Trzecie z rzędu zwycięstwo Peugeot w Rajdzie Dakar

Po 8793 km wydm, wąskich, górskich dróg, tras wytyczonych przez zarośnięte i skaliste bezdroża oraz najróżniejszych pułapek na terytorium Peru, Boliwii i Argentyny, załoga Carlos Sainz/Lucas Cruz za kierownicą PEUGEOT 3008DKR Maxi odniosła wspaniałe zwycięstwo w 40-tej edycji Rajdu Dakar. Ten trzeci z rzędu triumf Team’u PEUGEOT Total w najcięższym rajdzie terenowym świata zbiega się w czasie z sukcesem rynkowym PEUGEOT 3008, modelu segmentu SUV, nagrodzonym w 2017 roku tytułem „Samochodu Roku”.

Trasa jubileuszowej, 40. Edycji Rajdu Dakar okazała się szczególnie ciężka dla uczestniczących w niej maszyn. W tym bezlitosnym, rozegranym na dystansie prawie 9000 km teście odporności i wytrzymałości, PEUGEOT 3008DKR Maxi zabłysnął i zaimponował. Samochód ten nie tylko wygrał 7 z 13 odcinków specjalnych, lecz także dostarczył dowodów ogromnej niezawodności. Startujący nimi zawodnicy mogli się poskarżyć na trasie co najwyżej na kilka drobnych usterek z systemem wybierania biegów w skrzyni sekwencyjnej.

Carlos Sainz i Lucas Cruz, w trzech poprzednich edycjach Rajdu Dakar prześladowani przez wyjątkowego pecha, w tym roku zrewanżowali się w znakomitym stylu. Dwaj Hiszpanie przez cały czas panowali strategicznie nad przebiegiem rajdu, a za kierownicą PEUGEOT 3008DKR Maxi z numerem startowym 303 łączyli szybkość z oszczędzaniem samochodu i obniżaniem ryzyka. Z 13 rozegranych odcinków specjalnych wygrali dwa (szósty i siódmy). Po podwójnym etapie maratońskim objęli prowadzenie w klasyfikacji generalnej i nieprzerwanie utrzymali je do mety. Sainz i Cruz, którzy zwyciężyli już wcześniej jedną edycję Rajdu Dakar (w roku 2010), powtórzyli ten sukces, mijając linię mety w Córdobie z przewagą 43 min i 40 sek. nad kolejną załogą. Zwycięstwo to zarazem dowodzi słuszności wyboru obydwu hiszpańskich sportowców, którzy od dawna w pełni angażowali się w prace nad projektem udziału marki PEUGEOT w rajdach terenowych, wkładając swój czas, wysiłek i doświadczenie w rozwijanie i dopracowywanie pojazdu DKR.

Stéphane Peterhansel i Jean-Paul Cottret, którzy zwyciężyli edycje 2016 i 2017 Rajdu Dakar za kierownicą PEUGEOT, dotarli do mety, jednak dla nich przebieg rajdu obfitował w zmienne, nie zawsze pomyślne zdarzenia. W osiągnięciu wyniku na miarę ambicji najbardziej przeszkodziły im dwa wypadki na trasie. Ostatecznie, weterani Rajdu Dakar uplasowali się na mecie z czwartym wynikiem, a oprócz tego, dzięki wygraniu aż trzech etapów, wyróżnili się jako najskuteczniejsza załoga Team’u PEUGEOT Total.