Trzy tygodnie do rozpoczęcia 66. edycji zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta!

Zawody o Puchar Gordona Bennetta w Toruniu w 2021 r.

Międzynarodowe zawody balonów gazowych rozpoczną się 7 października 2023 r. w Albuquerque (Nowy Meksyk) w USA. Weźmie w nich udział 18 dwuosobowych  zespołów z 9 krajów, w tym dwie z Polski. Jedną z nich stworzą Przemysław Mościcki i Jacek Bogdański. Ten ostatni wspólnie z Mateuszem Rękasem zdobył Puchar Gordona Bennetta w 2018 r.

Zawody rozgrywane są od 1906 r., a Polska triumfowała w nich 6-krotnie, co plasuje nas na 7. miejscu w historii wszechczasów. Trzykrotnie w latach 1933-35, zdobywając Puchar na własność, a potem jeszcze w 1938, 1983 i 2018. Zwycięzcą zostaje ekipa, która pokona najdłuższy dystans liczony w linii prostej od miejsca startu do miejsca lądowania. Polską ekipę zdobywcy Pucharu z 2018 r. będzie wspierać 6-osobowa załoga naziemna z Krakowa, która będzie z nią utrzymywać kontakt przez telefon satelitarny: synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Jacek Barski, Iwona Lelątko i Rafał Kielar, a także Bazyli Dawidziuk, Arkadiusz Sionkowski i Monika Zams.

Tegoroczne zawody miały odbyć się w Szwajcarii, ale kraj ten zrezygnował z ich organizacji z powodu wojny na Ukrainie. Żeby w nich wystartować, trzeba się liczyć z wydatkiem co najmniej 1 mln zł na sam sprzęt, a nagród pieniężnych za wygraną nie ma. Dlatego też balony polskich ekip będą wypełnione łatwopalnym wodorem, a nie niepalnym helem – 1 m³ helu kosztuje 120 zł, a wodoru zaledwie 7 zł. Ponieważ pojemność balonów jest ograniczona do 1 200 m³, to napełnienie ich helem kosztowałoby ok. 150 tys. zł, a wodorem zaledwie 8,5 tys. zł. Co ciekawe, wszystkie balony biorące udział w zawodach będą w kolorze białym. Gdyby były kolorowe, szybciej by się nagrzewały, a przez to były mniej stabilne i nawigacja nimi byłaby utrudniona. Przebieg zawodów będzie można śledzić w internecie. Jednym ze sponsorów ekipy jest Grupa Jordan.

Wojciech Gryciuk