Technologiczne trendy na 2019 rok

Zrobotyzowana automatyzacja procesów w obsłudze klienta oraz coraz bardziej inteligentne aplikacje to tylko dwa z pięciu najbardziej gorących trendów technologicznych, z którymi przyjdzie nam się mierzyć już w nadchodzącym roku. Zestawienie Tech Trends 2019 przygotowała firma Dimension Data, globalny integrator i dostawca managed services.

W raporcie przedstawiono główne z przyszłorocznych trendów w branży IT, które kształtować będą obraz technologii na takich polach jak obsługa klienta, cyberbezpieczeństwo, cyfrowy biznes, infrastruktura oraz miejsce pracy, innowacje technologiczne i usługi. Ettienne Reinecke, CTO Dimension Data przekonuje, że rok 2019 to czas, w którym cyfrowa transformacja wreszcie nabierze realnych kształtów. Stanie się tak przede wszystkim za sprawą dojrzewania przełomowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz zrobotyzowanej automatyzacji procesów. Prognozy mówią również o całej fali zmian, jakich innowacyjne firmy doczekają się wraz z nadejściem pierwszych efektów długoterminowych projektów.

Komentując raport, Ettienne Reinecke powiedział:

„Do tej pory branża IT przedstawiała innowacyjne technologie nieco teoretycznie, bez jasnego komunikatu, jak zostaną one wykorzystane. Mam na myśli chociażby analitykę, uczenie maszynowe, sztuczną inteligencję, blockchain czy kontenery. To się zaczyna zmieniać. Wykorzystanie przełomowych technologii staje się coraz bardziej powszechne, a ich adaptacja stale rośnie. W 2019 roku zobaczymy najbardziej innowacyjne firmy prezentujące imponujące przykłady cyfrowej transformacji w działaniu. Wiele kolejnych takich projektów pojawi się na rynku w ciągu najbliższych trzech lat. Będą one wtedy tak mocno osadzone w podstawowych procesach i technologiach, z których korzystamy, że uznamy je za coś oczywistego. 2019 będzie rokiem, w którym pionierzy uciekną podążającym ich tropem naśladowcom i będziemy obserwować znaczące przesunięcia w różnych branżach.”

Raport Tech Trends 2019 został opracowany przez ekspertów technologicznych Dimension Data, którzy identyfikują m.in. pięć trendów mających wpłynąć na obraz technologii biznesowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy:

Zrobotyzowana automatyzacja procesów zmieni kształt obsługi klienta: Wykładniczy wzrost wykorzystania zrobotyzowanej automatyzacji procesów (RPA – Robotic Process Automation) – w tym uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji i heurystycznych sieci neuronowych – umożliwi firmom łączenie scenariuszy, zwiększenie rozumienia oraz predykcyjne podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym w kwestiach potrzeb i zachowań klientów.

Organizacje skupią się na platformach cyberbezpieczeństwa opartych na chmurze: Za sprawą ukierunkowanych i spektakularnych naruszeń cyberbezpieczeństwa w 2018 roku dostawcy usług bezpieczeństwa w chmurze w nadchodzącym roku zyskają na znaczeniu. Systemy ochrony oparte na chmurze są tworzone z otwartymi interfejsami API, więc zespoły bezpieczeństwa mogą szybko i stosunkowo łatwo integrować nowe technologie na platformie. Dzięki temu klienci będą mogli nadążać za szybko ewoluującymi zagrożeniami.

Infrastruktura stanie się w całości programowalna: Klienci zaczną korzystać z jednoczesnych subskrypcji na wielu platformach chmurowych i w coraz większym zakresie stawiać na ofertę SaaS (Software-as-a-Service). Programowalność w trybie end-to-end oznacza, że organizacje będą w stanie szybko dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia biznesowego i wymagać więcej od swoich aplikacji i danych.

Aplikacje staną się bardziej inteligentne i dostosowane: W nadchodzącym roku zauważymy aplikacje zbierające dane od użytkowników i wprowadzające zmiany we własnych funkcjonalnościach w celu ulepszania obsługi użytkowników. Istotną rolę odegrają sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, dzięki którym będzie można wydajniej pracować.

Wartość danych stanie się centrum świata wartości: W nadchodzącym roku nacisk będzie w coraz większym stopniu przenoszony na prawdziwą wartość danych. Odnowi to zapotrzebowanie na wbudowywanie telemetrii, gromadzenie i wzbogacanie danych. To dane będą stanowić podstawę prawdziwej cyfrowej transformacji i stworzą nowe źródła przychodów, które przerosną te tradycyjne. Efektem będą zmiany w architekturach informacji, ponieważ wartościowe dane napędzają inwestycje w IT.

Źródło: Dimension Data