W magazynie – Bezpieczeństwo finansowe kobiet

Druga edycja konferencji „Bezpieczeństwo finansowe kobiet”, której celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi kobiet na potrzebę posiadania dodatkowego zabezpieczenia finansowego po zakończeniu pracy zawodowej, odbyła się 6 października.

Uczestników konferencji powitał Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK. Moderatorkami były dwie znane dziennikarki: Anna Popek oraz Jaśmina Nowak.

Fakty przemawiają na niekorzyść kobiet: mniej zarabiają, krócej pracują, obejmują je okresy nieskładkowe. Częściej także podejmują się prac niskopłatnych lub pracują na część etatu, godząc karierę z wychowywaniem dzieci. Efektem tych zmiennych jest emerytura średnio o 30 proc. niższa od emerytury mężczyzn. Jak powstrzymać ubóstwo emerytalne kobiet? Między innymi na te pytania odpowiadały prelegentki panelu „Bezpieczeństwo finansowe – czy potrafimy oszczędzać”: Małgorzata Smołkowska, członek zarządu PFR Portal PPK, Izabela Olszewska, wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych, Ewa Bednarczyk, dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Marlena Janota, członek zarządu Santander TFI oraz Olga Jacek, prezes spółki Phinance.

Słowa poparcia dla poruszanych na konferencji zagadnień przesłała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. „W moim głębokim przekonaniu zwrócenie bacznej uwagi na sytuację społeczną kobiet zasługuje na najwyższe uznanie. W pełni doceniam wagę tematyki, która będzie omawiana w trakcie dzisiejszego spotkania” – napisała w liście do uczestników i organizatorów wydarzenia.

Konferencja „Bezpieczeństwo finansowe kobiet” to nie tylko zidentyfikowanie problemu niskich emerytur kobiet, ale także wskazanie konkretnych możliwości gromadzenia oszczędności na przyszłość. Tym tematem zajęli się kolejni paneliści. W wykładzie „Psychologiczna strona oszczędzania, czyli co wspólnego z moją emeryturą ma zagadnienie odroczonej gratyfikacji” Danuta Duszeńczuk-Chmiel, autorka bloga „Kobiece Finanse”, podkreślała, że oszczędzanie na przyszłość, wymagające rezygnacji z części bieżącej konsumpcji, nie jest łatwe. Przekonywała do stawiania sobie jasnych i osiągalnych celów finansowych oraz nagradzania się za każdy osiągnięty etap. O tym, że oszczędzania należy się uczyć od najmłodszych lat, opowiadała Joanna Postupalska-Bożek, autorka bloga „Oszczędzanie na przyszłość”. Jeśli wahacie się, czy warto dawać dzieciom tygodniówkę, po tym wykładzie nie mielibyście żadnych wątpliwości.

Nie zabrakło także konkretnych propozycji inwestowania i pomnażania pieniędzy. W panelu „Kobieca emerytura: PPK, IKE, IKZE” Dawid Korczyński i Krzysztof Słomiński, eksperci PFR Portal PPK, pokazywali zalety programów emerytalnych i oszczędnościowych. Przemysław Gerschmann, doradca zarządu GPW, porywająco opowiadał o możliwościach inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wspólnie podkreślali, że trzymanie pieniędzy „w skarpecie” to najmniej efektywny sposób oszczędzania, w którym – z racji choćby inflacji – de facto traci się pieniądze. Specjalnie dla uczestników konferencji programy emerytalne i oszczędnościowe prezentowały także na własnych stoiskach instytucje finansowe, oferujące między innymi rachunki PPK, IKE i IKZE.

Podczas ostatniego panelu konferencji „Praktyczne podejście do planowania finansów” swoimi doświadczeniami, ale też dobrymi praktykami swoich czytelniczek, dzieliły się cztery blogerki, piszące na co dzień o kobiecych finansach: Dominika Nawrocka, autorka bloga i organizacji „Kobieta i pieniądze”, Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga „Pieniądz jest kobietą”, dr Anna Smolińska, autorka bloga „Kobieta inwestuje” oraz Danuta Duszeńczuk-Chmiel, autorka bloga „Kobiece Finanse”.

Udział w konferencji był bezpłatny. W spotkaniu stacjonarnym w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych uczestniczyło prawie 100 osób, chętnie także oglądano konferencję online. Partnerem głównym wydarzenia była Fundacja GPW, a partnerami firmy Ziaja, Prastara i Uzdrowisko Rabka, które obdarowały uczestników konferencji pakietami produktów. Partnerami medialnymi spotkania był portal Interia.pl, pisma „Claudia” oraz „Dobre Rady”, a także Radio Wnet i Radio Warszawa.

Konferencja dotycząca tak ważnego społecznego problemu, jakim jest ubóstwo emerytalne kobiet, była nie tylko okazją do wymiany doświadczeń i opinii, ale przede wszystkim pokazała, że warto zacząć tu i teraz myśleć o swojej przyszłości, nawet jeśli zaczniemy od odkładania niewielkich kwot. Jak mówi Warren Buffet: „Nie oszczędzaj tego, co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj, co zostanie po odłożeniu oszczędności”. Dziękujemy uczestnikom, panelistom i partnerom konferencji i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie, podczas III edycji konferencji „Bezpieczeństwo finansowe kobiet”.