Toyota i firma EODev wprowadzają do branży jachtowej bezemisyjny generator wodorowy

Moduł ogniw paliwowych Toyoty został z powodzeniem poddany testom na eksperymentalnym jachcie Energy Observer. Test odbył się na dystansie ponad 7000 mil morskich, m.in. przez Atlantyk. Dzięki tym doświadczeniom współpracująca z Toyotą firma Energy Observer Developments (EODev) opracowała bezemisyjny generator Hydrogen Range Extender (REXH2) oparty na ogniwach paliwowych Toyoty. REXH2 nie emituje CO2, spalin ani hałasu. Toyota i EODev rozpoczynają testy generatorów REXH2 zamontowanych na elektrycznych jachtach marki HYNOVA

Wodorowy generator dla jachtów

Toyota Motor Europe oraz firma Energy Observer Developments (EODev) opracowały nowy modułowy generator prądu REXH2 do zastosowania na jachtach, oparty na wodorowych ogniwach paliwowych Toyoty. Zestaw ogniw paliwowych przystosowany do pracy w trudnych warunkach na morzu został przetestowany podczas eksperymentalnego rejsu bezemisyjnego jachtu Energy Observer. Moduł Toyoty produkujący prąd z wodoru służył na pokładzie Energy Observera na dystansie 7000 mil morskich, między innymi na Oceanie Atlantyckim. Hybrydowa technologia wodorowo-elektryczna w generatorze REXH2 umożliwia poruszanie się po morzach i wodach śródlądowych bez zużycia paliw kopalnych, emisji CO2 i spalin oraz generowania hałasu.

Wodorowy jacht elektryczny

Generator REXH2 został zainstalowany na 12-metrowym, 12-osobowym jachcie HYNOVA 40 marki HYNOVA Yachts. Jest to łódź z napędem elektrycznym zasilanym baterią, która została dodatkowo wyposażona w generator wodorowy. Jest to pierwsza łódź rekreacyjna wyposażona w ogniwa paliwowe. Projekt wprowadza bezemisyjną technologię wodorową do przemysłu morskiego.

Moduł ogniw paliwowych Toyoty w generatorze REXH2 ma moc 60 kW i opiera się na elementach napędu Toyoty Mirai. Badania rozwojowe prowadzone przez Toyotę i EODev pozwoliły dostosować go do pracy na morzu.

„Bardzo nas cieszy kolejna okazja do testowania naszej technologii wodorowej w branży morskiej. Po tym jak opracowany przez nas moduł ogniw paliwowych z powodzeniem pracował na jachcie Energy Observer, poddaliśmy go kolejnym modyfikacjom, by przystosować go do generatora REXH2. Wspólnie z zespołem EODev udowodniliśmy, że już dziś możliwe jest wprowadzenie na rynek bezemisyjnych i cichych generatorów wodorowych do różnych zastosowań w transporcie i energetyce. To pozwoli zdekarbonizować zużycie energii i przyspieszyć rozwój gospodarki opartej na wodorze” – powiedział Thiebault Paquet, dyrektor Fuel Cell Business Unit w Toyota Motor Europe.

Wodór niezbędny do osiągnięcia bezemisyjności

Dzięki tego rodzaju projektom Toyota realizuje swoją strategię poszerzania stosowania ogniw paliwowych o kolejne branże i dziedziny. Jest to możliwe dzięki uniwersalności i skalowalności tej technologii. Zespół Fuel Cell Business Unit w Toyota Motor Europe dostarcza partnerom nie tylko dostawy modułów ogniw paliwowych, ale także wsparcie techniczne oraz doradztwo ekspertów w zakresie optymalnego użytkowania technologii wodorowych w nowo opracowywanych urządzeniach i systemach. Do tej pory technologie wodorowe marki znalazły zastosowanie w samochodach osobowych i ciężarowych, autobusach i jachtach, a także w przenośnych, mobilnych i stacjonarnych generatorach o różnej skali (zarówno użytkowej, jak i przemysłowej). Rozwój i popularyzacja technologii wodorowych mieści się w długofalowej strategii Toyota Environmental Challenge 2050, która zakłada osiągnięcie całkowitej bezemisyjności netto w globalnej działalności Toyota Motor Corporation do 2050 roku.

Eksperymentalny katamaran Energy Observer

Energy Observer to pierwszy samowystarczalny energetycznie statek na wodór. Jest napędzany silnikiem elektrycznym zasilanym energią odnawialną, zarówno bezpośrednio, jak i magazynowaną w postaci wodoru. Gaz ten wytwarzany jest na pokładzie jachtu z wody morskiej zarówno podczas postojów, jak i w drodze, a następnie w miarę zapotrzebowania produkuje się z niego prąd w ogniwach paliwowych. Instalacja wodorowa ma mniejszą masę niż miałaby alternatywa w postaci baterii.

Wodór służy jako wygodny sposób magazynowania energii odnawialnej ze słońca, wiatru i ruchu fal, produkowanej na pokładzie jachtu. Katamaran nie korzysta z zewnętrznego zasilania czy paliw kopalnych, nie emituje przy tym gazów cieplarnianych, tlenków azotu, cząstek stałych ani żadnych innych szkodliwych substancji, a jedynie wodę. Od 2017 roku trwa sześcioletni rejs Energy Observera dookoła świata, w czasie którego zespół naukowców testuje nowe technologie.