Oddział Psychoterapii Uzależnień znajduje się na najwyższym piętrze budynku Mazowieckiego Szpitala i Centrum Diagnostycznego Allenort. Jest kameralny, przewiduje przyjęcie maksymalnie 9 pacjentów w jednym czasie, dla których zapewnione jest pobyt w pokojach jedno- i dwuosobowych z prywatną łazienką i pełnym wyposażeniem (klimatyzacja, miejsce do wypoczynku). Na oddziale są też sale do terapii indywidualnej oraz duża sala do warsztatów terapii grupowej. Oferta skierowana jest do osób pełnoletnich, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Dzięki kameralnym warunkom i pełnemu bezpieczeństwu, które zapewnia pobyt na oddziale zamkniętym bez dostępu osób z zewnątrz, możemy wspólnie z każdym pacjentem całkowicie skupić się na jego indywidualnych potrzebach oraz przeprowadzić pełną diagnostykę i dobrać odpowiednie metody pracy, by pomóc mu podjąć walkę z uzależnieniem – mówi Kinga Rochala, psycholog i psychoterapeuta, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, Kierownik Oddziału Psychoterapii Uzależnień, Szpitala Allenort. – Całodzienna opieka certyfikowanych specjalistów uzależnień a także – jeżeli jest taka potrzeba – możliwość skorzystania z całodobowego wsparcia lekarza psychiatry pomaga stworzyć optymalne warunki do rozpoczęcia często trudnego procesu psychoterapii w celu poprawy jakości życia pacjenta.

Wszyscy przyjęci na oddział znajdować się będę pod całodzienną opieką siedmiu psychoterapeutów-specjalistów psychoterapii uzależnień w ramach zajęć indywidualnych i grupowych. Profesjonalny i doświadczony zespół prowadzi terapię uzależnień zarówno od środków psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, leki), jak i od zachowań/czynności (seks, pornografia, internet, hazard, zakupy, praca, itd.). W ofercie Oddziału dostępne są także specjalistyczne pakiety nowoczesnej detoksykacji od alkoholu oraz leków uspokajających i nasennych.

– Na naszym Oddziale nie wymagamy skierowania od lekarza psychiatry z zewnątrz. Każdy, kto dostrzega u siebie problem z uzależnieniem, może zgłosić się do naszego Szpitala. Po przejściu kwalifikacji przez lekarza psychiatrę w Szpitalu Allenort, który postawi pierwszą diagnozę, pacjent już tego samego dnia znajdzie się pod opieką specjalistów w naszym Oddziale. Dzięki temu nie trzeba czekać na podjęcie leczenia, co zwiększa szansę na powodzenie terapii – dodaje Kinga Rochala.

W razie potrzeby, pobyt w Oddziale można też dowolnie przedłużyć o kolejne dni lub tygodnie. Warto pamiętać, że psychoterapia uzależnienia trwa od 1,5 do 2 lat. Dlatego po zakończeniu 30-dniowego programu podstawowego wskazane jest kontynuowanie psychoterapii w centrach Allenort w Warszawie lub Białymstoku. Już wkrótce będzie też można uzyskać w nich wsparcie w ramach grup terapeutycznych jako uzupełnienia terapii indywidualnej.

Podobnie jak cały Szpital Allenort, Oddział Psychoterapii Uzależnień jest do dyspozycji pacjentów 24 godziny na dobę, także w niedziele i święta.