VII edycja Kongresu 590

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował laureatów Nagrody Gospodarczej podczas VII edycji Kongresu 590 w Rzeszowie.

  17 listopada na Uniwersytecie Rzeszowskim podczas kolejnej odsłony Kongresu 590 odbyła się uroczysta gala, w czasie której prezydent RP uhonorował laureatów Nagrody Gospodarczej. Wyróżnienia zostały przyznane w siedmiu kategoriach – pięciu głównych oraz dwóch specjalnych. Prezydent RP Andrzej Duda przyznał również dodatkową Nagrodę Indywidualną oraz Nagrodę Specjalną.

  Wydarzenie otworzył Wojciech Majewski, prezes Zarządu Kongresu 590, autor koncepcji i hasła tegorocznej edycji, odczytując list od prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego:

  – Kongres 590 w ciągu kilku lat zdążył wpisać się w krajobraz najistotniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Tegorocznemu kongresowi przyświeca hasło „Łączymy wszystkich”. Trudno o bardziej trafną diagnozę sytuacji, w jakiej znalazł się nasz region po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Trójmorze jest obecnie w samym centrum przemian geopolitycznych zachodzących w Europie. Wyjątkowe miejsce w tym procesie zajmuje Polska, która stała się najważniejszym kierunkiem ucieczki mieszkańców miast i wsi zagrożonych wojną. Od miesięcy pozostaje również niezastąpionym ogniwem w łańcuchu pomocy humanitarnej i wojskowej płynącej z całego świata na Ukrainę.

  – Gratuluję wszystkim laureatom i nominowanym do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. To wzmocnienie polskiej gospodarki poprzez promowanie rzetelnych polskich firm – powiedział w czasie gali Andrzej Duda. – Jesteście wzorcem, jesteście perłami polskiej gospodarki.

  Prezydent przyznał również Nagrodę Indywidualną osobie wyróżniającej się wybitnymi zasługami dla rozwoju polskiej gospodarki oraz przedsiębiorczości. Jej laureatką jest Beata Drzazga, prezes i założycielka BetaMed SA.

  Nagroda Specjalna trafiła do województwa podkarpackiego za wkład w rozwój polskiej gospodarki, a także w pomoc zaatakowanej przez Rosję Ukrainie.

  Ponadto prezydent RP przekazał na ręce prezydenta Rzeszowa dekret w sprawie nadania miastu Rzeszowowi honorowego tytułu miasta ratownika, który został podpisany 2 maja 2022 r., w trakcie wizyty prezydenta w Kijowie.

  – Za naszą granicą toczy się wojna, niestety jej tragiczne skutki stają się i naszym udziałem. Gdyby nie Rzeszów, Ukraina mogłaby nie przetrwać. Dziękuję całemu województwu za wielką pomoc, jakiej udziela naszym sąsiadom – powiedział w czasie gali prezydent Andrzej Duda.

  Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie gospodarcze przyznawane raz do roku. Inicjatywa ta towarzyszy Kongresowi 590 od jego pierwszej edycji, i podkreśla rangę tego wydarzenia. Przez ten czas zmieniała swoją formułę, ale cel przyznawania nagród pozostał ten sam – wspieranie polskich przedsiębiorców i wyróżnianie tych najlepszych. Zostają nią uhonorowane przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych firm.

  Relacje z uroczystości można obejrzeć na kanale YouTube Kongresu 590.