W Gdyni zakończyło się III Forum Wizja Rozwoju

W Gdyni zakończył się właśnie drugi, ostatni dzień III edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w Polsce północnej odbyło się w dniach 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. We wtorek zrealizowano kolejne 33 panele z ekspertami różnych dziedzin w ramach 12 bloków tematycznych.

Forum Wizja Rozwoju to dwudniowe wydarzenie gospodarcze realizowane pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego. We wtorek w Gdyni odbyły się sesje w ramach bloków: Morska Energetyka Wiatrowa; Media; Gospodarka Narodowa; Technologia Innowacyjna; Ekonomia i Rynek Pracy; Edukacja, Badania i Rozwój dla Gospodarki; Inwestycje; Gospodarka Morska; Współpraca Gospodarcza; Forum Partnerów; Srebrna Gospodarka; Wyzwania. Udział w spotkaniach wzięli przedstawiciele biznesu, świata nauki oraz polityki.

Ważną rolę w programie konferencji, jak w latach poprzednich odegrały tematy dotyczące polityki senioralnej.

– Wzorem ubiegłych lat zaplanowaliśmy oddzielny blok tematyczny, ujmujący szeroko pojętą problematykę polityki senioralnej – srebrną gospodarkę. Współczesny senior coraz bardziej odbiega od powszechnie utartego stereotypu osoby biernej, słabej czy zależnej. Dziś większość osób starszych aktywnie angażuje się w sprawy społeczności lokalnych, poszukuje nowych wyzwań, celuje w dalszy rozwój. – mówiła Małgorzata Zwiercan, inicjatorka Forum Wizja Rozwoju. – Stwarza to szereg nowych zagrożeń, dlatego w tegorocznej edycji forum poruszaliśmy tematy dotyczące bezpieczeństwa osób starszych w przestrzeni społecznej. Mam nadzieję, że wnioski z dyskusji znajdą odzwierciedlenie zarówno w działaniach władz lokalnych, jak i państwowych.

Od poniedziałku w budynku Akademii Marynarki Wojennej Pomorskie Forum Kół Gospodyń Wiejskich. We wtorek odbyła się prezentacja kół i wręczenie nagród.

Kolejnym uroczystym momentem było zakończenie Hackatonu – maratonu programowania, który rozpoczął się pierwszego dnia forum. W rywalizacji wzięło udział 10 drużyn. Zwycięski zespół otrzymał nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Mecenatem wydarzenia był państwowy instytut badawczy NASK.

Przez dwa dni eksperci poruszyli szereg tematów istotnych dla gospodarki, postępu i rozwoju polskich produktów. W programie nie zabrakło nawet tematów poświęconych finansowaniu sportu.

 Ważne jest nie tylko wsparcie profesjonalnego sportu, ale też myślenie o rozwoju dzieci i młodzieży. Dzięki temu wychowujemy kolejne pokolenia sportowców. Dla firm takich jak Grupa LOTOS to inwestycja długofalowa, ale jak pokazuje przykład polskiej kadry skoczków narciarskich  warto to robić – mówił Patryk Felmet, dyrektor ds. marketingu Grupy LOTOS.

Na panelach często pojawiał się też temat koronawirusa i jego wpływu na gospodarkę i funkcjonowanie przedsiębiorstw. Eksperci z największych polskich firm wymieniali się doświadczeniami i dobrymi praktykami.

  W trakcie pandemii tak zorganizowaliśmy pracę w naszych zakładach produkcyjnych oraz biurach aby zachować ciągłość i dać komfort pracownikom. Dzięki szeregowi usprawnień reagujemy szybko, a tym samym odpowiadamy na potrzeby pracowników i klientów.   mówiła Agata Górnicka, dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem PKN ORLEN S.A.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Premier Mateusz Morawiecki.  Partnerem Generalnym wydarzenia był PKN ORLEN. Partnerami Strategicznymi: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa Lotos S.A. i KGHM Polska Miedź S.A. Partnerem Głównym był Totalizator Sportowy Sp. z o.o., a Partnerami plus – Węglokoks S.A. i PKO Bank Polski. Partnerami wydarzenia były też: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Fundacja Promocji Rozwoju, Gas Storage Poland, Hotel Sopot, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, PARP, PFR portal PPK, PGNiG, PGZ Stocznia Wojenna, PHN, SAP Polska oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Partnerami merytorycznymi wydarzenia byli: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – pani Marlena Maląg, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Klimatu oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.