SIX Payment Services wprowadził terminale płatnicze do części kantorów w Polsce

To jeden z pierwszych projektów, zmieniający rynek zakupu walut w kantorach, bo jak do tej pory możliwa była wyłącznie płatność gotówkowa. Płatności elektroniczne, to kolejny krok milowy w świecie bezpiecznych płatności bezgotówkowych. Dzięki SIX Payment Services terminale płatnicze POS zostały uruchomione dla płatności w sektorze Money Exchange i Bill Payment.

Ponadto, w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa na całym świecie, kiedy to kładziony jest największy nacisk na zachowanie najwyższych standardów higieny i polecane są zachowania jak najmniej stykowe, płatności bezgotówkowe, to dzisiaj jedna z najbezpieczniejszych form płatności, a tym samym unikanie dotykania banknotów i monet.

SIX Payment Services, należący do grupy Worldline – lidera europejskiego rynku usług płatniczych i obsługi transakcji jako pierwszy zaoferował kantorom terminale płatnicze własnej produkcji, stworzone z myślą o specyfice i potrzebach tej branży. To specjalnie sformatowane i wyspecyfikowane urządzenia, Worldline Yomani touch XR AUTONOM, które w kantorach spełniają wymagania dotyczące obsługi klienta oraz komfortu użytkowania przez obie strony. Oznacza to, że kwota zostaje wprowadzona na terminalu stacjonarnym przez pracownika kantoru, natomiast za szybą, po stronie klienta, znajduje się terminal z kolorowym wyświetlaczem, na którym klient wprowadza PIN. Płatność może odbywać się zbliżeniowo, jak i wprowadzając kartę do terminala.

Pierwsze urządzania już pracują w wybranych kantorach, natomiast Worldline prowadzi dalsze prace mające na celu ulepszenie hardware’u terminali, dzięki czemu już wkrótce będą one mogły działać z wykorzystaniem każdego możliwego systemu łączności – od Internetu przez 3G/4G, aż do WiFi. Terminale Worldline, umożliwiające świadczenie usług finansowych w kantorach, obsługują nie tylko polskie, ale też międzynarodowe karty płatnicze, w tym karty debetowe oraz kredytowe, między innymi karty Visa, Mastercard, Maestro, V PAY, JCB, UPI i inne.

Co więcej, wartością dodaną transakcji kantorowych przy użyciu terminali płatniczych jest również oszczędność czasu i pieniędzy związanych z obrotem gotówkowym – środki z transakcji trafiają wprost na konto, a wszystkie kwoty transakcji zostaną zaksięgowane na koncie następnego dnia roboczego.

Co wyróżnia SIX Payment Services od innych dostawców terminali do kantorów?

To co wyróżnia projekt SIX Payment Services to zdecydowanie wariant sprzętowy, a mianowicie terminale pochodzą z własnej platformy Worldline, dedykowany dla tej formy działalności. To pozwala na prawidłowe oszacowanie finalnego kosztu transakcji i, tym samym, przekonanie przedsiębiorców, że koszt obsługi kart nie wpłynie w negatywny sposób na prowadzenie ich biznesu.

Ponadto, kluczowa jest również współpraca z ogólnopolską siecią usług finansowych Kantor Polski S.A. i dostarczenie usługi akceptacji kart płatniczych, jako jednego z elementów ich kompleksowej oferty dla partnerów, co buduje zaufanie, rozpoznawalność naszej usługi i prestiż.

Wartości projektu z punktu widzenia właścicieli kantorów

Jak podkreślają sami właściciele kantorów, w których nastąpiła implementacja terminali płatniczych, ważną korzyścią związaną z akceptacją kart płatniczych jest poszerzenie oferty, dotychczas wyłącznie gotówkowej, oraz realizacja oczekiwań klientów powszechnie posługujących się kartami płatniczymi w placówkach handlowych i usługowych. Możliwość realizacji transakcji w kantorze bez użycia gotówki, to wciąż rzadkość, stąd wzrost przewagi konkurencyjnej placówek posiadających terminal.

Ponadto, dla samych kantorów niezwykle ważna jest możliwość skorzystania z oferty Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego i tym samym sprawdzenia finalnego kosztu akceptacji kart płatniczych, który pokrył się ze wstępnymi analizami. To sprawia, że właściciele kantorów, którzy wdrożyli terminale płatnicze nie tylko nie rezygnują z nowego rozwiązania, ale dodają kolejne, już poza programem i rekomendują je innym.

