VELOZ znaczy szybki. CUPRA Born w wersji VZ

VZ to nowa wersja CUPRY Born, której moc wynosi 240 kW i 545 Nm momentu obrotowego. Do 100 km/h rozpędza się w zaledwie 5,7 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 200 km/h. Projektanci najnowszej wersji hiszpańskiego elektryka zadbali o bardziej sportowe wnętrze z kubełkowymi fotelami CUP Bucket w standardzie. Wzmocniono również zawieszenie, a układ kierowniczy pojazdu jest bardziej responsywny. W wyposażeniu samochodu producent postawił na m.in. dwa pakiety nowych 20-calowych felg aluminiowych oraz dwa nowe kolory nadwozia. Model pojawi się na rynku w trzecim kwartale 2024 r.

Pierwszy w pełni elektryczny model hiszpańskiej marki doczekał się nowej, mocniejszej wersji VZ. Samochód, dzięki ulepszeniom i wykorzystaniu zaawansowanej technologii układu napędowego, zapewnia 240 kW mocy (o 40% więcej niż w wersji z e-Boost) oraz 545 Nm momentu obrotowego. Dzięki temu, auto może osiągnąć prędkość 100 km/h w 5,7 sekundy (o sekundę szybciej niż w e-Boost). Wzrosła również prędkość maksymalna pojazdu do 200 km/h – o 40km/h więcej niż w wersji z eBoost.

Projektanci zadbali o dynamikę pojazdu dzięki ulepszonej geometrii sportowego zawieszenia DCC, responsywnemu układowi kierowniczemu oraz poprawie wyczucia nacisku na pedał hamulca. Zawieszenie Borna VZ jest sztywniejsze w porównaniu ze standardowymi wersjami CUPRY Born.

CUPRA Born VZ jest w stanie przejechać do 570 km na jednym ładowaniu*. Akumulator oferuje 79 kWh pojemności netto (+2 kWh). Można go ładować w domu za pomocą systemu prądu przemiennego o mocy 11 kW lub w punkcie szybkiego ładowania prądem stałym o mocy 170 kW. W przypadku drugiej opcji, ładowanie Borna VZ do poziomu 80% zajmie jedynie 30 minut.

– CUPRA Born stanowiła kamień milowy dla naszej marki, kiedy wprowadziliśmy ją na rynek w 2021 roku jako nasz pierwszy w 100% elektryczny pojazd. W ubiegłym roku sprzedaliśmy 45 300 egzemplarzy, co stanowi wzrost o 44,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Premiera nowej CUPRY Born VZ udowadnia, że elektryfikacja i wysokie osiągi idealnie do siebie pasują – przyznał Wayne Griffiths, dyrektor generalny CUPRA.

Wnętrze Borna VZ

CUPRA Born VZ, podobnie jak Formentor VZ5 oraz Leon VZ Cup, została wyposażona w sportowe fotele kubełkowe CUP Bucket. Zostały wykonane z pochodzącej z recyklingu tkaniny SEAQUAL® YARN oraz DINAMICA i zapewniają bardziej ergonomiczną pozycję kierowcy podczas jazdy.

Najnowszą wersję Borna wyposażono również w skrzynię biegów z możliwością sekwencyjnej zmiany przełożeń za pomocą łopatek przy kierownicy, które umożliwiają kierowcy wybór pomiędzy 3 różnymi poziomami rekuperacji energii. Właściciele pojazdów mają również do wyboru samochód w opcji z szyberdachem.

Nadwozie i opcje wyposażenia

Kierowcy, którzy zdecydują się na najnowszą wersję CUPRY Born VZ, będą mieli do wyboru dwa specjalne lakiery nadwozia, które powstały wyłącznie dla najnowszej wersji modelu – Dark Forest oraz Midnight Black.

W wyposażeniu samochodu znajdują się też dwa pakiety nowych 20-calowych felg aluminiowych. Szersze opony (8J20”) mają za zadanie przenieść moc i moment obrotowy pojazdu na tylną oś. Ważnymi elementami nadwozia, które wyróżniają pojazd spośród pozostałych modeli marki są umieszczone na bagażniku logo VZ oraz napis CUPRA w kolorze ciemnego chromu.

Systemy technologiczne

Wśród nowych rozwiązań technologicznych zastosowanych w Bornie VZ, inżynierowie z Barcelony postawili na system infotainment o przekątnej 12,9 cala (o 0,9 cala większy niż w modelu CUPRA Born) oraz opcjonalny 10-głośnikowy system audio o mocy 425 watów, powstały we współpracy z firmą Senheiser.

CUPRA Born VZ pojawi się na rynku w trzecim kwartale 2024 roku. Producent nie podaje w tej chwili informacji na temat dostępności samochodu w Polsce.

źródło: Cupra