Suzuki Ocean Clean dla czystych akwenów

Suzuki Motor Corporation opracowało pierwsze na świecie urządzenie zbierające mikroplastik z wody, które można w łatwy sposób zainstalować w silnikach zaburtowych. Japoński producent uruchamia tym samym inicjatywę Suzuki Clean Ocean Project, która zajmie się kwestią odpadów z tworzyw sztucznych, które trafiają do wody.

Trafiające do wody odpady z tworzyw sztucznych stały się w ostatnich latach poważnym problemem ekologicznym. Każdego roku ogromna ilość zanieczyszczeń wpływa do mórz i oceanów, a następnie przy udziale naturalnych czynników jest rozbijana na cząsteczki mikroplastiku, które zatruwają środowisko i jednocześnie są trudne do usunięcia. Aby pomóc w rozwiązaniu tej kwestii inżynierowie Suzuki przyjrzeli się konstrukcji silnika zaburtowego, który w ciągu roku przepompowuje tony morskiej wody, która jest używana do chłodzenia jednostki. Suzuki opracowało urządzenie, które zbiera mikroodpady z tworzyw sztucznych i oczyszcza wodę wydalaną z silnika. Dzięki temu każda jednostka pływającą wyposażona w ten system może skutecznie zbierać szkodliwe cząsteczki.

Montaż urządzenia wyłapującego mikroplastik nie utrudnia pracy silnika. Na dodatek można je zainstalować w łatwy sposób na wężu powrotnym, ponieważ oczyszcza wodę służącą do chłodzenia silnika. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Japonii, w substancjach zebranych przez filtr znaleziono cząsteczki mikroplastiku oraz inne zanieczyszczenia. Równolegle są prowadzone podobne badania na wodach innych kontynentów, co w niedalekiej przyszłości pozwoli udoskonalić autorskie rozwiązanie opracowane przez Suzuki. Japoński producent silników zaburtowych planuje wprowadzić ten system jako wyposażenie opcjonalnie do niektórych modeli silników zaburtowych już w 2021 roku, a w najbliższych latach funkcja będzie oferowana na liście standardowego wyposażenia.

<Projekt Suzuki Clean Ocean>

W 2020 roku mija dekada, odkąd Suzuki zainicjowało działania na rzecz oczyszczania nabrzeży. Odpady z tworzyw sztucznych trafiające do wód stają się coraz poważniejszym i pilnym problemem. Dlatego nadszedł czas na analizę, w jaki sposób można się bardziej przyczynić do ochrony środowiska i społeczeństwa, a także wyznaczyć nowe kierunki działań. Oprócz zbierania odpadów poprzez innowacyjne rozwiązanie, projekt opracowany przez Suzuki zawiera następujące założenia.

  • Światowa kampania Clean-up the World

Suzuki prowadzi na całym świecie dobrowolne akcje zachęcające do prac porządkowych na morzach, rzekach, jeziorach i stawach – wszędzie tam, gdzie pływają łodzie z silnikami zaburtowymi. Akcja wystartowała w 2010 roku
w Hamamatsu, a w kolejnych latach zyskała coraz większy, globalny rozgłos. Od 2011 roku uczestniczyło w niej łącznie ponad 8 tys. osób z 26 krajów na całym świecie. W tym roku mija okrągła rocznica, a akcja nadal się nie zatrzymuje.

  • Ograniczanie użycia plastikowych opakowań

Aby zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, Suzuki rozpoczęło działania zmierzające do ograniczenia wykorzystania plastikowych opakowań dla silników zaburtowych Suzuki. W tym celu zastosowano opakowania z materiałów alternatywnych dla wybranych produktów wyprodukowanych w czerwcu 2020 roku – aktualnie Suzuki zbiera opinie z rynku na temat nowego rozwiązania. W najbliższych miesiącach rozpocznie się proces wymiany opakowań dla oryginalnych części Suzuki Marine. Począwszy od października 2020 r. opakowania z tworzywa sztucznego będą sukcesywnie zastępowane przez opakowania papierowe. Jeśli wszystkie opakowania oryginalnych części marine zostaną zastąpione materiałami przyjaznymi dla środowiska, rocznie uda się zmniejszyć produkcję plastiku o około 2,3 tony.

Projekt Suzuki Clean Ocean to jedna z inicjatyw mających na celu rozwiązanie problemów społecznych wymienionych w SDG (Celach Zrównoważonego Rozwoju). Wyraża również zaangażowanie Suzuki w realizację sloganu marki „ULTIMATE OUTBOARD MOTOR” w aspekcie środowiskowym W staraniach o usunięcie zanieczyszczeń z mórz i oceanów, zespół Suzuki Marine będzie promować projekt Suzuki Clean Ocean wraz z partnerami i użytkownikami łodzi na całym świecie.