Nie bez znaczenia są też koszty, które muszą ponieść właściciele kantorów. W tym projekcie koszt obsługi kart nie jest wyższy niż koszt obsługi gotówkowej, a po zakończeniu okresu w ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, SIX Payment Sevices gwarantuje korzystne warunki biznesowe. To również potwierdzenie, że wdrożenie terminali w kantorach jest dobrą decyzja biznesową.

Kluczowym aspektem w kontekście wartości, jaką niosą ze sobą terminale, jest również kwestia bezpieczeństwa, poprzez eliminację nadmiaru gotówki, brak konieczności konwojowania transportu pieniędzy, narażenia się na kradzież lub zgubienie gotówki. To wszystko na rzecz elektronicznych płatności i elektronicznego transferu środków.

Koszty wdrożenia terminala w kantorze

Koszty wdrożenia danej innowacyjności, to jeden z ważniejszych elementów stanowiących o powodzeniu projektu. W przypadku wprowadzania terminali płatniczych do kantorów istniała bowiem obawa wśród prowadzących kantory, że terminal w kantorze to wyższe koszty obsługi, co w efekcie przynosić będzie mniejsze zyski, bądź wymuszać będzie oferowanie klientom mniej konkurencyjnych warunków.

Otóż koszty w przypadku naszego projektu, wynikające z prowizji, jaką kantor będzie płacić od każdorazowej transakcji, nie są wyższe niż obsługa gotówki. Oferowana przez SIX Payment Services usługa DCC zmniejsza koszty i jest szczególnie polecana w kantorach znajdujących się w miejscach turystycznych. Oferowany rabat DCC dla transakcji kartami zagranicznymi wynosi 2%, tj. dla każdej transakcji DCC stanowiący przychód akceptanta z tytułu akceptacji kart wydanych przez banki zagraniczne. Co więcej, SIX Payment Services zwraca w całości prowizję od transakcji oraz nadwyżkę wynikającą z wysokości udzielonego rabatu. Kantory, dzięki uczestnictwu SIX Payment Services w programie Polska Bezgotówkowa, mogą być beneficjentem tego programu i nie ponosić żadnych opłat z tytułu posiadania terminala, oczywiście do czasu przekroczenia limitu obrotu na 1 terminalu – 100 tys.

Serwisowanie terminali płatniczych

Pakiet serwisowy SIX Payment Services gwarantuje szybkie i skuteczne wsparcie techniczne kantoru. W razie awarii technicy przyjeżdżają do danego kantoru i sprawdzają oraz naprawiają terminal płatniczy na miejscu lub opcjonalnie, gdy wymaga tego awaria, przywożą urządzenie zastępcze.

Zespół serwisowy odpowiada też na wszystkie pytania związane z terminalami płatniczymi telefonicznie za pośrednictwem infolinii.

Właściciele kantorów nie muszą się też martwić o aktualizacje oprogramowania. SIX Payment Services automatycznie dokonuje aktualizacji w terminalach. Dzięki temu spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Obsługa dwóch rachunków w jednym terminalu

Niezależnie od potrzeb klienta, SIX Payment Services zapewnia odpowiednie rozwiązania w ramach integracji systemów, które usprawniają i przyspieszają proces płatności bezgotówkowych. Terminal płatniczy z możliwością implementacji dwóch numerów TID (Terminal ID) umożliwia obsługę standardowych płatności kartą oraz opłat masowych na jednym terminalu POS i rozliczanie ich na dwa niezależne rachunki bankowe. To unikalne rozwiązanie pozwala na naliczanie stawek prowizyjnych dedykowanych dla danej formy płatności w sposób bezpieczny i komfortowy dla użytkownika terminala.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

SIX Payment Services gwarantuje bezpieczeństwo, co oznacza przejęcie odpowiedzialności i wyprzedzanie innych o krok. Firma stawia na najwyższe standardy bezpieczeństwa, w tym PCI DSS czy PSD II. Każdy produkt posiada certyfikat zgodności z najbardziej rygorystycznymi standardami, każda transakcja kodowana jest zgodnie z najnowszymi dostępnymi technologiami, a Program Wykrywania Oszustw rozpoznaje podejrzane transakcje błyskawicznie i automatycznie już podczas procesu autoryzacji.

