Silikony siłą napędową branży technologicznej

fintech icon on abstract financial technology background represent Blockchain and Fintech Investment Financial Internet Technology Concept.

Na świecie istnieją dwa typy ludzi: ci, którzy uważają technologię za rzecz oczywistą i ci, którzy są zdumieni, jak daleko zaszliśmy w ostatnich latach. Tempo, w jakim w ostatnim dziesięcioleciu rozwijały się innowacje cyfrowe, jest po prostu oszałamiające. Z 12-procentową stopą wzrostu rocznie, tylko w samej Europie, gospodarka cyfrowa ma ogromny wpływ na praktycznie wszystkie aspekty naszego życia – od telekomunikacji i bankowości po opiekę zdrowotną i samochody. Nasze urządzenia są coraz mniejsze, lżejsze i szybsze, a technologie, takie jak baterie, diody LED i półprzewodniki rewolucjonizują sektory, o których nawet nie myśleliśmy. Jedno jest pewne –  żyjemy w erze nieograniczonych możliwości.

Unia Europejska stawia czoła wyzwaniu i stoi na czele czwartej rewolucji przemysłowej, dzięki przyjęciu nowej unijnej strategii polityki przemysłowej, programom finansowania badań i rozwoju, takim jak „Horyzont 2020”, a także dzięki pojawianiu się licznych inicjatyw mających na celu pobudzenie innowacyjności w krajach UE, takich jak niedawno utworzony sojusz EU Battery Alliance. Jednak jako światowy lider w działaniach na rzecz klimatu, Unia nie może patrzeć na technologię w oderwaniu od innych czynników: innowacyjność to nie tylko recepta na pobudzanie wzrostu gospodarczego. Może ona również służyć znalezieniu sposobów na to, by praktyki biznesowe w UE stały się bardziej zrównoważone – na przykład poprzez poprawę wyników w zakresie emisji CO2 w przemyśle wytwórczym. Możliwości finansowania oferowane w ramach programu Horyzont 2020, koncentrujące się w dużym stopniu na gospodarce ekologicznej, są tego przykładem: Unia bardzo poważnie traktuje inwestycje w nowe technologie, ale równie poważnie traktuje swój program na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Silikony pomogły rozwiązać wiele technologicznych problemów

Ciągły udział Europy w światowym wyścigu technologicznym wymaga solidnego i zrównoważonego łańcucha produkcyjnego. W końcu żaden świetny pomysł nie może się zrealizować bez doskonałego wykonania.

– Działając trochę „w kuluarach” innowacyjnych na rynku, silikony stały się odpowiedzią na jedne z największych wyzwań stojących przed innowacyjnymi technologiamitłumaczy dr Pierre Germain, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia CES – Silicones Europe, organizacji non-profit zrzeszającej wszystkich kluczowych producentów silikonów w Europie. – To właśnie dzięki silikonom, świat technologii uzyskał odpowiedzi na ważne pytania: jak zapobiegać przegrzewaniu? Jak chronić podzespoły elektroniczne przed korozją? W jaki sposób zabezpieczać akumulatory przed ryzykiem przepięć elektrycznych lub pożarów i jak możemy regulować temperaturę akumulatorów w miarę przejścia do zastosowań na dużą skalę, takich jak pojazdy elektrycznedodaje dr Germain.

Niezwykłe właściwości silikonu

Dzięki swym licznym wyjątkowym własnościom, już od lat 60-tych silikony umożliwiają rozwiązywanie wielu technicznych problemów, napędzając przy tym innowacje. Co więcej, własności silikonów pozostają stabilne w szerokim zakresie temperatury, co oznacza, że mogą skutecznie odprowadzać ciepło z coraz bardziej kompaktowych i wydajnych podzespołów w urządzeniach elektronicznych, zwiększając przez to ich niezawodność. Niezawodność jest z kolei podstawowym warunkiem wstępnym dla układów elektronicznych i półprzewodników w silnikach przemysłowych, lokomotywach i zasilaczach wymagających wyłączników wysokiego napięcia.

– Silikony są odporne na wysokie napięcie i zapewniają doskonałą izolację elektryczną – ma to zasadnicze znaczenie dla półprzewodników, w telefonach komórkowych, satelitach i radarach stacji bazowych, a także dla ochrony włókien światłowodowych w sektorze telekomunikacyjnym. Silikony dają elektronice możliwość amortyzowania wibracji i wstrząsów, co jest podstawowym warunkiem dla zapewnienia im bezpieczeństwa w transporcie – zwłaszcza, że w coraz szybszym tempie zmierzamy w kierunku pojazdów autonomicznychpodkreśla Dr Germain.

Ponadto, jak zauważa specjalista, silikony tworzą hermetyczne uszczelnienia, które chronią sprzęt przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami, są odporne na promieniowanie UV, ozon i wilgoć, zapewniają lepszą wydajność świetlną, dłuższą żywotność produktu i ochronę przed żywiołami. W urządzeniach LED-owych, przezroczyste żele i elastomery silikonowe są stosowane do hermetyzacji pojedynczych diod w zastosowaniach takich jak oświetlenie wyświetlaczy lotniczych, oświetlenie maszyn przemysłowych, systemy sygnalizacji kolejowej i drogowej oraz w oświetleniu scenicznym i teatralnym.

Naturalny partner w rozwoju technologii

Co ważne, silikony również w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju produktów zgodnych z zasadą zrównoważonego rozwoju: w badaniu przeprowadzonym przez firmę Denkstatt stwierdzono, że stosowanie silikonów, siloksanów i silanów przynosi oszczędności energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych, która 9-krotnie przewyższa ich ilość wytworzoną w trakcie procesów produkcji i utylizacji po zakończeniu eksploatacji. Ponadto silikony zwiększają trwałości produktów, umożliwiając ich dłuższą żywotność.

Z tych właśnie powodów silikony są naturalnym partnerem w rozwijaniu technologii cyfrowych i innowacji w UE. Dane z 2015 r. wskazują, że w Europie tylko na rynek elektroniczny sprzedano 35 000 ton produktów silikonowych o wartości 600 mln EUR, a przemysł silikonowy zatrudnia w powiązanych sektorach 1,7 mln osób w całej Unii. W miarę jak UE podnosi poprzeczkę dla rodzimych technologii, silikony będą nadal zapewniać wsparcie, które sprawi, że innowacje zaczną działać i będą działać lepiej.

– Postęp technologiczny zawsze będzie mnie zdumiewał. Z jednego prostego powodu – innowacyjne często dają nam coś, co wcześniej wydawało się nie do wyobrażenia – podkreśla Dr Germain. Jednak dzięki technologii silikonowej rozwój nawet najbardziej zaawansowanych innowacji może stać się możliwy. Limitem jest tylko nasza wyobraźnia.

Więcej informacji na stronie WWW.SILICONES.EU