Smart home w ofercie… dystrybutora IT

ManagerOnline

ABC Data od dłuższego czasu sprzedaje rozwiązania tego typu firm Fibaro, D-Link, Lark, Smanos i iSmart Alarm. Ostatnio doszedł BNT. Smart home należy do najszybciej rozwijających się trendów szeroko pojętego Internetu Rzeczy. Jak wynika z badań firmy GfK, przeprowadzonych w siedmiu krajach – Chinach, Brazylii, Korei Południowej, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Japonii – 78 proc. respondentów uważa ideę inteligentnego domu za niezwykle atrakcyjną.

Z kolei niemal 60 proc. pytanych twierdzi, że kupi produkty smart home w ciągu najbliższych dwóch lat. Rosnąca popularność smartfonów i innych rozwiązań smart sprawia, że korzystamy z nich tak, jak gdyby od zawsze były nieodłączną częścią naszej rzeczywistości. Tym samym Internet Rzeczy i idea smart home nie są już odległą przyszłością, ale powoli stają się naszą teraźniejszością.

– O idei smart home słyszała w Polsce już większość konsumentów. Mimo to, rozwiązania te nie są jeszcze w naszym kraju tak popularne, jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych. Przeszkodą w ich popularyzacji wciąż pozostaje dość wysoka cena oraz skomplikowany proces instalacji. Systemy firmy BNT w znacznej mierze eliminują te problemy – uważa Maciej Jarmiński, dyrektor Działu Mobile w ABC Data. W asortymencie dystrybutora znalazł się komplet rozwiązań oferowanych przez BNT w ramach systemów LOOX i easy LOOX. Pierwszy z nich to w pełni funkcjonalny system automatyki domowej opartej na osprzęcie elektroinstalacyjnym LOOX, którego estetyka została doceniona za jakość i design tytułem „Domator 2013” w plebiscycie czytelników „Muratora”. Składa się na niego szereg podzespołów, m.in. wielofunkcyjne przełączniki, moduły wykonawcze, czujniki temperatury czy gniazda systemowe.

Z kolei system easy LOOX to tani i łatwy w montażu sposób sterowania budynkiem. Jest elastyczny w rozbudowie i daje duże możliwości doboru zakresu działania. Można go rozbudowywać w zależności od potrzeb i dostępnego budżetu. System easy LOOX może działać niezależnie, jak też stanowić rozbudowę systemu LOOX, współpracując ze wszystkimi jego elementami. Do komunikacji z poszczególnymi elementami oba systemy wykorzystują standardową instalację elektryczną 230 V oraz autorski protokół komunikacyjny LXPOWER. Aby zdalnie sterować domem, mieszkaniem czy biurem wystarczy zainstalować darmową aplikację LOOXapp na smartfonie lub tablecie. Spośród innych rozwiązań dedykowanych inteligentnym domom, systemy firmy BNT wyróżnia to, że jako jedyne mogą funkcjonować w oparciu o już istniejącą w domu instalację elektryczną. Dzięki temu korzystanie z wygód, które oferuje smart home, nie wymaga praktycznie żadnych dodatkowych nakładów pracy