Opinia Moniki Łady, prezesa zarządu Kantorów Polskich, na temat programu wdrażania terminali w kantorach przez SIX Payment Services:

Obawy związane z wdrożeniem terminali, kosztami, technologią, stopniem trudności obsługi terminali, jakością serwisu

Nie miałam żadnych obaw związanych z nawiązaniem współpracy z Wordline w zakresie akceptacji kart płatniczych. Jako Spółka Kantory Polskie od dawna poszukiwaliśmy partnera, z którym usługę akceptacji kart moglibyśmy zaoferować współpracującym podmiotom, prowadzącym działalność w zakresie wymiany walut. Decyzja o wyborze SIX Payment Services była naturalna, potwierdzona bardzo dobrymi referencjami i najlepszymi doświadczeniami we współpracy z innymi podmiotami rynkowymi.    

Dzisiaj szybki rozwój technologii spowodował, że terminal płatniczy nie należy do narzędzi, które mógłby budzić obawy z uwagi na stopień trudności obsługi. Pracownicy placówek kantorów obsługują zarówno programy kasowe, jak i systemy finansowe dostarczone przez Kantor Polski S.A., dlatego też nie towarzyszyły nam jakiekolwiek obawy związane z tym aspektem.

Ponadto, argumentem przemawiającym za nawiązaniem współpracy z SIX Payment Services były jasno sprecyzowane warunki umowy, krótki czas niezbędny na zawarcie i wdrożenie umowy, a co za tym idzie, podjęcie współpracy oraz elastyczność w obszarze wymiany walut – obowiązujących w nim warunków technicznych i organizacyjnych. Precyzyjnie określone wymagania w zakresie AML Compliance ułatwiły przygotowanie odpowiednio dostosowanych procedur. Duże znaczenie miało zrozumienie przez SIX Payment Services specyfiki działalności oraz podstaw prawnych regulujących działalność w zakresie wymiany walut.

I oczywiście nie mniej istotnym czynnikiem warunkującym nawiązanie współpracy były atrakcyjne warunki finansowe.

Korzyści dla działalności kantorów wynikające z posiadania terminali płatniczych

Z punktu widzenia działalności biznesowej, najważniejszą wartością są kwestie finansowe, na które składają się zdecydowanie wzrost obrotów, jak również ograniczenie kosztów odprowadzania gotówki do banku. Kluczowe jest również bezpieczeństwo – zarówno z perspektywy klientów, dokonujących transakcji bezgotówkowych, jak i z perspektywy właścicieli kantorów, którzy nie musza już operować dużymi kwotami gotówki i zabezpieczać jej transportu.               

Ważną korzyścią, związaną z akceptacją kart płatniczych, jest poszerzenie oferty, dotychczas wyłącznie gotówkowej oraz realizacja oczekiwań klientów powszechnie posługujących się kartami płatniczymi w placówkach handlowych i usługowych. Możliwość realizacji transakcji w kantorze bez użycia gotówki to wciąż rzadkość stąd wzrost przewagi konkurencyjnej placówek posiadających terminal.

Istotnym elementem jest również aspekt kosztowy związany z obsługą gotówki, zarówno w kwestii opłat bankowych, jak i związanych z bezpieczeństwem obrotu gotówkowego.

Posiadanie terminala a korzyści wizerunkowe kantorów

Wdrożenie akceptacji kart płatniczych pozwoliło spółce Kantor Polski na zaproponowanie współpracownikom nowej, odmiennej od  dotychczasowych, oferty. Spółka pozyskała do współpracy również nowe podmioty zainteresowane posiadaniem w swoich placówkach terminali płatniczych. Hasłem przewodnim, towarzyszącym wdrażaniu terminali płatniczych jest wprowadzenie kantoru w inny wymiar, dotychczas wyłącznie gotówkowy.

Również z punktu widzenia kantoru, możliwość akceptacji pozwala pozyskać nową grupę klientów, zwiększa przewagę konkurencyjną oraz powoduje postrzeganie kantoru, jako podmiotu nowoczesnego i przyjaznego klientom. Ponadto, transakcja kartą płatniczą są szybsze i bezpieczniejsze.